Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Jakub | 13.2.2015


Dobrý den, měl bych prosím dotaz ohledně etikety výrobku, co vše musí podle zákona obsahovat? Konkrétně se jedná o masné výrobky (paštiky, klobásy atd.) Stačí na etiketu uvést výrobce (včetně veterinárního schvalovacího čísla), název a váha obsahu balení výrobku a celkové složení výrobku? Nebo se zde musí uváděť ještě něco? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
potraviny nejsou zatím naším obprem. Zkuste:
http://www.bezpecnostpotravin.cz/kategorie/oznacovani-potravin.aspx
Ing. Ivana Halamová

Petr | 4.2.2015


Dobrý den, chtěl bych si nechat zcertifikovat svůj výrobek - drcený polystyren, který slouží k izolaci staveb. Jak mám postupovat a jak to bude finančně náročné ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
v tomto případě bude vhodnější obrátit se přímo na stavaře.
Jitka Paulová, COV,TZÚ

Jana | 31.1.2015


Dobrý den, koupila jsem si jeansy po 2 měsících nošeni u zadni kapsy praskly po celé délce kapsy. Obchodník moji reklamaci zamítl s tím,že jsem si koupila malou velikost. Jeansy stály 2899,. Prosím o radu jak dále postupovat,jelikož s vyjádřením nesouhlasím. Děkuji Knoblochová

Paní Knoblochová,

Vámi popisovanou vadu můžeme posoudit a v případě prokázání vady materiálu můžeme napsat znalecký posudek.
Pro posouzení ale potřebujeme dodat na adresu (Textilní zkušební ústav s.p., Václavská 6, 658 41 Brno) poštou a nebo osobně předmětné kalhoty a společně s nimi objednávku znaleckého posudku - s uvedením Vaší adresy, telefonu, popisu vady a jejího vzniku, event údržby, kopie všech dokladů - paragon, reklamační protokol event. cokoliv co jste obdržela při nákupu a nebo při vyřízení reklamace.
Znalecký posudek vypracováváme do 1 měsíce od obdržení požadavku a cena je při ZP TZU ca 2500,- Kč.
Pokud budete potřebovat cokoliv upřesnit volejte na mob. 604235058
Štork, TZú, soudní znalec

Natálie | 19.1.2015


Dobrý den, poraďte mi prosím. Chystám se prodávat oblečení z Ruska. Rozměry na oblečení v Rusku jsou jiné než v Česku, a proto mám otázku jestli musím mít cedulku s rozměry nastálo připevněnou k textilu nebo stačí uvést označení s českými rozměry na kartonovém věšáku. Děkuji za odpověď. Natálie

Dobrý den,
informace na etiketě se řídí Zákonem na ochranu spotřebitele 634/1992 Sb. v platném znění. Na každém prodejním místě musíte mít tabulku velikostních rozměrů, odpovídající velikostem na výrobcích.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Lucie Marková | 8.12.2014


Dobrý den, prosím o vysvětlení co znamená stávkové zboží a jaký je rozdíl mezi právě stávkovým zbožím a textiliemi?A yda-li se - stávkové zboží vyrábí nebo je to zastaralé. Nemohu to nikde dohledat. Děkuji za odpověď L. marková

Dobrý den,
odpovědi najdete např. zde http://cs.wikisource.org/wiki/Ottův_slovník_naučný/Pletení
Ing. Petr Nasadil, AZL, TZU

Libor | 2.12.2014


Dobrý den, prosím o radu, koupili jsme stan Prima Camp 3 Basic a i po několikerých pokusech se nám nepodařilo vypnout stan tak, aby vydržel alespoň jednu noc vypnutý. Vždy po nějaké době dojde ke styku tropika s vnitřní ložnicí a voda s vnitřního orosení nebo při dešti začne prokapávat. Nejde o problém s plátnem, ale s konstrukcí stanu.Malý prostor mezi vnitřní a vnější stěnou.Lze toto u vás posoudit nebo získat kontakt na příslušného znalce? Prodejce reklamaci neuznal s odůvodněním, že nenašel důvod, proč by stan nešel vypnout a látka je kvalitní (to nerozporuji). Děkuji za odpověď

Dobrý den,
Asi bych doporučil obrátit se na zkušebnu v Jablonci, která stany zkouší a možná má i znalectví.
Pokud neuspějete, ozvěte se, budeme se bavit dál.
http://www.szutest.cz
Vladimír Štork, soudní znalec, TZU

Zbyněk | 27.11.2014


Dobrý den. Prosím Vás o radu, kde získat pro výrobky certifikaci dle Směrnice Rady 93/42/EHS. Byl jsem přesvědčen, že na Vašich stránkách najdu odpověď, ale nemohu ji dohledat. Ani po 15minutách... Děkuji, Zb)

Přeji pěkný den,
TZÚ Brno v polovině tohoto roku upustilo od nabídky služeb certifikace zdravotnických prostředků dle NV 336/2004 Sb. (resp. Směrnice 93/42/EHS) z důvodů nerentability. Proto na našich stránkách toto nenajdete. Můžeme nabídnout některé zkoušky na textilních ZP (v tomto případě kontaktujte naši laboratoř a ověřte si konkrétní zkoušku) – kontakt nasadil@tzu.cz.
Certifikaci Vám může nabídnout EZU Praha nebo ITC Zlín.
 
Zdraví
Ing. Svatava Horáčková
vedoucí COV, TZU

Marek K. | 5.11.2014


Dobrý den. Kolik kazů je povoleno na tkanině na pánské obleky aby se ještě jednalo o I.jakost. Popřípadě kde můžu tyto informace zjistit? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
dle normy ČSN 80 3006 (metrové a kusové vlnařské textilie- klasifikace ) je maximální povolený počet vad na 100m pro 1. a 2. volbu stanoven takto:

Vlnařské tkaniny 22
Potahové textilie 22
Potahové a hračkářské plyše 30
Oděvní plyše 30
Dekorační textilie 40

Pánské obleky snad patří do vlnařských tkanin.
Renata Čermáková, AZL, TZÚ

Lucie | 31.10.2014


Dobrý den, prosím Vás o radu. Koupila jsem si plavky, které měly původně zlaté textilní lemy. Po dovolené 10 dnů, střídala jsem je s druhými, nekoupala jsem se v nich moři, spíše jsem je užívala na opalování)zlatá barva slezla, takže lemy jsou teď spíše okrové a zbytky zlaté jsou jen místy, plavky vypadají opotřebovaně. Reklamovala jsem je neúspěšně, vedoucí prodejny je posoudila s výsledkem "špatná údržba". Vylučuji, že bych s nimi špatně zacházela a nebo je nešetrně prala. Prosím, je nějaká možnost, jak dokázat, že jsem to nezpůsobila já, ale že jde o vadu materiálu? Znalecký posudek by byl asi velmi drahý, takže touto cestou jít nemůžu. Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,
můžeme plavky posoudit v režimu, tzv. posouzení dopisem za 1000 Kč + DPH. Prodejce nemusí toto posouzení akceptovat (i když nemusí akceptovat ani znalecký posudek -  2000 Kč + DPH) a domoci se nápravy lze potom jedině soudem.
Ing. Elen Klašková, AZL, TZÚ

Iva Č. | 30.10.2014


Dobrý den, ráda bych vyráběla dětské ručně pletené doplňky (ponožky, šály, rukavice...).Zboží by bylo nabízeno v maloobchodě formou komisního prodeje. Příze ze které bych pletla má certifikát Oeko-Tex. Je nutné pro tyto dětské pletené výrobky potvrzení o shodě? a dále potřebuji pro vyto výrobky nějaké další certifikace? Velice děkuji Iva č.

Dobrý den,
proč by měly být nové výrobky nabízeny formou komisního prodeje? Oeko-tex standard pro přízi musí být pro děti do tří let a je vydáván pouze na jeden rok. Jiný certifikát není třeba.
Ing. Elen Klašková, AZL, TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: