Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Martina | 23.3.2017


Dobrý den, je možné označit výrobek materiálovým složením 95% bambusové vlákno (s odkazem na č. 48 přílohy 1 Nařízení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
ne, takto se odkázat nemůžete!!! Bambus není vlákno, je to pouze surovina, ze které bylo vyrobeno vlákno - viskóza!
Ing. Ivana Halamová

Florian | 16.3.2017


Dobrý den, potřeboval bych vědět, jestli je možné specifikovat, zda je finální vlákno modalu a bambusu svým složením přírodní, nebo chemické, když obě vychází z přírodní suroviny. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,
doporučuji přečíst Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 http://www.tzu.cz/narizeni-ep-o-novem-znaceni-textilnich-vlaken.
Příloha č. 1 uvádí seznam názvů textilních vláken, která se mohou používat.
Bambus není vlákno, je to pouze surovina, ze které bylo vyrobeno vlákno - viskóza. Viskóza se řadí mezi chemická vlákna z přírodního polymeru.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Pavel | 13.3.2017


Dobrý den , naše firma dodává na trh spodní prádlo mimo jiné z materiálu ve složení bambus/elastan . Na jedné z prodejen kam prádlo dodáváme , vytkla kontrola z ČOI , že není možné používat název materiálu BAMBUS , ale VISKÓZA . Je možné na etiketě uvádět složení materiálu VISKÓZA(BAMBUS) / ELASTAN nebo je nutné striktně uvádět VISKÓZA / ELASTAN ? Děkuji za odpověď .

Dobrý den,
Doporučuji přečíst Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 http://www.tzu.cz/narizeni-ep-o-novem-znaceni-textilnich-vlaken.
Příloha č. 1 uvádí seznam názvů textilních vláken, která se mohou používat.
Bambus je pouze surovina, ze které bylo vyrobeno vlákno - viskóza.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Zuzana | 5.3.2017


Dobrý den, rádi bychom prodávali recyklované oblečení, přešívané second-handové. Mohli byste nám, prosím, poradit jak je to se značením složení, u některých kousků k přešití chybí etikety a tak je nám složení neznámé. Děkujeme za pomoc Zuzana

Dobrý den,
Doporučuji přečíst Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 http://www.tzu.cz/narizeni-ep-o-novem-znaceni-textilnich-vlaken.

Příloha V. říká, co se značit nemusí. Je to uvedeno i ve FAQ.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Nikola | 24.2.2017


Dobry den, chtela bych objednavat kojenecke obleceni ze zahranici. Je to mimo EU. Chtela jsem se zeptat, zda-li jako prodavajici jsem povinna zajistit testy veskerych pouzitych materialu vcetne potisku? Nebo tyto testy si zajistuje vyrobce a uvadi na cedulce? Ptam se kvuli hygienickym predpisum (ttp://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-84) Dekuji za odpoved :)

Dobrý den,
vy jako prodejce dodáváte tyto výrobky na trh a tudíž vy ručíte za to, že budou splňovat všechny požadavky zákonů - v tomto případě Vyhlášky 84/ 2001Sb.
Pokud budete potřebovat poradit s testováním, obrattě se na nás, rádi vám poradíme.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

radka | 15.2.2017


prosím kde najdu znění-harmonizační norma EN 71-xx,nic jsem nenašla,děkuji

Dobrý den,
přístup k normám se kupuje - www.unmz.cz

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Jans | 4.2.2017


Dobry den, kamarad si koupil docela drahou zimni bundu na stitku je znazorneno ze je mozno prat v pracce. Protoze je to clovek ktery vse dodrzuje tak dle rad ji vypral,ale po vyndani z pracky mel na ostatnim pradle nitky z vyplne. To same mel na obleceni kdyz si ji vzal na sebe. Prosim je nejaky zpusob jak zabranit aby se to opakovalo? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,
pokud Váš kamarád vypral bundu přesně dle symbolů pro ošetřování na etiketě a poté bunda vykazuje Vámi popsané závady, je to důvod k reklamaci. Nebyl pravděpodobně použitý vhodný materiál pro tento výrobek.
Doporučuji,ať jde kamarád výrobek reklamovat.
Přeji pěkný den
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Sladkovská | 22.1.2017


Dobrý den. Můj dotaz je ohledně normy EN 71-3. Četla jsem obsah normy a nejsem z toho nijak chytrá. Je to norma týkající se dětských hraček a přijde mi, že je to natolik přísné, že by materiál měl spňovat i podmínky pro šití na miminka. Pokud mám doloženo od výrobce, že teplákovina splňuje tuto normu, lze z ní šit oblečení pro miminka? Jsem malý podnikatel. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Norma EN 71-3 je určena pro hodnocení zdravotní nezávadnosti (obsahu těžkých kovů) pro hračky, které mohou přijít do styku s dětskou pokožkou a sliznicemi (riziko olizování, cucání, spolknutí dětmi). Limity jsou opravdu přísné.
Pro dětské oblečení platí rovněž limity na obsah těžkých kovů (např. dané v systému EU certifikace dle Oeko-Tex Standard 100 nebo dle české vyhlášky MZ č. 84/2001 Sb.) Tyto předpisy definují menší počet těžkých kovů a stanovují méně přísné limity (u oblečení se nepředpokládá riziko dlouhodobého olizování, cucání, spolknutí). Pokud tedy materiál splňuje EN 71-3, měl by být vhodný i pro oděvy pro děti. Jen ještě doplňuji, že norma EN 71-3 ve starší verzi nebyla tak přísná (řešila méně prvků a méně přísné limity), současná verze obsahuje cca 19 těžkých kovů a přísnější limity.
Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV, AZL

ester | 19.1.2017


Dobry den, prosím o radu, je údaj (pravděpodobně na funkčnost výrobku) u zimního oblečení "o propustnosti zevnitř a nepropustnosti z venku" odpovídající dle legislativy (např. povinný atd.), musí výrobce doložit toto tvrzení na vyžádání spotřebiteli, popř. dozorovému orgánu a/nebo jsou to jen technická data, která neodpovídají realitě, třeba i blamáž, vždyť papír snese vše (nechci, abych jako zákazník byla uváděna v omyl) děkuji Ester

Dobrý den,
ano, tyto informace nejsou povinné. Jsou to technická data a záleží na výrobci, co na etikety uvede.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Adam | 16.1.2017


Dobrý den, chtěl bych se zeptat,jak je to se značkovým textilem v případě že jej upravime a poté jej chceme prodávat? Je tato úprava vůbec možná nebo ji firmy nepřipouští?

Dobrý den,
bylo by vhodné obrátit se na zástupce konkrétní značky a požádat ho o stanovisko. Dále záležítaké na tom,jak máte nastaveny mezi sebou podmínky ve smlouvách...
Ing. Petr Nasadil, TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: