Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

nikarony | 24.3.2017


Dobrý den,chci se zeptat zakoupila jsem jeansy u značkového prodejce.Mám je 23 měsíců, vada - prodřeno mezi nohami, ale jako důvod nepříjetí reklamace, mě prodejce upozornil nevyprání zboží, z hygienických důvodů.Chci se zeptat, zda je to důvod nepřijetí reklamace, děkuji

Dobrý den,
reklamace na „jeansové“ (denimové) výrobky se vyskytují velmi často. Jedná se zejména o prodření či roztržení tkaniny ve švu nebo při zesílené úpravě, která již nedokáže zajistit požadované užitné vlastnosti v rámci očekávané životnosti a dochází k zeslabení až k roztržení tkaniny běžným užíváním. Je zapotřebí si uvědomit, že tento oděv je zařazen jako oděv pro volný čas, tzn. že musí vydržet zvýšenou námahu při  aktivitách provozovaných ve volném čase (zrychlená chůze, krátký běh, čupnutí, sed apod.). Je běžné, že očekávaná životnost těchto výrobků se může, při běžném způsobu užívání, pohybovat mezi 8 až 12ti měsíci. Při celkovém posouzení vady je nutno vždy vycházet z toho, zda výrobek již nepřesáhl dobu životnosti a teprve následně posoudit zda reklamovaná vada je vadou výrobku a nebo zda vznikla běžným užíváním po dobu životnosti výrobku.
V žádném případě ale není možné vyžadovat pro běžný textilní výrobek typu kalhot, saka či oděvu druhé nebo třetí vrstvy provedení údržby před jeho použitím. Tento předpoklad se využívá pouze v případě spodního prádla a nebo výrobků používaných přímo na kůži, ale není to přímým požadavkem a prodejce by tuto činnost neměl vyžadovat ale pouze očekávat. Běžný textilní výrobek musí být prodáván tak aby jej bylo možné okamžitě po rozbalení používat.
Zdůvodnění odmítnutí reklamace prodejcem s uvedením důvodu „nevyprání výrobku před použitím“ není adekvátní a nemůže být také použito jako hlavní argument pro odmítnutí reklamace.
Pokud je odmítnutí reklamace zdůvodněno nevypráním zboží z hygienických důvodů je nutné tento argument doložit hygienickou závadností výrobku a nikoliv pouze pocitem technika přebírajícího věc k reklamaci. Každý textilní výrobek by měl být převzat do reklamačního jednání a ve zdůvodnění musí být uveden důvod odmítnutí reklamace např. tím, že nebylo možné posoudit reklamovanou vadu z důvodu významného ušpinění na základě kterého není možné stanovit příčinu vady. Někdy se stává, že provedením údržby se reklamovaná vada stane neopravitelnou a nebo se zvýrazní natolik, že ji není možné odstranit tak jak vyžaduje občanský zákoník 89/2012.
Pokud máte pocit, že nemůžete souhlasit s vyjádřením prodejce doporučujeme vyhledat soudního znalce a dohodnout se na tom zda se jedná o vadu materiálu a nebo zda byla reklamovaná vada způsobena nevhodným užíváním spotřebitele. Můžete kontaktovat naše znalce, kteří Vám s určením vady poradí.
Za TZU s.p., Václavská 237/6, 60300 Brno,
Bc. Vladimír Štork, soudní znalec v oboru textil
stork@tzu.cz

Martina | 23.3.2017


Dobrý den, je možné označit výrobek materiálovým složením 95% bambusové vlákno (s odkazem na č. 48 přílohy 1 Nařízení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
ne, takto se odkázat nemůžete!!! Bambus není vlákno, je to pouze surovina, ze které bylo vyrobeno vlákno - viskóza!
Ing. Ivana Halamová

Florian | 16.3.2017


Dobrý den, potřeboval bych vědět, jestli je možné specifikovat, zda je finální vlákno modalu a bambusu svým složením přírodní, nebo chemické, když obě vychází z přírodní suroviny. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,
doporučuji přečíst Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 http://www.tzu.cz/narizeni-ep-o-novem-znaceni-textilnich-vlaken.
Příloha č. 1 uvádí seznam názvů textilních vláken, která se mohou používat.
Bambus není vlákno, je to pouze surovina, ze které bylo vyrobeno vlákno - viskóza. Viskóza se řadí mezi chemická vlákna z přírodního polymeru.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Pavel | 13.3.2017


Dobrý den , naše firma dodává na trh spodní prádlo mimo jiné z materiálu ve složení bambus/elastan . Na jedné z prodejen kam prádlo dodáváme , vytkla kontrola z ČOI , že není možné používat název materiálu BAMBUS , ale VISKÓZA . Je možné na etiketě uvádět složení materiálu VISKÓZA(BAMBUS) / ELASTAN nebo je nutné striktně uvádět VISKÓZA / ELASTAN ? Děkuji za odpověď .

Dobrý den,
Doporučuji přečíst Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 http://www.tzu.cz/narizeni-ep-o-novem-znaceni-textilnich-vlaken.
Příloha č. 1 uvádí seznam názvů textilních vláken, která se mohou používat.
Bambus je pouze surovina, ze které bylo vyrobeno vlákno - viskóza.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Zuzana | 5.3.2017


Dobrý den, rádi bychom prodávali recyklované oblečení, přešívané second-handové. Mohli byste nám, prosím, poradit jak je to se značením složení, u některých kousků k přešití chybí etikety a tak je nám složení neznámé. Děkujeme za pomoc Zuzana

Dobrý den,
Doporučuji přečíst Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 http://www.tzu.cz/narizeni-ep-o-novem-znaceni-textilnich-vlaken.

Příloha V. říká, co se značit nemusí. Je to uvedeno i ve FAQ.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Nikola | 24.2.2017


Dobry den, chtela bych objednavat kojenecke obleceni ze zahranici. Je to mimo EU. Chtela jsem se zeptat, zda-li jako prodavajici jsem povinna zajistit testy veskerych pouzitych materialu vcetne potisku? Nebo tyto testy si zajistuje vyrobce a uvadi na cedulce? Ptam se kvuli hygienickym predpisum (ttp://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-84) Dekuji za odpoved :)

Dobrý den,
vy jako prodejce dodáváte tyto výrobky na trh a tudíž vy ručíte za to, že budou splňovat všechny požadavky zákonů - v tomto případě Vyhlášky 84/ 2001Sb.
Pokud budete potřebovat poradit s testováním, obrattě se na nás, rádi vám poradíme.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

radka | 15.2.2017


prosím kde najdu znění-harmonizační norma EN 71-xx,nic jsem nenašla,děkuji

Dobrý den,
přístup k normám se kupuje - www.unmz.cz

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Jans | 4.2.2017


Dobry den, kamarad si koupil docela drahou zimni bundu na stitku je znazorneno ze je mozno prat v pracce. Protoze je to clovek ktery vse dodrzuje tak dle rad ji vypral,ale po vyndani z pracky mel na ostatnim pradle nitky z vyplne. To same mel na obleceni kdyz si ji vzal na sebe. Prosim je nejaky zpusob jak zabranit aby se to opakovalo? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,
pokud Váš kamarád vypral bundu přesně dle symbolů pro ošetřování na etiketě a poté bunda vykazuje Vámi popsané závady, je to důvod k reklamaci. Nebyl pravděpodobně použitý vhodný materiál pro tento výrobek.
Doporučuji,ať jde kamarád výrobek reklamovat.
Přeji pěkný den
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Sladkovská | 22.1.2017


Dobrý den. Můj dotaz je ohledně normy EN 71-3. Četla jsem obsah normy a nejsem z toho nijak chytrá. Je to norma týkající se dětských hraček a přijde mi, že je to natolik přísné, že by materiál měl spňovat i podmínky pro šití na miminka. Pokud mám doloženo od výrobce, že teplákovina splňuje tuto normu, lze z ní šit oblečení pro miminka? Jsem malý podnikatel. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Norma EN 71-3 je určena pro hodnocení zdravotní nezávadnosti (obsahu těžkých kovů) pro hračky, které mohou přijít do styku s dětskou pokožkou a sliznicemi (riziko olizování, cucání, spolknutí dětmi). Limity jsou opravdu přísné.
Pro dětské oblečení platí rovněž limity na obsah těžkých kovů (např. dané v systému EU certifikace dle Oeko-Tex Standard 100 nebo dle české vyhlášky MZ č. 84/2001 Sb.) Tyto předpisy definují menší počet těžkých kovů a stanovují méně přísné limity (u oblečení se nepředpokládá riziko dlouhodobého olizování, cucání, spolknutí). Pokud tedy materiál splňuje EN 71-3, měl by být vhodný i pro oděvy pro děti. Jen ještě doplňuji, že norma EN 71-3 ve starší verzi nebyla tak přísná (řešila méně prvků a méně přísné limity), současná verze obsahuje cca 19 těžkých kovů a přísnější limity.
Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV, AZL

ester | 19.1.2017


Dobry den, prosím o radu, je údaj (pravděpodobně na funkčnost výrobku) u zimního oblečení "o propustnosti zevnitř a nepropustnosti z venku" odpovídající dle legislativy (např. povinný atd.), musí výrobce doložit toto tvrzení na vyžádání spotřebiteli, popř. dozorovému orgánu a/nebo jsou to jen technická data, která neodpovídají realitě, třeba i blamáž, vždyť papír snese vše (nechci, abych jako zákazník byla uváděna v omyl) děkuji Ester

Dobrý den,
ano, tyto informace nejsou povinné. Jsou to technická data a záleží na výrobci, co na etikety uvede.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: