Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

renáta | 11.3.2015


Dobrý den,zakoupila jsem si péřový kabát.Během 2 měsíců nošení, z něj neustálé proniká peří na povrch to poměrně ve velkém množství.Reklamovala jsem jej u prodejce,který mi sdělil,že vrchový materiál je polyester-nylonové vlákno a peří v tenkém vrchovém materiálu může pronikat.jedná se údajně o obecně známou věc a je to prý dań za módní a trendové zboží.S tímto vyjádřením jsem nesouhlasila a druhá reklamace byla rovněž zamítnuta s tím, že výrobce prodal tisíce kusů po celé Evropě a moje reklamace je jediná. Chtěla jsem se zeptat, zda je opravdu běžné, že z péřové bundy,povrchový materiál 100% nylon,proniká během nošení peří.Peří proniká rovněž švy a mám obavu jak bude bunda vypadat po delší době užívání. Za odpověď předem děkuji Renata

Dobrý den,
Jakýkoliv péřový oděvní výrobek musí splňovat jednak technické požadavky na prolínání peří nebo vláken pro jakost obvyklou a dále je nutno přihlédnout i k estetické vadě způsobené rozdílem barev peří nebo vláken nebo peří.
Pro posouzení konkrétního výrobku jej potřebujeme vidět abychom jej mohli posoudit. Současně s výrobkem potřebujeme dodat veškeré kopie dokladů včetně těch které byly dodány při zakoupení.
Pokud budete chtít pokračovat v konkrétním případu zašlete poštou a nebo dodejte osobně výrobek s kopiemi dokumentů na TZU. Soudní znalec posoudí reklamovanou vadu a pokud bude prokazatelná můžeme napsat znalecký posudek. V případě že nebude vada prokázána, budete informována a výrobek zaslán zpět pouze za cenu poštovného a nebo v případě osobního dodání vrácen zpět bez účtování poplatku.
Vladimír Štork, soudní znalec, TZÚ

Lucie | 19.2.2015


Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s označováním šitých textilních výrobků. Konkrétně se mi jedná o kosmetické tašky a dámské šály a šátky. Zákon o ochraně spotřebitele č. 634/1992 Sb. uvádí povinnost označovat výrobky údaji o složení. Kosmetické tašky jsou ale na seznamu výrobků, které povinnému označování údaji o složení materiálu nepodléhají? Šály a šátky ano. Ale, můžu tyto šály a šátky označit údaji o složení tak, že na hotový výrobek přivážu cedulku s údaji o složení a udržování výrobku? Nelíbí se mi představa, že bych na šálu musela cedulku trvale přišít. Působí to nevzhledně. Je tento způsob označení možný? Můj druhý dotaz je ohledně označování textilních a oděvních výrobků z hlediska správného postupu při údržbě a ošetřování. Toto je pro výrobce dobrovolné? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
odpovědi na své otázky naleznete zde:
http://www.tzu.cz/narizeni-ep-o-novem-znaceni-textilnich-vlaken-CZ12607
Je potřeba si toto nařízení prostudovat, je tam i ke stažení zdarma, Zákon na ochranu spotřebitele sám nestačí.
Ing. Ivana Halamová, TZU

Jakub | 13.2.2015


Dobrý den, měl bych prosím dotaz ohledně etikety výrobku, co vše musí podle zákona obsahovat? Konkrétně se jedná o masné výrobky (paštiky, klobásy atd.) Stačí na etiketu uvést výrobce (včetně veterinárního schvalovacího čísla), název a váha obsahu balení výrobku a celkové složení výrobku? Nebo se zde musí uváděť ještě něco? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
potraviny nejsou zatím naším obprem. Zkuste:
http://www.bezpecnostpotravin.cz/kategorie/oznacovani-potravin.aspx
Ing. Ivana Halamová

Petr | 4.2.2015


Dobrý den, chtěl bych si nechat zcertifikovat svůj výrobek - drcený polystyren, který slouží k izolaci staveb. Jak mám postupovat a jak to bude finančně náročné ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
v tomto případě bude vhodnější obrátit se přímo na stavaře.
Jitka Paulová, COV,TZÚ

Jana | 31.1.2015


Dobrý den, koupila jsem si jeansy po 2 měsících nošeni u zadni kapsy praskly po celé délce kapsy. Obchodník moji reklamaci zamítl s tím,že jsem si koupila malou velikost. Jeansy stály 2899,. Prosím o radu jak dále postupovat,jelikož s vyjádřením nesouhlasím. Děkuji Knoblochová

Paní Knoblochová,

Vámi popisovanou vadu můžeme posoudit a v případě prokázání vady materiálu můžeme napsat znalecký posudek.
Pro posouzení ale potřebujeme dodat na adresu (Textilní zkušební ústav s.p., Václavská 6, 658 41 Brno) poštou a nebo osobně předmětné kalhoty a společně s nimi objednávku znaleckého posudku - s uvedením Vaší adresy, telefonu, popisu vady a jejího vzniku, event údržby, kopie všech dokladů - paragon, reklamační protokol event. cokoliv co jste obdržela při nákupu a nebo při vyřízení reklamace.
Znalecký posudek vypracováváme do 1 měsíce od obdržení požadavku a cena je při ZP TZU ca 2500,- Kč.
Pokud budete potřebovat cokoliv upřesnit volejte na mob. 604235058
Štork, TZú, soudní znalec

Natálie | 19.1.2015


Dobrý den, poraďte mi prosím. Chystám se prodávat oblečení z Ruska. Rozměry na oblečení v Rusku jsou jiné než v Česku, a proto mám otázku jestli musím mít cedulku s rozměry nastálo připevněnou k textilu nebo stačí uvést označení s českými rozměry na kartonovém věšáku. Děkuji za odpověď. Natálie

Dobrý den,
informace na etiketě se řídí Zákonem na ochranu spotřebitele 634/1992 Sb. v platném znění. Na každém prodejním místě musíte mít tabulku velikostních rozměrů, odpovídající velikostem na výrobcích.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Lucie Marková | 8.12.2014


Dobrý den, prosím o vysvětlení co znamená stávkové zboží a jaký je rozdíl mezi právě stávkovým zbožím a textiliemi?A yda-li se - stávkové zboží vyrábí nebo je to zastaralé. Nemohu to nikde dohledat. Děkuji za odpověď L. marková

Dobrý den,
odpovědi najdete např. zde http://cs.wikisource.org/wiki/Ottův_slovník_naučný/Pletení
Ing. Petr Nasadil, AZL, TZU

Libor | 2.12.2014


Dobrý den, prosím o radu, koupili jsme stan Prima Camp 3 Basic a i po několikerých pokusech se nám nepodařilo vypnout stan tak, aby vydržel alespoň jednu noc vypnutý. Vždy po nějaké době dojde ke styku tropika s vnitřní ložnicí a voda s vnitřního orosení nebo při dešti začne prokapávat. Nejde o problém s plátnem, ale s konstrukcí stanu.Malý prostor mezi vnitřní a vnější stěnou.Lze toto u vás posoudit nebo získat kontakt na příslušného znalce? Prodejce reklamaci neuznal s odůvodněním, že nenašel důvod, proč by stan nešel vypnout a látka je kvalitní (to nerozporuji). Děkuji za odpověď

Dobrý den,
Asi bych doporučil obrátit se na zkušebnu v Jablonci, která stany zkouší a možná má i znalectví.
Pokud neuspějete, ozvěte se, budeme se bavit dál.
http://www.szutest.cz
Vladimír Štork, soudní znalec, TZU

Zbyněk | 27.11.2014


Dobrý den. Prosím Vás o radu, kde získat pro výrobky certifikaci dle Směrnice Rady 93/42/EHS. Byl jsem přesvědčen, že na Vašich stránkách najdu odpověď, ale nemohu ji dohledat. Ani po 15minutách... Děkuji, Zb)

Přeji pěkný den,
TZÚ Brno v polovině tohoto roku upustilo od nabídky služeb certifikace zdravotnických prostředků dle NV 336/2004 Sb. (resp. Směrnice 93/42/EHS) z důvodů nerentability. Proto na našich stránkách toto nenajdete. Můžeme nabídnout některé zkoušky na textilních ZP (v tomto případě kontaktujte naši laboratoř a ověřte si konkrétní zkoušku) – kontakt nasadil@tzu.cz.
Certifikaci Vám může nabídnout EZU Praha nebo ITC Zlín.
 
Zdraví
Ing. Svatava Horáčková
vedoucí COV, TZU

Marek K. | 5.11.2014


Dobrý den. Kolik kazů je povoleno na tkanině na pánské obleky aby se ještě jednalo o I.jakost. Popřípadě kde můžu tyto informace zjistit? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
dle normy ČSN 80 3006 (metrové a kusové vlnařské textilie- klasifikace ) je maximální povolený počet vad na 100m pro 1. a 2. volbu stanoven takto:

Vlnařské tkaniny 22
Potahové textilie 22
Potahové a hračkářské plyše 30
Oděvní plyše 30
Dekorační textilie 40

Pánské obleky snad patří do vlnařských tkanin.
Renata Čermáková, AZL, TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: