Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Martina|22.7.2017


Dobrý den , mám dotaz ohledně certifikace výrobku pro děti. Vyrábím pro děti povlečení, mantinel do postýlky, hnízda atd. Šiji z certifikovaných materiálů. Ale rada bych či nechala certifikovat cele me výrobky. Můžete mi prosím sdělit, kolik bych do toho investovala? Kolik vyjde certifikace jednoho výrobku? Dekuji

Dobrý den,
uvádíte, že šijete výrobky z certifikovaných materiálů. Výrobky pro děti do 3 let musí dle české legislativy (vyhláška MZ ČR 84/2001 Sb. v platném znění) splnit hygienické limity. Pokud máte platné certifikáty shodné s touto vyhláškou, je vše v naprostém pořádku. Certifikace výrobků je nepovinná, ale může to pro Vás být vhodný marketingový tah.
Rádi Vám cenovou kalkulaci vytvoříme přímo na míru. Kontaktujte nás přímo na certifikačním oddělení.
Bc. Ivana Lustigová
Lustigova@tzu.cz

Monik|23.6.2017


Dobrý den, ráda bych věděla, zda je možné orientačně provést zkoušky odolnosti vůči vodním parám a pronikání vody v ploše provést nedestruktivním způsobem, tj. na hotovém výrobku bez zničení. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
na výrobku bohužel  nedokážeme změřit tyto vlastnosti nedestruktivním způsobem.
Renata Čermáková, TZÚ

dagmar|12.5.2017


Dobrý den, zakoupila jsem si v internetovém obchode halenku, ktera smrdi po chemikaliich i po vyprani. muže to tak byt nebo to svědci pro zdravotní závažnost textilui? děkuji dagmar

Dobrý den,
pokud je výrobek cítit i po vyprání, je to důvod k reklamaci.
S pozdravem Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Věrka|10.5.2017


Dobrý den, koupila jsem si světle růžové sako. Doma jsem si všimla, že na rukávu je bohužel tmavší růžová skvrna - těžko říct, zda se nejedná o špatně obarvenou nit, je šance na reklamaci, když půjdu do obchodu hned druhý den? Na oblečení je stále originální visačka, je jasné, že není nošené. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Pokud půjdete do obchodu do tří dnů od nákupu a bude jednoznačné, že sako nebylo nošeno, potom je velká šance, že Vám obchod vymění Vaše sako. Je zapotřebí si ale uvědomit, že tím že převezmete věc a odejdete z obchodu, přebíráte odpovědnost za "vaši věc" a obchod, pokud nazná že věc mohla být poškozena při přepravě či jinak, nemusí vadu uznat. Můžete na zboží také uplatnit reklamaci s tím, že se vyskytla vada a potom se zkoumá kde vada mohla vzniknout a nastane již popsaná situace.
S pozdravem Bc.V.Štork, soudní znalec

Martina Rodowicz|25.4.2017


Dobrý den, pokud je textilní výrobek dovezený ze země EU do ČR opatřen všitou textilní etiketou, kde je uvedeno materiálové složení pouze v anglickém jazyce. je možné doplnit české znění materiálového složení například přilepením nové textilní etikety nebo nastřelením visačky ?

Dobrý den,
všechny informace musí mít spotřebitel v jazyce země, kde je zboží prodáváno a musí je mít k dispozici po celou dobu životnosti výrobku.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Jindřich|21.4.2017


Dobrý den, Mám na Vás dotaz ohledně ochranných rukavic proti pořezání řetězovou pilou. Na rukavicích jsou dva štítky. Jeden uvádí EN381-7:1999 CLASS1-20M/S Design “A“, na druhém je uvedeno EN388:2003 Level 3331, jedná se skutečně o rukavice s ochranou proti pořezání řetězovou pilou? Děkuji za odpověď a Váš čas. S pozdravem Jindřich Otta

Dobrý den,
EN 388 se týká obecně rukavic proti mechanickým rizikům, norma EN 381-7 se týká specificky rukavic proti pořezání řetězovou pilou.
Ing. Svatava Horáčková, TZÚ

Małgorzata|29.3.2017


Dobrý den, potřebovala bych zjistit informaci, zda již bylo schváleno nařízení EP o povinnosti uvádět informaci o zemi původu ("Made in...). Pokud ano, je nutné aby toto bylo uvedeno na štítku našitém na výrobku nebo postačí na obale nebo v příručce atd.? Předem děkuji za Vaši odpověď, Waszková

Dobrý den,
jednotlivé země EU toto řeší rozdílně v rámci svojí národní legislativy. U textilních výrobků taková povinnost v ČR neplatí. Pokud ale označení použijete, což není zakázáno, musí se jednat o pravdivou informaci. Jinak by se mohlo jednat o klamání spotřebitele.
Ing.Petr Nasadil, AZL, TZÚ

nikarony|24.3.2017


Dobrý den,chci se zeptat zakoupila jsem jeansy u značkového prodejce.Mám je 23 měsíců, vada - prodřeno mezi nohami, ale jako důvod nepříjetí reklamace, mě prodejce upozornil nevyprání zboží, z hygienických důvodů.Chci se zeptat, zda je to důvod nepřijetí reklamace, děkuji

Dobrý den,
reklamace na „jeansové“ (denimové) výrobky se vyskytují velmi často. Jedná se zejména o prodření či roztržení tkaniny ve švu nebo při zesílené úpravě, která již nedokáže zajistit požadované užitné vlastnosti v rámci očekávané životnosti a dochází k zeslabení až k roztržení tkaniny běžným užíváním. Je zapotřebí si uvědomit, že tento oděv je zařazen jako oděv pro volný čas, tzn. že musí vydržet zvýšenou námahu při  aktivitách provozovaných ve volném čase (zrychlená chůze, krátký běh, čupnutí, sed apod.). Je běžné, že očekávaná životnost těchto výrobků se může, při běžném způsobu užívání, pohybovat mezi 8 až 12ti měsíci. Při celkovém posouzení vady je nutno vždy vycházet z toho, zda výrobek již nepřesáhl dobu životnosti a teprve následně posoudit zda reklamovaná vada je vadou výrobku a nebo zda vznikla běžným užíváním po dobu životnosti výrobku.
V žádném případě ale není možné vyžadovat pro běžný textilní výrobek typu kalhot, saka či oděvu druhé nebo třetí vrstvy provedení údržby před jeho použitím. Tento předpoklad se využívá pouze v případě spodního prádla a nebo výrobků používaných přímo na kůži, ale není to přímým požadavkem a prodejce by tuto činnost neměl vyžadovat ale pouze očekávat. Běžný textilní výrobek musí být prodáván tak aby jej bylo možné okamžitě po rozbalení používat.
Zdůvodnění odmítnutí reklamace prodejcem s uvedením důvodu „nevyprání výrobku před použitím“ není adekvátní a nemůže být také použito jako hlavní argument pro odmítnutí reklamace.
Pokud je odmítnutí reklamace zdůvodněno nevypráním zboží z hygienických důvodů je nutné tento argument doložit hygienickou závadností výrobku a nikoliv pouze pocitem technika přebírajícího věc k reklamaci. Každý textilní výrobek by měl být převzat do reklamačního jednání a ve zdůvodnění musí být uveden důvod odmítnutí reklamace např. tím, že nebylo možné posoudit reklamovanou vadu z důvodu významného ušpinění na základě kterého není možné stanovit příčinu vady. Někdy se stává, že provedením údržby se reklamovaná vada stane neopravitelnou a nebo se zvýrazní natolik, že ji není možné odstranit tak jak vyžaduje občanský zákoník 89/2012.
Pokud máte pocit, že nemůžete souhlasit s vyjádřením prodejce doporučujeme vyhledat soudního znalce a dohodnout se na tom zda se jedná o vadu materiálu a nebo zda byla reklamovaná vada způsobena nevhodným užíváním spotřebitele. Můžete kontaktovat naše znalce, kteří Vám s určením vady poradí.
Za TZU s.p., Václavská 237/6, 60300 Brno,
Bc. Vladimír Štork, soudní znalec v oboru textil
stork@tzu.cz

Martina|23.3.2017


Dobrý den, je možné označit výrobek materiálovým složením 95% bambusové vlákno (s odkazem na č. 48 přílohy 1 Nařízení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
ne, takto se odkázat nemůžete!!! Bambus není vlákno, je to pouze surovina, ze které bylo vyrobeno vlákno - viskóza!
Ing. Ivana Halamová

Florian|16.3.2017


Dobrý den, potřeboval bych vědět, jestli je možné specifikovat, zda je finální vlákno modalu a bambusu svým složením přírodní, nebo chemické, když obě vychází z přírodní suroviny. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,
doporučuji přečíst Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 http://www.tzu.cz/narizeni-ep-o-novem-znaceni-textilnich-vlaken.
Příloha č. 1 uvádí seznam názvů textilních vláken, která se mohou používat.
Bambus není vlákno, je to pouze surovina, ze které bylo vyrobeno vlákno - viskóza. Viskóza se řadí mezi chemická vlákna z přírodního polymeru.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: