Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

ester | 19.1.2017


Dobry den, prosím o radu, je údaj (pravděpodobně na funkčnost výrobku) u zimního oblečení "o propustnosti zevnitř a nepropustnosti z venku" odpovídající dle legislativy (např. povinný atd.), musí výrobce doložit toto tvrzení na vyžádání spotřebiteli, popř. dozorovému orgánu a/nebo jsou to jen technická data, která neodpovídají realitě, třeba i blamáž, vždyť papír snese vše (nechci, abych jako zákazník byla uváděna v omyl) děkuji Ester

Dobrý den,
ano, tyto informace nejsou povinné. Jsou to technická data a záleží na výrobci, co na etikety uvede.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Adam | 16.1.2017


Dobrý den, chtěl bych se zeptat,jak je to se značkovým textilem v případě že jej upravime a poté jej chceme prodávat? Je tato úprava vůbec možná nebo ji firmy nepřipouští?

Dobrý den,
bylo by vhodné obrátit se na zástupce konkrétní značky a požádat ho o stanovisko. Dále záležítaké na tom,jak máte nastaveny mezi sebou podmínky ve smlouvách...
Ing. Petr Nasadil, TZÚ

Martin | 10.1.2017


Koupil jsem přítelkyni tričko s flitry a kamínky. Mohu reklamovat, když jich část opadala? Děkuji

Dobrý den,
ano to je důvod k reklamaci.
Přeji pěkný den
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Linda | 5.1.2017


Dobrý den, prosím co vše podle zákona má obsahovat etiketa? Složení matriálu, údržbu a zemi, kde byl výrobek ušit? Děkuji.

Dobrý den,
je potřeba prostudovat Zákon na ochranu spotřebitele a dále Nařízení 1007 EU.
Ing. Ivana Halamová

Jan Seidenglanz | 4.1.2017


Dobry den, chtel bych se zeptat zda u textilnich vyrobku pro deti do 3 let staci certifikat GOTS, nebo dana latka musi mit certifikaci Oeko tex 100. Dekuji

Dobrý den,
Certifikát GOST značí pouze, že se jedná o biobavlnu.
Pokud chcete vyrábět a prodávat výrobky pro děti do tří let, je potřeba mít v ČR zkoušky podle Vyhlášky 84/2001 Sb.
Ing. Ivana Halamová

Martinus | 11.12.2016


Dobrý den, ráda bych se informovala, zda/li je mozne prodavat latky s obrazky jako je Mickey, Marvel apod, musi mit prodejce licenci?. Látky pochází z Polska. Spousta obchodu je v Ceske Republice prodava a licenci nema.

Dobrý den,
Z hlediska autorských práv je třeba ověřit, zda se jedná o grafiku či obrázek, chráněný ochranou známkou. Jedná se o poměrně složitou problematiku z hlediska, co ještě je a co už není autorsky chráněno... Hledat můžete např. zde: http://www.upv.cz/cs/sluzby-uradu/databaze-on-line/databaze-ochrannych-znamek.html
Použití obrázku pro daný účel by pak měl schválit majitel nebo "správce značky" (v opačném případě se totiž může domáhat náhrady škody).
Prosím, kontaktujte mě přímo na halamova@tzu.cz
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Jeník | 15.11.2016


Dobrý den, diskuzi jsem poměrně důkladně prostudoval, nicméně pár věcí bych si rád objasnil. Vyrábíme jako OSVČ textilní doplňky a dekorace do dětských pokojů + dětské oblečení včetně oblečení pro děti do 3 let, mimo jiné také vánoční dekorace ( věnce, ozdoby na stromek atp.) vše ušito z látek, plněné dutým vláknem. U oblečení pro děti 3 let máme našité štítky s označením použitých materiálů + označení určená pro vhodnou údržbu. I přes to, že dodavetelé mají na svých obchodech uvedeno, že látky splňují dané normy a mají certifikaci - jsem povinen jakožto výrobce a ten kdo výrobek uvádí na trh tyto certifikace mít fyzicky u sebe pro případnou kontrolu? Tzn. mám si je od dodavatelů vyžádat?? A pokud ano, jejich povinnost je mi je bezplatně poskytnout?? Další otázku zde již nakousla paní, která vyrábí háčkované zvířátka a dekorace. Z toho co jsem se dočetl je označení výrobku "hračka" spojeno s poměrně složitou právní normou a procesy schvalování. Vyrábíme látková zvířátka z materiálů, které opět splňují normy pro děti do 3 let plněné dutým vláknem. To samo osobě však nestačí k tomu, abychom mohli tento výrobek prodávat jako hračku do 3 let. Od 3 let by "mělo" stačit aby hračky splňovaly nařízení vlády zák. 258/2000 o ochraně veřejného zdraví a zák 350/2011 o chemických látkách a směsích? Pokud ano, stačí že tyto zákony plní výrobní materiál, nebo i tak je potřeba získat status "hračky" až po schválení ústavem a nálsedným označením CE,m které si prodejce sám přidelit nemůže. Celé mi to přijde poměrně komplikované a z principu věci mi přijde mnohem vhodnější A) látková zvířátka buďto raději vůbec nevyrábět B) vzhledem k povaze zvířátek, je deklarovat/označit jako "dekorativní zvířátka" - což ve své podstatě vlastně jsou, nicméně dá se očekávat že děti si s nimi budou i hrát. Stačilo by tedy výrobek označit jako dekorativní předmět, s tím že by mělo štítek s označením materiálů a údržby? U dětského oblečení zvažujeme "zkrášlit" některé oděvy ozdobnými kamínky/krystaly. Ty se na oděvy nažehlují pomocí speciálních žehliček. Je takto upravený oděv z hlediska prodeje pro děti do 3 let brán jako nevhodný vzhledem k přítomnosti kamínků či jiných doplňků na oděvu, které se při nevhodném zacházení mohou uvolnit a tím by třeba hrozilo pozření atd. Mám za to, že výrobci oblečení používají na dekorace oděvů pro děti do 3 let i "horší" tzn. rozměrově větší doplňky, nicméně zde se asi vychází z toho, že oděv je brán z povahy užití čistě k nošení. Žádný další účel vlastně neplní, nevím tedy jestli na oblečení uvádět nějakou doložku o tom, že při neopatrném zacházení může dojít k uvolnění kamínků apod... Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za délku textu :-)

Dobrý den,
Když zobecním první dotaz - každý kdo uvádí výrobek na trh, odpovídá za jeho bezpečnost. U legislativou "stanovených výrobků" (kde je třeba označit značnou CE), je postup jak to zajistit bezpečnost jednoznačně popsán. Jedná se o výrobky, které mohou představovat riziko nebo mají určitou funkci, kterou je nutné prokázat a zajistit (např. hračky, ochranné oděvy apod.). Takže jak zajistíte bezpečnost je na vás. Určitě je vhodné mít všechny podklady k dispozici, pokud vám dodavatel odmítne dát například certifikát, jakým způsobem ověřujete, že vám opravdu prodává to, co deklaruje? Jak to budete následně deklarovat vy, jako prodejce, pokud nemáte žádný dokument osvědčující vlastnosti výrobku? Pak vzniká otázka, zda od takového dodavatele odebírat zboží, ale to už je věcí obchodního vztahu. I prodejce si může ověřit bezpečnost a kvalitu výrobků sám, bez ohledu na to co mu dodavatel deklaruje...
Hračka se musí posuzovat vždy jako hotový výrobek. Pokud máte doklady o tom, že byla vyrobena z materiálů u nichž byla otestována zdravotní nezávadnost, pak není nutné tyto zkoušky opakovat a budou se ověřovat jen zbývající vlastnosti podle povahy výrobku. Třeba hořlavost, snadnost oddělení malých částí, atd… Záleží co je to za hračku, jak je velká, atd.
Z hlediska toho kdo může hračku posoudit mohou připadají v úvahu varianty. Pokud vyrábíte hračku podle harmonizovaných norem (tj. ve všech požadavcích splní požadavky norem řady EN 71-xx), pak si můžete posouzení udělat sám a sám vystavit prohlášení o shodě. Pokud v některém parametru přímo nevyhovíte normě, ale zajistíte splnění požadavku jinak (např. použijete jiný typ výplně, než uvádí norma, a zajistíte ji proti vysypání nějakým svým vhodným způsobem), pak musí Notifikovaná osoba posoudit, zda je toto vyhovující a je dodržena bezpečnost hračky. V takovém případě musí udělat posouzení shody Notifikovaná osoba.
Máte pravdu, že vyrábět jen pár kousků nějakého typu hračky se nemůže vyplatit, protože zkoušení a posuzování shody je časově a finančně náročný proces. Na druhou stranu podívejte se na to z pohledu rodiče, který koupí svému dítěti hračku. Určitě nebude předpokládat, že se nevyplatilo díky malé sérii zkoušet její bezpečnost, a proto se mu dítě udávilo po spolknutí třeba utržené medvídkovy nožičky…
Ing. Pet Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Ana | 7.11.2016


Dobrý den, ve značkovém obchodě jsem před 1,5 měsícem zakoupila péřovou bundu. Z lícní strany je materiál složen 63%vlna, 24% acryl a 13% polyester, podšívka je 100% polyamid. Bunda okamžitě při nošení zažala na rukávech a (vnitřní strana) silně žmolkovatět. Opravdu jsem měla pouze 2x na sobě cca 4 hodiny. Je špatný materiál? Bunda byla dost drahá 4500,-- kč. Děkuji Za odpověď, Mohu v případě zamítnutí reklamace požadovat test ve Vašem ústavu? Děkuji. Pex.

Dobrý den,
Pokud by výrobek silně žmolkoval, je to určitě vada, kterou lze reklamovat, protože kazí estetický vzhled výrobku. Po takto krátké době by neměl být s reklamací problém a prodejce by ji měl uznat (těžko může argumentovat nadměrným nošením, apod.). Uplatněte reklamaci a v případě jejího zamítnutí si vyzvedněte výrobek a všechny dokumenty (zejména reklamační list se zdůvodnění zamítnutí reklamace) a zavolejte. Domluvíme se jak postupovat dál.
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Karoli | 18.10.2016


Dobry den, pokud mi dodavatel da certifikátu AZO Free, staci mi to pro textilní výrobky, ktere jsou určeny pro deti do 3 let? Dekuji.:)

Dobrý den,
ne, nestačí. Azo barviva jsou jen jedna zkouška ze sedmi,které musí výrobek pro děti do 3 let splňovat.
Pro bližší info kontaktujte Ing. Nasadila, vedoucího laboratoře. nasadil@tzu.cz

Ing. Ivana Halamová,TZÚ

Kateřina | 17.10.2016


Dobrý den, šiju na zakázku ruzné oblečení pro děti - i do 3 let, mám v nabídce látky, které jsou označeny - pro děti nad 3 roky věku, ale maminky si z nich přesto přejí ušít i pro děti mladší 3 let. Uvedená látka ale nemá potřebný certifikát, je to problém? Neměla bych i přes to, že maminka ví, že látka není pro její dítě určena věci ušít nebo v tomto případě ušití nic nebrání? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Z právního hlediska se domnívám, že pokud váš zákazník ví o této skutečnosti a souhlasí s tím, pak je toto jeho odpovědností a vy pouze provedete ušití z vybraného materiálu. Doporučuji ale, aby toto bylo rovněž uvedeno ve smlouvě (že výrobek není vhodný pro děti do 3 let).
Prakticky vzato je ale otázkou, proč je toto na materiálu uvedeno. Buď se chce výrobce předem vyvarovat možným problémům a označení použil "preventivně", nebo materiál skutečně nesplňuje vlastnosti, které by pro děti do 3 let splnit měl. V takovém případě bych ale jeho použití opravdu nedoporučoval, protože může být příčinou rozvoje alergií nebo kožních reakcí! Rovněž je třeba vzít v úvahu, že některé škodlivé látky, pokud jsou přítomny, se mohou uvolňovat i po vyprání.
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ
 
 

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: