Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Jan H. | 14.9.2017


Dobrý den, rád bych se zeptal která norma vyjadřuje povolené stopové množství chemie která zůstává po vyprání prádla v pračce. Děkuji Jan H.

Dobrý den,
Obecně platí, že prádlo musí být zdravotně nezávadné (tj. nesmí způsobovat třeba dermální problémy). Při profesionálním praní záleží na nastavení technologie praní a úsporách, kolik máchací vody se použije. To pak bude zásadní pro zbytkové detergenty v prádle.
V profesionální sféře lze vycházet např. z naší Oborové specifikace OS 80-04, kde je doporučeno max 1% organických inkrustů.
S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Michaela | 7.9.2017


Dobrý večer, háčkuji hračky medvídky,více druhů. Na etiketach mam samozřejmě uvedeno veškeré složení, informace o údržbě,veškeré kontakty a že je to nevhodne pro deti do 3 let.Moje otázka zní, musím mít nějaké atesty či zkoušky na medvídka i přesto,že je uvedeno,že hračka neni vhodna pro děti do 3 let. Děkuji za odpověď. MK

Dobrý den,
Podstatné je, o jaký typ výrobku se jedná a k čemu je určený. Naznačujete, že je to hračka. Pak je ale potřeba splnit všechny požadavky podle norem řady ČSN EN 71, provést posouzení shody a označit hračku značkou CE. Podle povahy hračky se musí testovat např. nezávadnost, malé části nebo hořlavost…
V případě, že by se jednalo třeba jen o přívěšek na klíče, se pak popsaná legislativa na výrobek nevztahuje a platí všeobecné požadavky na bezpečnost.

Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Lucy | 30.8.2017


Dobrý den, lze platně upravit v obchodních podmínkách, že nelze reklamovat zakoupenou metráž (tj. ustřižený kus látky v délce na přání zákazníka) po jeho zpracování do výrobku, příp. po jeho vyprání? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
práva spotřebitele v oblasti reklamací jsou omezena jen případy přesně specifikovanými občanským zákoníkem. Vždy je třeba při reklamaci posoudit shodu s kupní smlouvou, tj. zásadní věcí bude, jaké informace dostal spotřebitel při prodeji a čeho konkrétně by se reklamace měla týkat.
S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Martina | 22.7.2017


Dobrý den , mám dotaz ohledně certifikace výrobku pro děti. Vyrábím pro děti povlečení, mantinel do postýlky, hnízda atd. Šiji z certifikovaných materiálů. Ale rada bych či nechala certifikovat cele me výrobky. Můžete mi prosím sdělit, kolik bych do toho investovala? Kolik vyjde certifikace jednoho výrobku? Dekuji

Dobrý den,
uvádíte, že šijete výrobky z certifikovaných materiálů. Výrobky pro děti do 3 let musí dle české legislativy (vyhláška MZ ČR 84/2001 Sb. v platném znění) splnit hygienické limity. Pokud máte platné certifikáty shodné s touto vyhláškou, je vše v naprostém pořádku. Certifikace výrobků je nepovinná, ale může to pro Vás být vhodný marketingový tah.
Rádi Vám cenovou kalkulaci vytvoříme přímo na míru. Kontaktujte nás přímo na certifikačním oddělení.
Bc. Ivana Lustigová
Lustigova@tzu.cz

Monik | 23.6.2017


Dobrý den, ráda bych věděla, zda je možné orientačně provést zkoušky odolnosti vůči vodním parám a pronikání vody v ploše provést nedestruktivním způsobem, tj. na hotovém výrobku bez zničení. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
na výrobku bohužel  nedokážeme změřit tyto vlastnosti nedestruktivním způsobem.
Renata Čermáková, TZÚ

dagmar | 12.5.2017


Dobrý den, zakoupila jsem si v internetovém obchode halenku, ktera smrdi po chemikaliich i po vyprani. muže to tak byt nebo to svědci pro zdravotní závažnost textilui? děkuji dagmar

Dobrý den,
pokud je výrobek cítit i po vyprání, je to důvod k reklamaci.
S pozdravem Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Věrka | 10.5.2017


Dobrý den, koupila jsem si světle růžové sako. Doma jsem si všimla, že na rukávu je bohužel tmavší růžová skvrna - těžko říct, zda se nejedná o špatně obarvenou nit, je šance na reklamaci, když půjdu do obchodu hned druhý den? Na oblečení je stále originální visačka, je jasné, že není nošené. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Pokud půjdete do obchodu do tří dnů od nákupu a bude jednoznačné, že sako nebylo nošeno, potom je velká šance, že Vám obchod vymění Vaše sako. Je zapotřebí si ale uvědomit, že tím že převezmete věc a odejdete z obchodu, přebíráte odpovědnost za "vaši věc" a obchod, pokud nazná že věc mohla být poškozena při přepravě či jinak, nemusí vadu uznat. Můžete na zboží také uplatnit reklamaci s tím, že se vyskytla vada a potom se zkoumá kde vada mohla vzniknout a nastane již popsaná situace.
S pozdravem Bc.V.Štork, soudní znalec

Martina Rodowicz | 25.4.2017


Dobrý den, pokud je textilní výrobek dovezený ze země EU do ČR opatřen všitou textilní etiketou, kde je uvedeno materiálové složení pouze v anglickém jazyce. je možné doplnit české znění materiálového složení například přilepením nové textilní etikety nebo nastřelením visačky ?

Dobrý den,
všechny informace musí mít spotřebitel v jazyce země, kde je zboží prodáváno a musí je mít k dispozici po celou dobu životnosti výrobku.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Jindřich | 21.4.2017


Dobrý den, Mám na Vás dotaz ohledně ochranných rukavic proti pořezání řetězovou pilou. Na rukavicích jsou dva štítky. Jeden uvádí EN381-7:1999 CLASS1-20M/S Design “A“, na druhém je uvedeno EN388:2003 Level 3331, jedná se skutečně o rukavice s ochranou proti pořezání řetězovou pilou? Děkuji za odpověď a Váš čas. S pozdravem Jindřich Otta

Dobrý den,
EN 388 se týká obecně rukavic proti mechanickým rizikům, norma EN 381-7 se týká specificky rukavic proti pořezání řetězovou pilou.
Ing. Svatava Horáčková, TZÚ

Małgorzata | 29.3.2017


Dobrý den, potřebovala bych zjistit informaci, zda již bylo schváleno nařízení EP o povinnosti uvádět informaci o zemi původu ("Made in...). Pokud ano, je nutné aby toto bylo uvedeno na štítku našitém na výrobku nebo postačí na obale nebo v příručce atd.? Předem děkuji za Vaši odpověď, Waszková

Dobrý den,
jednotlivé země EU toto řeší rozdílně v rámci svojí národní legislativy. U textilních výrobků taková povinnost v ČR neplatí. Pokud ale označení použijete, což není zakázáno, musí se jednat o pravdivou informaci. Jinak by se mohlo jednat o klamání spotřebitele.
Ing.Petr Nasadil, AZL, TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: