Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Lenka | 3.11.2017


Dobrý den, koupila jsem kabát a po cca 14 dnech nošení jsou hlavně rukávy a další části se zmolkama. Je to důvod k reklamaci? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Ano, určitě je to důvod k reklamaci. V případě problémů kontaktujte našeho soudního znalce pana Štorka. stork@tzu.cz
Ing. Ivana HAlamová

Evelina | 24.10.2017


Dobrý den, koupila jsem synovi oblek do tanečních, stál asi 6.000,- kč. Po prvním použití bylo sako tak znmačkané, že už ho syn příště neoblékl. Prodavačka materiál vychvalovala a neupozornila mě, že látka je velmi mačkavá. U obleku se ale snad předpokládá, že budede vypadat upraveně, i když si v něm krátce sednete na židli, ne? Mám právo reklamovat zboží? Děkuji.

Dobrý den,
U pánského obleku je předpoklad že jeho životnost bude více jak 24 měsíců deklarovaných jako reklamační lhůta.   Jsou vlastnosti které uživatel očekává přednostně a jednou z těch očekávaných je i dobrá odolnost vůči mačkavosti.
Nejdůležitější v uvedeném požadavku jsou použité suroviny na výrobu vrchové textílie.
 Např. v případě, že se jedná o společenský oblek je snížená mačkavost jedním z předních požadavků. Tato vlastnost bývá zajištěna jednak výběrem základní suroviny ale také použitou technologií výroby a finální úpravou vrchové textílie.
Jsou totiž společenské (vycházkové) oděvy, kde jsou důležitější vlastnosti jako jsou splývavost, chladivý pocit a např. volný dezén důležitější než např. mačkavost. U společenského oděvu určeného pro společenské události ale bývá jednou z důležitých a požadovaných vlastností snížená mačkavost. A jsou obleky profesní, kde jsou tyto vlastnosti upřednostňovány na úkor např. splývavosti a módního dezénu.
Pro vlastní posouzení reklamovaného výrobku potřebujeme znát doporučení prodejce (pokud bylo vydáno) ať již formou paragonu nebo doplňkového listu a vlastní oblek k posouzení vhodnosti použití a oprávněnosti reklamace.
Pro bližší informace je možné zavolat na mob. 604235058 nebo přiložit požadované informace předem na adresu stork@tzu.cz a domluvit se na dalším postupu.
Štork, soudní znalec

Annamarieko | 8.10.2017


Šiji sukně a nevím, jakými velikostmi je mám označovat. Dívala jsem se na několik značek, ale každý uvádí jiné rozměry, např. podle obvodu pasu 74 cm, uvádí někdo vel. 38, někdo 40. Podle čeho se mám řídit? Existuje nějaká certifikovaná tabulka velikostí pro ČR nebo EU? Děkuji

Dobrý den,
Tabulku velikostí naleznete v normě ČSN EN 13402 - 3 Označování velikosti oděvů. Normu lze zakouipit na www.unmz.cz.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Jan | 25.9.2017


Dobrý den, ze zdravotních důvodů mám nařízeno nošení pouze bavlněnývh oděvů. V zaměstnání jsem dostal trika a košile z bavlny s příměsí lycry (95% + 5%). Požadal jsem dodavatele o výměnu za 100% bavlnu. Dodavatel na oděvech přešil štítky na 100% bavlna a vrátil mi je zpět. Nevím nyní, zda mohu oděvy bez zdravotního rizika používat. Je takový postup možný? Děkuji za odpověď. Kameš

Dobrý den,
Neznáme příčinu vašich zdravotních problémů… výrobce navíc skutečně mohl dodat tričko bez elastanu (vyšlo by ho i levněji). Těžko poradit ve vašem případě. Zkuste, zda vám výrobek bude dělat zdravotní problémy a pokud ano, pošlete nám tričko a podíváme se, jestli tam bude elastan vidět pod mikroskopem (jinak oficiální stanovení je destruktivní zkouška a museli bychom tričko zničit).
S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Jan H. | 14.9.2017


Dobrý den, rád bych se zeptal která norma vyjadřuje povolené stopové množství chemie která zůstává po vyprání prádla v pračce. Děkuji Jan H.

Dobrý den,
Obecně platí, že prádlo musí být zdravotně nezávadné (tj. nesmí způsobovat třeba dermální problémy). Při profesionálním praní záleží na nastavení technologie praní a úsporách, kolik máchací vody se použije. To pak bude zásadní pro zbytkové detergenty v prádle.
V profesionální sféře lze vycházet např. z naší Oborové specifikace OS 80-04, kde je doporučeno max 1% organických inkrustů.
S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Michaela | 7.9.2017


Dobrý večer, háčkuji hračky medvídky,více druhů. Na etiketach mam samozřejmě uvedeno veškeré složení, informace o údržbě,veškeré kontakty a že je to nevhodne pro deti do 3 let.Moje otázka zní, musím mít nějaké atesty či zkoušky na medvídka i přesto,že je uvedeno,že hračka neni vhodna pro děti do 3 let. Děkuji za odpověď. MK

Dobrý den,
Podstatné je, o jaký typ výrobku se jedná a k čemu je určený. Naznačujete, že je to hračka. Pak je ale potřeba splnit všechny požadavky podle norem řady ČSN EN 71, provést posouzení shody a označit hračku značkou CE. Podle povahy hračky se musí testovat např. nezávadnost, malé části nebo hořlavost…
V případě, že by se jednalo třeba jen o přívěšek na klíče, se pak popsaná legislativa na výrobek nevztahuje a platí všeobecné požadavky na bezpečnost.

Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Lucy | 30.8.2017


Dobrý den, lze platně upravit v obchodních podmínkách, že nelze reklamovat zakoupenou metráž (tj. ustřižený kus látky v délce na přání zákazníka) po jeho zpracování do výrobku, příp. po jeho vyprání? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
práva spotřebitele v oblasti reklamací jsou omezena jen případy přesně specifikovanými občanským zákoníkem. Vždy je třeba při reklamaci posoudit shodu s kupní smlouvou, tj. zásadní věcí bude, jaké informace dostal spotřebitel při prodeji a čeho konkrétně by se reklamace měla týkat.
S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Martina | 22.7.2017


Dobrý den , mám dotaz ohledně certifikace výrobku pro děti. Vyrábím pro děti povlečení, mantinel do postýlky, hnízda atd. Šiji z certifikovaných materiálů. Ale rada bych či nechala certifikovat cele me výrobky. Můžete mi prosím sdělit, kolik bych do toho investovala? Kolik vyjde certifikace jednoho výrobku? Dekuji

Dobrý den,
uvádíte, že šijete výrobky z certifikovaných materiálů. Výrobky pro děti do 3 let musí dle české legislativy (vyhláška MZ ČR 84/2001 Sb. v platném znění) splnit hygienické limity. Pokud máte platné certifikáty shodné s touto vyhláškou, je vše v naprostém pořádku. Certifikace výrobků je nepovinná, ale může to pro Vás být vhodný marketingový tah.
Rádi Vám cenovou kalkulaci vytvoříme přímo na míru. Kontaktujte nás přímo na certifikačním oddělení.
Bc. Ivana Lustigová
Lustigova@tzu.cz

Monik | 23.6.2017


Dobrý den, ráda bych věděla, zda je možné orientačně provést zkoušky odolnosti vůči vodním parám a pronikání vody v ploše provést nedestruktivním způsobem, tj. na hotovém výrobku bez zničení. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
na výrobku bohužel  nedokážeme změřit tyto vlastnosti nedestruktivním způsobem.
Renata Čermáková, TZÚ

dagmar | 12.5.2017


Dobrý den, zakoupila jsem si v internetovém obchode halenku, ktera smrdi po chemikaliich i po vyprani. muže to tak byt nebo to svědci pro zdravotní závažnost textilui? děkuji dagmar

Dobrý den,
pokud je výrobek cítit i po vyprání, je to důvod k reklamaci.
S pozdravem Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: