Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Mila | 2.9.2015


Dobrý den, koupila jsem si červenou koženou kabelku, první den mi zabarvila světlou sukni i halenku (když po kabelce přejedu bílým kapesníkem, zřetelně pouští barvu). Je to důvod k reklamaci? V přiložené informaci od výrobce nic o možném pouštění barvy není. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
ano, je to důvod k reklamaci!
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Jana | 28.8.2015


Dobrý den, existuje norma pro velikost oděvů, konkrétně se mi jedná o dámské? Firmy nabízejí velikosti 36, 38 atd. (nebo S, M. L), vše však pouze na výšky 168 - 170 cm. V minulosti byly oděvy šity i na různé výškové typy. Při výšce 150 cm tak mám velice málo šancí se obléci. Všechno je mi dlouhé, musím zkracovat a platit tak za látku, kterou nepotřebuji a navíc švadleně, že mě nepotřebné látky "zbaví".

Dobrý den,
norma na označování velikostního sortimentu je ČSN EN 13402 -1,2,3. K dostání na www.unmz.cz
Ing. Ivana Halamová, TZU

Milan | 7.8.2015


Dobrý den, reklamoval jsem v cistirne poskozeni saka behem cisteni. Firma se ale hajii "Vami" zpracovanym posudkem AZL 15/0706, ve kterem je ale neuplne typ poskozeni a hlavne i jina barva saka. Jak si mohu overit, je posudek opravdu od Vas. Dekuji

Dobrý den,
Posudek AZL 15/0706 jsme vypracovávali ale bohužel nemůžeme sdělit zda se jedná o Vámi reklamovaný výrobek. Pro stanovení, zda se skutečně jedná o dotyčný výrobek, bychom potřebovali zaslat uvedený výrobek abychom mohli posoudit zda se jedná o Vámi reklamované sako a jaká byla vada.
Pokud budete chtít zjistit tuto skutečnost prosím o zaslání saka i s potřebnými kopiemi dokladů a telefonním číslem pro odpověď.
Jednoduše tuto skutečnost posoudíme a dáme Vám vědět.
 S pozdravem  
Štork, TZÚ

Kateřina | 6.8.2015


Dobrý den, prosím o radu a pomoc. Na začátku července jsem si zakoupila cyklistické kalhoty. Po jejich prvním použití (ujeto cca 30km na kole) se mi na zadním díle v sedací oblasti rozjela látka - jednotlivé nitě tkaniny se jednodušše oddělují od sebe. V prodejně mi reklamaci shledali jako neoprávněnou s vysvětlením, že jsem danou vadu, tedy povolení textilie, zapříčinila spálením materiálu. Prosím o radu, jak dále postupovat.

Dobrý den,
Závada se projevila do 6ti měsíců od zakoupení, mělo by být věcí prodejce prokázat příčinu vzniku vady. Doporučuji se znovu obrátit na prodejce s tím, že s jejich posouzením nesouhlasíte a zda budou ochotni nechat kalhoty posoudit znalcem. Pokud by byli proti, pak se zkuste domluvit, že toto zajistíte sama a budete po nich požadovat v případě kladného posouzení, úhradu posudku (v případě TZU cca 2-3tiskč). Pokud ani na toto nebude prodejce ochoten přistoupit, pak nezbývá než se s posudkem obrátit na soud a domáhat se náhrady škody občanskoprávní cestou. V případě potřeby se ozvěte telefonicky, můžeme se domluvit jak postupovat.
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL

Jiří | 3.8.2015


Dobrý den, existuje prosím nějaká norma, pro hmotnostní, případně délkové odchylky přízí pro háčkování, pletení? Našel jsem něco podobného jen pro potraviny. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
obecně na délkové textilie (nitě, příze) platí v současné době tyto normy:
ČSN 80 2151 Šijacie nite. Spoločné ustanovenia (z roku 1985)
ČSN EN 12590 Textilie – Průmyslové šicí nitě vyrobené zcela nebo částečně ze syntetických vláken (z roku 2000).
Ty se však týkají pouze šicích nití.
 
Pro příze pro pletení platí:
PNJ 578-80-99 Vlnařské příze pro ruční pletení vydaná TZÚ. Ta mimo jiné uvádí hodnoty odchylek délkové hmotnosti a počtu zákrutů. Neuvádí hodnotu odchylky délky návinu.
Ing. Lubor Tomeš, TZÚ
 

Anna | 29.7.2015


Dobrý den. Prosím o radu. Zakoupila jsem si šaty, kde na štítku bylo napsáno, chemicky ošetřit. Já ale potřebovala šaty ihned obléknout a jít na večírek, takže jsem je nenechala ani vyčistit. Šaty jsou červené s černobílým předkem a červenou spodničkou. Po večírku jsem zjistila, že mě spodnička nejpíše pustila na předek šatů - červené šmouhy. Vedoucí mě reklamaci neuznala s tím, že jsem šaty určitě vyprala, že si dosud nikdo nestěžoval. Já se s tímto ještě nikdy nesetkala, ale stojím si za svým, šaty jsem neprala ani se nepolila, to bych se musela polít hodně nešikovně. Děkuji za odpověď Anna

Dobrý den,
na šatech je možné provést zkoušky stálobarevnosti v potu, v otěru (tyto zkoušky navrhuji dle popisu závady) a tím zjistit, jestli mohlo dojít k zabarvení. Není povinnost nové šaty před oblečením nechat čistit. Pokud nejsou šaty ošetřované, je to pro provedení zkoušek lepší. 
Ing. Elen Klašková, TZU

děděk | 8.7.2015


Dobrý den. Mám dotaz, jaké jsou normy pro pracovnice prádelny. Konkrétně kolik kilogramů špinavého prádla může vyprát, usušit a vyžehlit jedna pracovnice za 8 hodin pracovní doby?

Tzv. „normy“  neexistuji. Produktivita na prepocteneho pracovnika a hodinu se lisi podle velikosti/kapacity pradelny, jejiho technickeho vybaveni a sortimentu praneho pradla.
Ve zdravotnictvi se ve vlastnich pradelnach pohybuje podle udaju z praxe produktivita v kg na pracovnika za 1 hodinu v rozmezi 3 – 15 kg/prac/hod, s prumerem 10 kg/prac/hod. V komercnich pradelnach je az 4 x vyssi, podle strojniho vybaveni – kontinuální prací linka, zehlice vybavene vkladanim a skladanim, dopravniky, atd.
V případě dalších dotazů mne kontaktujte na stika@tzu.cz
Ing. Václav Štika

Zdenka | 14.5.2015


Dobrý den .Mám problém s internetovým obchodem BONPRIX v Ostravě u kterého jsem si zakoupila záclony do celého domu a to 31 ks za teměř 7000 kč Na jejich stránkách bylo u záclon uvedeno .že se jedná o krásný splívavý materiál a snadnou ůdržbou .Z tohoto důvodu jsem nakoupila záclony ,že se jedná o kvalitní materiál. Po vyprání záclon ,jsem zjistila ,že záclony jsou velice pomačkaná a přes snahu obtížného žehlení ,bylo znát na záclonách pomačkaný vzhled .Reklamace mi nebyla uznaná a nebudou mi vráceny za zboží peníze i přes opakovanou reklamaci .Bylo mi také sděleno z reklamačního oddělení pokud nesouhlasím s neuznanou rekjlamací mám si nechat provást posudek o materiálu .Obracím se proto na Vás .zda mi můžete v táto záležitosti neuznané reklamace a vrácení finanční částky nějak pomoci. Děkuji velmi pěkně S pozdravem Haničáková Zdenka

Dobrý den,
pokud nesouhlasíte s rozhodnutím prodejce, je možné se obrátit na soudního znalce a na základě jeho posouzení (a v případě prokázání vady materiálu) se následně domáhat náhrady u prodejce, nebo podáním žaloby.
K posouzení je třeba dodat výrobek (stačila by zřejmě jen jedna záclona) a kopie dokumentace týkajících se jak prodeje (deklarované vlastnosti, návod k údržbě, materiálové složení, ... tj. to co jste měla dostat při nákupu), tak zamítnutí reklamace. V případě zájmu nám zavolejte a domluvíme se na dalších podrobnostech.
Ing. Petr nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Petra | 12.5.2015


Dobrý den, prosím o radu ohledně neuznane remlamace bundy, která má výplň duté vlákno. Ihned po prvním praní dle symbolu na bundě-30 stupňů, se mi výplň, která vubec nebyla prichycena v jednotlivých prositych ctvercich, sesypala a vznikly boule výplně, které jsou vidět i přes látku, neboť bunda je světlá. Reklamace zamitnuta z důvodu špatného zdimani, prý na moc otáček, ale na pracím symbolu uvedena pouze teplota. Myslím si, že i kdybych nezdimala vůbec, tíhou nacucane bundy vodou, by se výplň sesypala také, neboť tam nebyla vubec chycena. Mám několik bund s touto výplní, ale žádná mi tohle neudělala a peru stejně. Děkuji za Vaši radu.

Nepřišitá výplň je vadou konfekční - výrobní, neodstranitelnou a je důvodem k reklamaci. Obraťte se s neuznanou reklamací na znalce v oboru textil a nechte si napsat znalecký posudek a domáhejte se svého práva.
Ing. Elen Klašková

lenka n. | 2.5.2015


dobrý den, koupila jsem si halenku, ktera mi zabarvila svetlou kabelku. za halenku mi reklamaci uznali. mam narok na uhradu znicene kabelky? dekuji moc.

Dobrý den,
Ano, prodejce by měl uhradit i poškozenou kabelku. Prakticky může nastat problém s prokazováním, že byla kabelka poškozena právě reklamovanou halenkou. V případě, že by prodejce vadu neuznal, doporučuji konzultovat problém se soudním znalcem.
Petr Nasadil

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: