Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Lucie | 31.10.2014


Dobrý den, prosím Vás o radu. Koupila jsem si plavky, které měly původně zlaté textilní lemy. Po dovolené 10 dnů, střídala jsem je s druhými, nekoupala jsem se v nich moři, spíše jsem je užívala na opalování)zlatá barva slezla, takže lemy jsou teď spíše okrové a zbytky zlaté jsou jen místy, plavky vypadají opotřebovaně. Reklamovala jsem je neúspěšně, vedoucí prodejny je posoudila s výsledkem "špatná údržba". Vylučuji, že bych s nimi špatně zacházela a nebo je nešetrně prala. Prosím, je nějaká možnost, jak dokázat, že jsem to nezpůsobila já, ale že jde o vadu materiálu? Znalecký posudek by byl asi velmi drahý, takže touto cestou jít nemůžu. Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,
můžeme plavky posoudit v režimu, tzv. posouzení dopisem za 1000 Kč + DPH. Prodejce nemusí toto posouzení akceptovat (i když nemusí akceptovat ani znalecký posudek -  2000 Kč + DPH) a domoci se nápravy lze potom jedině soudem.
Ing. Elen Klašková, AZL, TZÚ

Iva Č. | 30.10.2014


Dobrý den, ráda bych vyráběla dětské ručně pletené doplňky (ponožky, šály, rukavice...).Zboží by bylo nabízeno v maloobchodě formou komisního prodeje. Příze ze které bych pletla má certifikát Oeko-Tex. Je nutné pro tyto dětské pletené výrobky potvrzení o shodě? a dále potřebuji pro vyto výrobky nějaké další certifikace? Velice děkuji Iva č.

Dobrý den,
proč by měly být nové výrobky nabízeny formou komisního prodeje? Oeko-tex standard pro přízi musí být pro děti do tří let a je vydáván pouze na jeden rok. Jiný certifikát není třeba.
Ing. Elen Klašková, AZL, TZÚ

Stázka | 16.10.2014


Dobrý den,prosím o radu.Koupila jsem si bundu imitace kůže.Bohužel jsem v ní zmokla a budna začala pouštět barvu.Je na to nějaký recept,aby nepouštěla,nebo jen jediný bundu vyhodit. Děkuji za odpověd

Dobrý den, Toto pouštění barvy se odstranit nedá. Bundu reklamujte pro nestálobarevnost ve vodě.
Ing. Elen Klašková, AZL, TZÚ

Smolík | 10.10.2014


Prosim čím se nejlépe odstraní z oděvu štěpařský vosk?Smolík

Dobrý den, zkusil bych to dát do mrazáku a po zmrznutí vosk vydrtit. Zbytek dočistit rozpouštědlem, třeba perchloretylenem (stejně jako v čistírně). Ale záleží taky na tom, co je to za oděv, aby to přežil…
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Magdisma | 3.10.2014


Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Zákaznice nám po 5 měsících vrátila roztržené v obou podpažích na různých místech ožmolkované. V mírně zapáchajícím a mírně špinavém stavu. Napsala následující cituji: "Zasílám Vám zboží, které jsem si koupila 8.května 2014 a to z důvodu nekvalitního materiálu zpět. Dámský pulover jsem na sobě měla pouze jednou, protože jsem si ho zakoupila na jednu událost, ale po prvním ručním praní se mi udělala díra pod pažemi a je ožmolkovaný! Z tohoto důvodu prosím o vrácení peněz na účet." Dle našeho názoru je svetr v podpaží roztržený a nikoli chybou materiálu, jelikož spoje jsou opravdu dosti kvalitní a pružné, ale je to pro velikost S/M a spoje jsou na místě opravdu vyrvané. Prosím o vyjádření jak máme správně postupovat při vyřízení reklamace, která se nám zdá neoprávněná. Děkuji a přeji krásný den s pozdravem Magda Fišerová

Dobrý den,
k reklamaci se vyjádřete tak, jak jste to popsala zde. Nejde o vadu výrobku, ale o poškození při užívání. Roztržení výrobku vedle švu.
Ing. Elen Klašková, TZÚ

Jana S. | 1.10.2014


Dobrý den, Ráda bych se zeptala na jednu věc. Ve svém volném čase šiju patchworkové deky, dekorace a oděvy pro sebe a svou rodinu příp. známé. Používám designové americké látky většinou od velkých a po celém světě známých firem. Nyní jsem četla nějaký článek o zakázaných azobarvivech, které uvolňují aromatické aminy a že jsou v EU zakázány. Nevím však, jak jsou na tom právě americké látky, zda to je v USA nějak regulováno? Musí tito výrobci splňovat nařízení EU, pokud látky distribuují po Evropě? Nebo se už tato zakázaná azobarviva běžně nepoužívají a to ani v USA? (kromě výrobků z tržnic, tam si nedělám iluze) Kontroluje se to nějak? Všeobecně mám za to, že nařízení EU je jistě přísnější než v USA, nebo se mýlím? Jeden prodejce látek mi na tento dotaz řekl, že látky splňují zdravotní nezávadnost dle amerických zákonů. Ale já vlastně vůbec nevím, jaké ty zákony jsou…. Jinak látky jsou krásné, kvalitní, nesrážlivé, barvu nikdy nepustily, po celém světě velmi oblíbené na patchwork i oděvní tvorbu a u nás z nich šije spousty lidí a to dokonce pro děti. Říkám si, že kdyby byly látky nebezpečné, jistě by se na to již za ty roky přišlo. Za případnou odpověď vám moc děkuji. Vážím si toho, že můžu někam položit dotaz a dokonce i bezplatně, to se už moc v dnešním světě „nenosí“. Jana S.

Dobrý den,
Zajímavé by bylo zjistit, kde se tyto látky ve skutečnosti vyrábějí. Nejsem si jistý, zda je to právě v Americe…
Barviva uvolňující karcinogenní aminy jsou zakázána už řadu let. Neznám podrobně legislativu USA ale nevěřím, že by byla v tomto odlišná od EU. Jejich rizikovost je v dlouhodobém kontaktu s pokožkou.
Systém kontrol výrobků na trhu v rámci EU není doposud sjednocen. O tomto se začalo aktuálně uvažovat, ale problém je rozdílná legislativa v jednotlivých členských zemích. Obecně lze říct, že každý výrobek na trhu EU musí být bezpečný a za jeho bezpečnost odpovídá ten, kdo jej uvedl na trh (dovozce, prodejce…). Takže pokud koupíte textilní materiály v EU, měly by být nezávadné. Systém kontrol ale nemusí a ani nezvládne všechny nedostatky odhalit… Z tohoto pohledu si nemyslím, že by textilní výrobky „známých amerických firem“ měly být horší než ty prodávané v EU…
Pokud by jste svoje výrobky prodávala z dovezených látek (ze zemí mimo EU), pak povinnost zajistit jejich bezpečnost leží na vás. V případě např. výrobků pro děti je třeba vycházet z Vyhlášek 84/2001Sb., což je česká legislativa pro tuto oblast.
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Milada | 25.9.2014


Dobrý den děkuji za odpověd a chci se zeptat jak mám postupovat při posuzování stálobarevnosti trik.Stačí to poslat na vaši adresu?A ještě, jestli se vada uzná, hradí ten posudek prodejce? Děkuji,s pozdravem Milada.

Dobrý den,
pošlete cca 3 trika na adresu TZU  Brno s objednávkou na posouzení stálobarevnosti a kopiemi listin, které k trikům máte (jestli nějaké  máte). Po jejich prohlédnutí Vám řekneme, která zkouška se bude dělat, znalecký posudek stojí 2000 Kč + DPH. Zkouška většinou bývá v ceně posudku, pokud není finančně náročná. Posudek nám musí uhradit zadavatel, ale náklady na něj si můžete nárokovat u prodejce. Prodejce není povinen posudek uznat, pak byste se musela obrátit na soud.
Ing. Elen Klašková, TZÚ

Karel | 23.9.2014


Dobrý den, je vyloučena možnost reklamace u plavek na stálobarevnost(zejména u neónových barev), pokud výrobce při prodeji doplní k plavkám na příbalovém letáku slovní vyjádření, kde uvede, že na stálobarevnost plavek má vliv sluneční záření, mořská, termální a bazénová voda? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
vyjádření prodejce je hezké, ale měl by jasně říct, zda tato prostředí barvu plavek zničí a pak by si zákazník plavky těžko koupil. Jinak plavky jsou určeny do popisovaných prostředí a pokud barva nevydrží, tak jděte plavky reklamovat.
Ing. Elen Klašková, TZÚ

MILADA | 19.9.2014


Dobrý den chci se zeptat,objednali jsme si 100ks triček pro firmu a všechny asi po třetim vyprání jsou úplně vyšisované hlavně v místě otěru ramena,záda,břicho.Dodavatel odmítl reklamaci,že je to naše vina.Špatně prané.Děkuji za odpověd.Milada.

Dobrý den,
pokud jsou skvrny jenom někde (místa Vašeho popisu), nepředpokládám špatné praní, protože trička byla prána celá, nikoliv jenom určitá místa. Zde se nabízí nízká stálobarevnost textilie na světle, v potu??? a tyto vady jsou důvodem k reklamaci.  Je třeba trička vidět ke správnému posouzení vady.
Ing. Elen Klašková, TZÚ

Lenka Látová | 2.9.2014


Dobrý den, jsme lezecká stěna a vlastníme venkovní matraci na boulder. Madrace nám protéka, přestože výrobce tvrdí, že má být nepromokavá.Reklamace nám nebyla uznána. Hledáme soudního znalce, který by ocenil její kvalitu. Děkuji Látová

Dobrý den,
pošlete nám, prosím elektronicky doklady na uplatnění reklamace, odpověď na reklamaci a fotodokumentaci na adresu stork@tzu.cz. Dále kontakt na Vás, abychom se mohli spojit a domluvit na dalším postupu.
S pozdravem V. Štork, soudní znalec

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: