Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Markéta K.|8.9.2016


Dobrý den, chtěla bych prodávat dámské oblečení vlastní výroby. Jedná se především o sukně trička, topy, šaty, kalhoty.... Stále tápu v povinném značení textilu. Ze zákona a jeho odkázání na různé vyhlášky mi už jde hlava kolem. Prosím o informaci, které ůdaje jsem jako výrobce povinna uvést, které údaje musí být na pevně např. přišité etiketě a které stačí uvést na přibaleném návodu nebo jinak. Děkuji

DObrý den,
prosím napište na halamova@tzu.cz
Odpověď by byla příliš dlouhá a nevešla by se sem.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Jana Burianová|5.9.2016


Dobrý den, chtěla bych se zeptat na koho se mám obrátit v případě potřeby znaleckého posudku sportovního oděvu z důvodu reklamace. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
ano, jsme soudně znalecký ústav. Obraťte se na stork@tzu.cz

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová

Lenka S.|1.9.2016


Dobrý den, prosím Vás, obracím se na Vás s prosbou,jsme začínající prodejci bot, a nyní chceme objednávat obuv také ze zahraničí - také ze zemí mimo EU. Určitě musí obuv splňovat některé povinné certifikace např. CE? Děkuji Vám za odpověď

Dobrý den,
u nás se na obuv nespecializujeme. Obraťte se, prosím na firmu Toma, a.s., Otrokovice, Ing. Štachová.
S pozdravem
Ing. Ivana Halamová

Martina|26.8.2016


Dobrý den, vyrábím ručně háčkovaná zvířátka a dekorace.Musí mít i tyto ruční výrobky štítek se složením použitého materiálu? Kontaktoval mě zájemce o prodej těchto výrobků, ale požaduje označení. Děkuji za odpověď.

Pokud se jedná o malé výrobky, je možné k nim dodat informaci o materiálovém složení i jinak než na štítku, třeba formou nálepky na obal apod. Informace musí být při prodeji „spojena s výrobkem“, toto je věcí toho, kdo výrobek prodává. Více o značení najdete na našich stránkách ZDE.
Materiálové složení bude odpovídat složení příze, ze které vyrábíte, pokud kombinujete příze s různým složením, bylo by toto třeba spočítat podle poměru hmotnosti použitých přízí nebo nechat výrobky otestovat.
Pozor, jak budete výrobky deklarovat! Pokud by se jednalo o hračku, musí být při uvedení na trh provedeno posouzení shody výrobku (resp. jeho bezpečnosti) a jeho následné označení značkou CE! Bez těchto kroků by vám hrozila vysoká pokuta.
 Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Otaznicek|10.8.2016


Dobrý den, vím, že všechno oblečení atd. pro děti do 3 let musí mít platnou certifikaci - tzn., že jako výrobce musím mít certifikáty nebo Prohlášení o shodě. Není mi ale jasné, jestli i jako majitel e-shopu (dětské oblečení) musím tyto papíry fyzicky mít? Musím mít od všech výrobců, od kterých zboží na e-shopu mám, prohlášení o shodě? Nebo stačí, že ho má výrobce u sebe? Kdo nese odpovědnost za nezávadnost daného výrobku? Výrobce nebo i já jakožto přeprodávající? Děkuji mnohokrát,

Povinnou certifikaci musí mít tzv. stanovené výrobky ve vazbě na evropskou legislativu - v oblasti textilu se jedná o ochranné oděvy, textilní hračky, geotextilie. Na ně pak musí výrobce vydat prohlášení o shodě dle příslušné směrnice/ nařízení a označit výrobek CE.
Výrobky pro děti do 3 let musí dle české legislativy (vyhláška MZ ČR 84/2001 Sb. v platném znění) splnit hygienické limity a výrobce na ně vydává prohlášení o shodě s touto vyhláškou. Prohlášení se vydává na všech úrovních prodeje, vyjma prodeje konečnému uživateli.
Ten, kdo uvádí výrobek na trh, musí mít výše uvedená prohlášení k dispozici jako součást dokumentace k výrobkům a poskytuje je kontrolním orgánům při dozoru, dalším obchodním subjektům (není povinnost je poskytovat konečnému uživateli - ale i zde jsou výjimky, vždy je to uvedeno v příslušné smětnici/nařízení.
Co se týká zodpovědnosti za výrobek, prezentuji vlastní názor - Zodpovědnost za výrobek vůči uživateli má ten, kdo mu jej poskytl. V případě problémů se prodejce řeší zodpovědnost vůči výrobci nebo tomu, od koho výrobek získal. Proto by se měl subjekt na všech úrovních obchodní činnosti (dovozce, distributor, prodejce ...) ujistit, že je mu dodán výrobek, který splňuje všechny náležitosti.
Ing. Svatava Horáčková, vedoucí Certifikace oddělení výrobků
 

Petra|19.7.2016


Dobrý den, ráda bych se zeptala zda se na dovoz látek ze zahraničí (EU i mimo EU) vztahuje prohlášení o shodě. Děkuji za odpověď!

Dobrý den,
textilní materiály nejsou stanovenými výrobky a nevztahuje se na ně povinné vydání prohlášení o shodě. Materiály umístěné na trhu ČR však musí být bezpečné (u textilu se jedná zejména o zdravotní nezávadnost) - to by měl být schopen každý výrobce/ dovozce/ distributor prokázat. Určitou podobu povinného prohlášení stanovuje vyhláška MZ ČR č. 84/2001 Sb. (zdravotní nezávadnost výrobků prom děti do 3 let), která vyžaduje při uvedení na trh vydání prohlášení o shodě s touto vyhláškou.

Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV,TZÚ
 

Klára|13.7.2016


Dobrý den, dá se u vás nechat udělat test na závadnost textilu? Myslím tím konkrétní jeden výrobek pro soukromé účely. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
ano dá. Prosím pište konkrétní požadavky přímo na e-mail: uhrova@tzu.cz
Děkuji
Ing. Ivana Halamová

ADÉLA|30.6.2016


jsme potisková dílna, kromě sítotisku používáme i transférový tisk který aplikujeme lisy pod teplotou 165, tlaku 2,5bar a 17 sekund, je to kalsika, klientnám tvrdí že jsme mu spálili trika a uvádí, že v místě lisu se trhají, oni se trhají ale všude, jsou to hold nějaké levné trička, jak se mám bránit a co dělat v tomto případě, vím že jsem nepochybila . děkuji

 Dobrý den,
Zašlete nám trika k posouzení. Doporučujeme provést zkoušku pevnosti v protržení v místě fixace tisku a v místě, kde nebyla fixace provedena nebo nejlépe na novém triku. Případný rozdíl v pevnosti je možné změřit a bude jasné, zda byla pevnost nízká již na začátku nebo až po tisku.
S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Lenka|22.6.2016


Dobrý den,před par dny konkrétně před 9 dny jsem si koupila zdravotní boty v lékárně na,které je záruka 2 roky. Z bot me boli hrozně nohy v nich nevydrzim ani 4 hodiny v práci..a otekla mi noha měla jsem je jednou na noze.Přesto mi prodavačka tvrdila ze jsou nosene a nemůže mi vyhovět. Tak se chci zeptat jak se muzu bránit? To mám boty za 870 kc hodit do koše ? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
my bohužel obuv netestujeme, pouze textil. Doporučuji vyhledat kontakt na soudního znalce na boty www.justice.cz a domluvit se.
Vladimír Štork, soudní znalec

Katka|17.6.2016


Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu,jak je to s používáním neutrálních visaček na výrobky, tzn. bez udání výrobce.Jedná se o případ, kdy zákazník požaduje tyto visačky na naše zboží, které mu bude dodáváno.Zákon o ochraně spotřebitele má tolik různých odkazů, že z toho nejsem moc moudrá. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
otázka je položena velmi zeširoka, prosím napište na halamova@tzu.cz a uveďte na sebe i telefonní číslo.
Děkuji.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: