Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Kamilka|8.12.2017


Dobrý den, provádí váš ústav posouzení složení látky pro fyzické osoby? Pokud ano, jaká je cena? Náš dodavatel osobního prádla pro personál nám nyní dodává nové prádlo z látky ve složení 65 ºvlny/35 % PES, s deklarovanou plošnou hmotností 150-175 g/m2. Jelikož je oblečení celé bílé pouze s barevnými prvky v lemu, trápí nás jeho veliká průhlednost. Proto zvažujeme jeho otestování, případně jak tuto průhlednost řešit požadavkem na jiný sortiment. Také by mne zajímalo, zda jsou tyto parametry pro pracovní oděv běžné vzhledem k jeho průhlednosti. Děkuji

Dobrý den,
Můžeme zkontrolovat jak plošnou hmotnost, tak materiálové složení. Zkoušky provádíme pro kohokoli, kdo o to projeví zájem. Ale vámi uváděná plošná hmotnost je celkem nízká a odpovídá tomu, že je materiál "průhledný". Spíš bych doporučil zvolit vyšší plošnou hmotnost, nebo jinou barvu (tj. jiný sortiment, jak píšete).
Záleží také na povaze vaší práce a funkci, kterou má pracovní oděv zajišťovat...
S pozdravem,

Ing. Petr Nasadil

Hana|19.11.2017


Dobrý den, po prvním vyprání se mi srazila trika o cca 8 cm. Je to důvod k relmaci? Děkuji.

Dobrý den,
Ano, určitě je to důvod k reklamaci. V případě problémů kontaktujte našeho soudního znalce pana Štorka. stork@tzu.cz

Ing. Ivana Halamová

Naďa Taová |9.11.2017


Dobrý den. Ráda bych se zeptala, kdo odpovídá za nesprávně vypsané složení materiálů u odevů, prodejce či výrobce? Pokud ČOI zjistí rozborem, že označení nesouhlasí, může postihnout prodejce? Předem děkuji za odpověď, Naďa Taová.

Dobrý den,
za označení textilních výrobků odpovídá ten, kdo jej uvedl na trh. V případě, že je to prodejce, je jeho odpovědností podchytit si po právní stránce správnost informací, kterými výrobek označí. To platí všeobecně a týká se to i např. údržby a dalších vlastností výrobků.

Ing. Petr Nasadil

Iveta|8.11.2017


Dobrý den, v kamenné prodejně s metráží jsem koupila látku - černou teplákovinu. Látku jsem dala vyprat na 30 stupňů a po prvním vyprání stále hodně pouštěla barvu,tak jsem ji vyprala ještě 2x znovu a to i s octem aby se barva ustálila ale problém nepřestal. Těžko mohu z takovéto látky něco šít když vše obarví. Chci se optat zda je možnost toto reklamovat a požadovat zpět peníze? Děkuji za odpověď .

Dobrý den,
takto nízká stálobarevnost je v každém případě důvodem pro uplatnění reklamace. Určitě nedoporučujeme cokoli z uvedené látky šít, velmi pravděpodobně by vám zákazník ušitý výrobek reklamoval z úplně stejného důvodu...
Při reklamaci máte právo na odstranění vady, výměnu zboží, případně vrácení peněz (viz. NOZ).
Pokud by nebyla reklamace uznána v obchodě, kde jste látku koupila, je možné provést zkoušku stálobarevnosti ve zkušebně a domáhat se náhrady škody i třeba právní cestou.

Ing. Petr Nasadil

Lenka|3.11.2017


Dobrý den, koupila jsem kabát a po cca 14 dnech nošení jsou hlavně rukávy a další části se zmolkama. Je to důvod k reklamaci? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Ano, určitě je to důvod k reklamaci. V případě problémů kontaktujte našeho soudního znalce pana Štorka. stork@tzu.cz
Ing. Ivana HAlamová

Evelina|24.10.2017


Dobrý den, koupila jsem synovi oblek do tanečních, stál asi 6.000,- kč. Po prvním použití bylo sako tak znmačkané, že už ho syn příště neoblékl. Prodavačka materiál vychvalovala a neupozornila mě, že látka je velmi mačkavá. U obleku se ale snad předpokládá, že budede vypadat upraveně, i když si v něm krátce sednete na židli, ne? Mám právo reklamovat zboží? Děkuji.

Dobrý den,
U pánského obleku je předpoklad že jeho životnost bude více jak 24 měsíců deklarovaných jako reklamační lhůta.   Jsou vlastnosti které uživatel očekává přednostně a jednou z těch očekávaných je i dobrá odolnost vůči mačkavosti.
Nejdůležitější v uvedeném požadavku jsou použité suroviny na výrobu vrchové textílie.
 Např. v případě, že se jedná o společenský oblek je snížená mačkavost jedním z předních požadavků. Tato vlastnost bývá zajištěna jednak výběrem základní suroviny ale také použitou technologií výroby a finální úpravou vrchové textílie.
Jsou totiž společenské (vycházkové) oděvy, kde jsou důležitější vlastnosti jako jsou splývavost, chladivý pocit a např. volný dezén důležitější než např. mačkavost. U společenského oděvu určeného pro společenské události ale bývá jednou z důležitých a požadovaných vlastností snížená mačkavost. A jsou obleky profesní, kde jsou tyto vlastnosti upřednostňovány na úkor např. splývavosti a módního dezénu.
Pro vlastní posouzení reklamovaného výrobku potřebujeme znát doporučení prodejce (pokud bylo vydáno) ať již formou paragonu nebo doplňkového listu a vlastní oblek k posouzení vhodnosti použití a oprávněnosti reklamace.
Pro bližší informace je možné zavolat na mob. 604235058 nebo přiložit požadované informace předem na adresu stork@tzu.cz a domluvit se na dalším postupu.
Štork, soudní znalec

Annamarieko|8.10.2017


Šiji sukně a nevím, jakými velikostmi je mám označovat. Dívala jsem se na několik značek, ale každý uvádí jiné rozměry, např. podle obvodu pasu 74 cm, uvádí někdo vel. 38, někdo 40. Podle čeho se mám řídit? Existuje nějaká certifikovaná tabulka velikostí pro ČR nebo EU? Děkuji

Dobrý den,
Tabulku velikostí naleznete v normě ČSN EN 13402 - 3 Označování velikosti oděvů. Normu lze zakouipit na www.unmz.cz.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Jan|25.9.2017


Dobrý den, ze zdravotních důvodů mám nařízeno nošení pouze bavlněnývh oděvů. V zaměstnání jsem dostal trika a košile z bavlny s příměsí lycry (95% + 5%). Požadal jsem dodavatele o výměnu za 100% bavlnu. Dodavatel na oděvech přešil štítky na 100% bavlna a vrátil mi je zpět. Nevím nyní, zda mohu oděvy bez zdravotního rizika používat. Je takový postup možný? Děkuji za odpověď. Kameš

Dobrý den,
Neznáme příčinu vašich zdravotních problémů… výrobce navíc skutečně mohl dodat tričko bez elastanu (vyšlo by ho i levněji). Těžko poradit ve vašem případě. Zkuste, zda vám výrobek bude dělat zdravotní problémy a pokud ano, pošlete nám tričko a podíváme se, jestli tam bude elastan vidět pod mikroskopem (jinak oficiální stanovení je destruktivní zkouška a museli bychom tričko zničit).
S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Jan H.|14.9.2017


Dobrý den, rád bych se zeptal která norma vyjadřuje povolené stopové množství chemie která zůstává po vyprání prádla v pračce. Děkuji Jan H.

Dobrý den,
Obecně platí, že prádlo musí být zdravotně nezávadné (tj. nesmí způsobovat třeba dermální problémy). Při profesionálním praní záleží na nastavení technologie praní a úsporách, kolik máchací vody se použije. To pak bude zásadní pro zbytkové detergenty v prádle.
V profesionální sféře lze vycházet např. z naší Oborové specifikace OS 80-04, kde je doporučeno max 1% organických inkrustů.
S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Michaela|7.9.2017


Dobrý večer, háčkuji hračky medvídky,více druhů. Na etiketach mam samozřejmě uvedeno veškeré složení, informace o údržbě,veškeré kontakty a že je to nevhodne pro deti do 3 let.Moje otázka zní, musím mít nějaké atesty či zkoušky na medvídka i přesto,že je uvedeno,že hračka neni vhodna pro děti do 3 let. Děkuji za odpověď. MK

Dobrý den,
Podstatné je, o jaký typ výrobku se jedná a k čemu je určený. Naznačujete, že je to hračka. Pak je ale potřeba splnit všechny požadavky podle norem řady ČSN EN 71, provést posouzení shody a označit hračku značkou CE. Podle povahy hračky se musí testovat např. nezávadnost, malé části nebo hořlavost…
V případě, že by se jednalo třeba jen o přívěšek na klíče, se pak popsaná legislativa na výrobek nevztahuje a platí všeobecné požadavky na bezpečnost.

Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: