Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Jana | 31.1.2015


Dobrý den, koupila jsem si jeansy po 2 měsících nošeni u zadni kapsy praskly po celé délce kapsy. Obchodník moji reklamaci zamítl s tím,že jsem si koupila malou velikost. Jeansy stály 2899,. Prosím o radu jak dále postupovat,jelikož s vyjádřením nesouhlasím. Děkuji Knoblochová

Paní Knoblochová,

Vámi popisovanou vadu můžeme posoudit a v případě prokázání vady materiálu můžeme napsat znalecký posudek.
Pro posouzení ale potřebujeme dodat na adresu (Textilní zkušební ústav s.p., Václavská 6, 658 41 Brno) poštou a nebo osobně předmětné kalhoty a společně s nimi objednávku znaleckého posudku - s uvedením Vaší adresy, telefonu, popisu vady a jejího vzniku, event údržby, kopie všech dokladů - paragon, reklamační protokol event. cokoliv co jste obdržela při nákupu a nebo při vyřízení reklamace.
Znalecký posudek vypracováváme do 1 měsíce od obdržení požadavku a cena je při ZP TZU ca 2500,- Kč.
Pokud budete potřebovat cokoliv upřesnit volejte na mob. 604235058
Štork, TZú, soudní znalec

Natálie | 19.1.2015


Dobrý den, poraďte mi prosím. Chystám se prodávat oblečení z Ruska. Rozměry na oblečení v Rusku jsou jiné než v Česku, a proto mám otázku jestli musím mít cedulku s rozměry nastálo připevněnou k textilu nebo stačí uvést označení s českými rozměry na kartonovém věšáku. Děkuji za odpověď. Natálie

Dobrý den,
informace na etiketě se řídí Zákonem na ochranu spotřebitele 634/1992 Sb. v platném znění. Na každém prodejním místě musíte mít tabulku velikostních rozměrů, odpovídající velikostem na výrobcích.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Lucie Marková | 8.12.2014


Dobrý den, prosím o vysvětlení co znamená stávkové zboží a jaký je rozdíl mezi právě stávkovým zbožím a textiliemi?A yda-li se - stávkové zboží vyrábí nebo je to zastaralé. Nemohu to nikde dohledat. Děkuji za odpověď L. marková

Dobrý den,
odpovědi najdete např. zde http://cs.wikisource.org/wiki/Ottův_slovník_naučný/Pletení
Ing. Petr Nasadil, AZL, TZU

Libor | 2.12.2014


Dobrý den, prosím o radu, koupili jsme stan Prima Camp 3 Basic a i po několikerých pokusech se nám nepodařilo vypnout stan tak, aby vydržel alespoň jednu noc vypnutý. Vždy po nějaké době dojde ke styku tropika s vnitřní ložnicí a voda s vnitřního orosení nebo při dešti začne prokapávat. Nejde o problém s plátnem, ale s konstrukcí stanu.Malý prostor mezi vnitřní a vnější stěnou.Lze toto u vás posoudit nebo získat kontakt na příslušného znalce? Prodejce reklamaci neuznal s odůvodněním, že nenašel důvod, proč by stan nešel vypnout a látka je kvalitní (to nerozporuji). Děkuji za odpověď

Dobrý den,
Asi bych doporučil obrátit se na zkušebnu v Jablonci, která stany zkouší a možná má i znalectví.
Pokud neuspějete, ozvěte se, budeme se bavit dál.
http://www.szutest.cz
Vladimír Štork, soudní znalec, TZU

Zbyněk | 27.11.2014


Dobrý den. Prosím Vás o radu, kde získat pro výrobky certifikaci dle Směrnice Rady 93/42/EHS. Byl jsem přesvědčen, že na Vašich stránkách najdu odpověď, ale nemohu ji dohledat. Ani po 15minutách... Děkuji, Zb)

Přeji pěkný den,
TZÚ Brno v polovině tohoto roku upustilo od nabídky služeb certifikace zdravotnických prostředků dle NV 336/2004 Sb. (resp. Směrnice 93/42/EHS) z důvodů nerentability. Proto na našich stránkách toto nenajdete. Můžeme nabídnout některé zkoušky na textilních ZP (v tomto případě kontaktujte naši laboratoř a ověřte si konkrétní zkoušku) – kontakt nasadil@tzu.cz.
Certifikaci Vám může nabídnout EZU Praha nebo ITC Zlín.
 
Zdraví
Ing. Svatava Horáčková
vedoucí COV, TZU

Marek K. | 5.11.2014


Dobrý den. Kolik kazů je povoleno na tkanině na pánské obleky aby se ještě jednalo o I.jakost. Popřípadě kde můžu tyto informace zjistit? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
dle normy ČSN 80 3006 (metrové a kusové vlnařské textilie- klasifikace ) je maximální povolený počet vad na 100m pro 1. a 2. volbu stanoven takto:

Vlnařské tkaniny 22
Potahové textilie 22
Potahové a hračkářské plyše 30
Oděvní plyše 30
Dekorační textilie 40

Pánské obleky snad patří do vlnařských tkanin.
Renata Čermáková, AZL, TZÚ

Lucie | 31.10.2014


Dobrý den, prosím Vás o radu. Koupila jsem si plavky, které měly původně zlaté textilní lemy. Po dovolené 10 dnů, střídala jsem je s druhými, nekoupala jsem se v nich moři, spíše jsem je užívala na opalování)zlatá barva slezla, takže lemy jsou teď spíše okrové a zbytky zlaté jsou jen místy, plavky vypadají opotřebovaně. Reklamovala jsem je neúspěšně, vedoucí prodejny je posoudila s výsledkem "špatná údržba". Vylučuji, že bych s nimi špatně zacházela a nebo je nešetrně prala. Prosím, je nějaká možnost, jak dokázat, že jsem to nezpůsobila já, ale že jde o vadu materiálu? Znalecký posudek by byl asi velmi drahý, takže touto cestou jít nemůžu. Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,
můžeme plavky posoudit v režimu, tzv. posouzení dopisem za 1000 Kč + DPH. Prodejce nemusí toto posouzení akceptovat (i když nemusí akceptovat ani znalecký posudek -  2000 Kč + DPH) a domoci se nápravy lze potom jedině soudem.
Ing. Elen Klašková, AZL, TZÚ

Iva Č. | 30.10.2014


Dobrý den, ráda bych vyráběla dětské ručně pletené doplňky (ponožky, šály, rukavice...).Zboží by bylo nabízeno v maloobchodě formou komisního prodeje. Příze ze které bych pletla má certifikát Oeko-Tex. Je nutné pro tyto dětské pletené výrobky potvrzení o shodě? a dále potřebuji pro vyto výrobky nějaké další certifikace? Velice děkuji Iva č.

Dobrý den,
proč by měly být nové výrobky nabízeny formou komisního prodeje? Oeko-tex standard pro přízi musí být pro děti do tří let a je vydáván pouze na jeden rok. Jiný certifikát není třeba.
Ing. Elen Klašková, AZL, TZÚ

Stázka | 16.10.2014


Dobrý den,prosím o radu.Koupila jsem si bundu imitace kůže.Bohužel jsem v ní zmokla a budna začala pouštět barvu.Je na to nějaký recept,aby nepouštěla,nebo jen jediný bundu vyhodit. Děkuji za odpověd

Dobrý den, Toto pouštění barvy se odstranit nedá. Bundu reklamujte pro nestálobarevnost ve vodě.
Ing. Elen Klašková, AZL, TZÚ

Smolík | 10.10.2014


Prosim čím se nejlépe odstraní z oděvu štěpařský vosk?Smolík

Dobrý den, zkusil bych to dát do mrazáku a po zmrznutí vosk vydrtit. Zbytek dočistit rozpouštědlem, třeba perchloretylenem (stejně jako v čistírně). Ale záleží taky na tom, co je to za oděv, aby to přežil…
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: