Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Denisa | 11.4.2018


Dobrý den,
ráda bych se zeptala , zda je možné v e-shopu, nebo na prodejně prodávat oděvy, které byly vyčištěny v čistírně? Pokud se ušpiní od make-upu během zkoušení.
Děkuji
Denisa

Dobrý den,
Ano, je možné takové výrobky prodávat. Je ale nutné tyto výrobky označit jako použité, se snížením ceny na tuto skutečnost. Doporučuji uvádět jako vzorek nebo výrobek nenošený, pouze po údržbě.
Doporučuji též tyto výrobky nabízet zvlášť v oddílu např. slevy a to jak v e-shopu tak i na prodejně.
S pozdravem

Vladimír Štork, soudní znalec, TZÚ

Tereza H. | 10.4.2018


Dobrý den, chtěla bych na trh uvést autorské hračky, které jsou z části i látkové. Chci se zeptat na dvě otázky:
1) stačí, když budu používat látky s certifikátem Oeko Tex Standard 100, tř. 1, nebo je třeba tyto látky dotestovat? Dostávám v této oblasti rozporuplné odpovědi.
2) označování výrobků pracími symboly - je třeba označit hračky pracími symboly? I v této oblasti dostávám rozporuplné odpovědi.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
1. Pokud se týká materiálů použitých na hračky, musí být z hlediska zdravotní nezávadnosti splněny požadavky EN 71-3 = obsah těžkých kovů. Rozsah a limity pro těžké kovy vyžadované v Oeko-Tex Standard 100 nebo v české vyhlášce MZ č. 84/2001 Sb. nejsou dostatečné, norma EN 71-3 vyžaduje vice těžkých kovů a má přísnější limity. Dále by měla být splněna norma EN 71-9 s ohledem na obsah formaldehydu, retardérů hoření, aromatických aminů apod.
2. Dle Zákona č. 634/1992 Sb.o ochranu spotřebitele musí prodávající informovat spotřebitele o způsobu údržby výrobku. Můžete informovat slovním vyjádřením nebo použít piktogramy symbolů údržby. Symboly údržby jsou chráněny ochrannou známkou. V České republice je delegována pravomoc spravovat symboly údržby na Sotex GINETEX CZ. V případě zájmu o legálním používání symbolů údržby nás neváhejte kontaktovat na sotex@sotex.cz.

Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV
Ing. Ivana Halamová, Centrum dalšího vzdělávání


VercaPerca | 19.3.2018


Dobry den, nedavno jsem si koupila plavky od jedne ceske firmy z Prahy a na jejich stitku je pouze oznacena velikost a nazev jejich firmy.Dost me to zarazilo, co vse musi stitek obsahovat? Setkala jsem se s tim poprve, nevim slozeni materialu, ani praci symboly. Dekuji

Dobrý den,
Informace, které májí být uvedené na etiketě výrobku jsou obsahem paragrafu Informační povinnosti Zákona na ochranu spotřebitele č. 634/1992 Sb. v aktuálním znění. Dále Nařízení evropského parlamentu a rady č.1007/2011.
Ano, máte pravdu, materiálové složení a způsob údržby na etiketě chybí. Je to porušení Zákona na Ochranu spotřebitele a je to důvod k vrácení výrobku.

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová, Centrum dalšího vzdělávání, TZÚ

Petr | 14.3.2018


Dobrý den, prosím o informaci, zda povinnost označovat textilní výrobky materiálovým složením a pokyny pro údržbu je nutné uvádět i na prachovkách, hadrech na podlahu či mopech.
Děkuji.

Dobrý den,
Výrobky na které není nutné uvádět materiálové složení naleznete v Nařízení 1007/2011  http://www.tzu.cz/narizeni-ep-o-novem-znaceni-textilnich-vlaken. Informace o údržbě výrobku musí dostat spotřebitel na všech textilních výrobcích.
 
S pozdravem
Ing. Ivana Halamová, Marketing a vzdělávání

Lenka | 26.2.2018


Dobrý den, prosím o radu ohledně atestů které musím splňovat. Ráda bych vyráběla jednoduché dřevěné hrazdičky na kterých by byly zavěšené ručně šité hračky z filcu. Ohledně materiálu ( filc, nitě, výplň) ty splňují MZČR č. 84/201SD o hygienických požadavcích. Prosím potřebuji nějaký atest na hrazdičku která slouží vlastně jenom jako držák hraček ? Jaké další atesty atd bych potřebovala aby bylo vše v pořádku. Děkuji mockrát za odpověď. Lenka Hynková

Dobrý den,
Hrazdička musí splňovat požadavky dány směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2009/48/ES ze dne 18. června 2009 o bezpečnosti hraček a všechny zákonné normy dle české legislativy. Samozřejmostí je požadavek na prohlášení o shodě CE.
Ing. Vítězslav Gaja

Štancl Antonín | 14.2.2018


Dobrý den,
prosím o radu-zakoupily jsme ložní prádlo v řetězci IKEA 60ks
Po vyprání celého množství v prádelně fa.Šopík Rýmařov ,došlo dle protokolu prádelny k uvolnění barev a následnému zapuštění do jiných odstínů nebo dokonce k lokálnímu odbarvení v oblasti perforaci práci ho bubnu.
Můžete mi poradit,jak dále postupovat?
Prádelna se zříká jakékoliv odpovědnosti odbyl vše protokolem techn.poradce P&G .
Co dělat v případě. neůzpěšné reklamace v IKEA?
Děkuji za odpověď.
Štancl Antonín

Dobrý den,
Je potřeba vyhotovit znalecký posudek. Prosím zašlete nám výrobek, spolu s kopií reklamačních protokolů a objednávkou. Děkuji.

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová, centrum dalšího vzdělávání, TZÚ

Andrea | 14.2.2018


Dobrý den,plánuji výrobu dětských capáčků . První otázka musí mít atest všechny materiály použité,nebo stačí jen ty, které jsou ve styku s pokožkou? A dále mě zajímá, jaké atesty jsou shodné s vyhláškou 84/2001? A za třetí zda-li existuje nějaký seznam dodavatelů, kteří splňují podmínky vyhlášky. Děkuji za odpovědi

Dobrý den, 

Na velmi pobné otázky jsme odpovídali již dříve. Odpověď na vaše otázky je v nich proto již obsažena, prosím, prostudujte si je. Děkuji.

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová, centrum dalšího vzdělávání, TZÚ

Michaela | 12.2.2018


Dobrý den,
začínám šít obaly na suché potraviny pro obchody "Potraviny bez obalu". Zatím používám 100% bavlnu přírodní (nebělenou a nebarvenou), ráda bych přidala i 100% len, opět přírodní.
Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem mám u látek prokázat / ověřit, že jsou vhodné pro styk s potravinami? Nakupuji v klasické galanterii, kde žádné atesty na žádnou z látek nemají. Je možné například k vám zaslat vzorek, nechat ho otestovat a pak už dál nakupovat u stejného prodejce? Nebo bych takhle musela nechat testovat každou várku, kterou bych zakoupila?
Jako další možnost se nabízí nakoupit látky, které už atest mají, nicméně žádný obchod (kamenný ani internetový) se mi najít nepodařilo.
Předem děkuji za odpověď,
Michaela

Dobrý den, Domníváme se, že ve vašem případě by bylo nejvhodnějším řešením sehnat k výrobě materiály, které mají atest pro styk s potravinami. V opačném případě budete totiž vy, kdo bude za nezávadnost zodpovídat. Pokud nebudete mít spolehlivého dodavatele, který vám zaručí stejnou kvalitu, pak by jste měla každou šarži kontrolovat, zda splňuje požadavky platné legislativy pro styk s potravinami. A to by nebylo finančně schůdné řešení. Pokud budete mít zájem, můžete nás navštívit v poradenském centru na veletrhu STYL na brněnském výstavišti ve dnech 17 - 18.února. Můžeme problematiku prodiskutovat osobně.

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Petra | 6.2.2018


Dobrý den, prosím o odpověď, zda někdo testuje látky na vhodnost styku s potravinami? Šiji pro školky látkové ubrousky. Děkuji

Dobrý den,

Vyhláška 38/2001 Sb. pro styk s potravinami vyžaduje zkoušení migrace s určitým typem simulantu v závislosti na typu potravin (suché, na vodní bázi, tukové). V naší laboratoři  jsme schopni nabídnout jen první dva typy zkoušení. Pokud by byl obal určený pro "tukové výrobky", pak bych doporučil zaslat do jiné laboratoře, např. www.zuova.cz Záleží na jaké potraviny bude deklarován. Ale předpokládal bych, že třetí varianta asi bude potřeba...
S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Mitralka | 1.2.2018


Dobrý den. Chtěla bych šít potahy na sedačky v autech a potřebovala bych vědět, jestli k tomu potřebuju nějaké certifikáty a povolení ?

Dobrý den,

Pro potahy bych měla být splněna obecná bezpečnost výrobku, tj. u textilu zdravotní nezávadnost. Nicméně automobilky mívají i vlastní specifikace pro hořlavost. 

S pozdravem
Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV,TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: