Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Ana | 7.11.2016


Dobrý den, ve značkovém obchodě jsem před 1,5 měsícem zakoupila péřovou bundu. Z lícní strany je materiál složen 63%vlna, 24% acryl a 13% polyester, podšívka je 100% polyamid. Bunda okamžitě při nošení zažala na rukávech a (vnitřní strana) silně žmolkovatět. Opravdu jsem měla pouze 2x na sobě cca 4 hodiny. Je špatný materiál? Bunda byla dost drahá 4500,-- kč. Děkuji Za odpověď, Mohu v případě zamítnutí reklamace požadovat test ve Vašem ústavu? Děkuji. Pex.

Dobrý den,
Pokud by výrobek silně žmolkoval, je to určitě vada, kterou lze reklamovat, protože kazí estetický vzhled výrobku. Po takto krátké době by neměl být s reklamací problém a prodejce by ji měl uznat (těžko může argumentovat nadměrným nošením, apod.). Uplatněte reklamaci a v případě jejího zamítnutí si vyzvedněte výrobek a všechny dokumenty (zejména reklamační list se zdůvodnění zamítnutí reklamace) a zavolejte. Domluvíme se jak postupovat dál.
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Karoli | 18.10.2016


Dobry den, pokud mi dodavatel da certifikátu AZO Free, staci mi to pro textilní výrobky, ktere jsou určeny pro deti do 3 let? Dekuji.:)

Dobrý den,
ne, nestačí. Azo barviva jsou jen jedna zkouška ze sedmi,které musí výrobek pro děti do 3 let splňovat.
Pro bližší info kontaktujte Ing. Nasadila, vedoucího laboratoře. nasadil@tzu.cz

Ing. Ivana Halamová,TZÚ

Kateřina | 17.10.2016


Dobrý den, šiju na zakázku ruzné oblečení pro děti - i do 3 let, mám v nabídce látky, které jsou označeny - pro děti nad 3 roky věku, ale maminky si z nich přesto přejí ušít i pro děti mladší 3 let. Uvedená látka ale nemá potřebný certifikát, je to problém? Neměla bych i přes to, že maminka ví, že látka není pro její dítě určena věci ušít nebo v tomto případě ušití nic nebrání? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Z právního hlediska se domnívám, že pokud váš zákazník ví o této skutečnosti a souhlasí s tím, pak je toto jeho odpovědností a vy pouze provedete ušití z vybraného materiálu. Doporučuji ale, aby toto bylo rovněž uvedeno ve smlouvě (že výrobek není vhodný pro děti do 3 let).
Prakticky vzato je ale otázkou, proč je toto na materiálu uvedeno. Buď se chce výrobce předem vyvarovat možným problémům a označení použil "preventivně", nebo materiál skutečně nesplňuje vlastnosti, které by pro děti do 3 let splnit měl. V takovém případě bych ale jeho použití opravdu nedoporučoval, protože může být příčinou rozvoje alergií nebo kožních reakcí! Rovněž je třeba vzít v úvahu, že některé škodlivé látky, pokud jsou přítomny, se mohou uvolňovat i po vyprání.
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ
 
 

Marcela | 1.10.2016


Dobrý den, prosím , na koho se obrátit o znalecký posudek závadnosti výrobku /péřová deka/. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
soudní znalec Vladimír Štork, stork@tzu.cz, 604 235 058.
Pěkný den
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Ariplaz | 15.9.2016


Dobrý den, chtěl bych prodávat dekorační polštáře vlastní výroby. Vím že je nutné povinné označení složení výrobku na etiketě (výplň, látka vnitřní, vnější). Chtěl bych se ale zeptat, jak je to v případě, že na polštář budu ručně malovat (samozřejmě barvami na textil) je nutné uvádět na etiketě informace o tom, že je použitá barva na textil (popř. její složení) ? Dále bych chtěl na polštář přišívat různé ozdoby (šperky, řetízky) je v tom nějaký problém? Nebude se jednat v žádném případě o výrobky pro děti do 3 let. Dále pokud budu k polštáři dodávat bylinkový sáček (látkový) je nutné uvádět i obsah bylin na sáčku nebo stačí když tyto informace o obsahu poskytnu přímo u výrobku na eshopu? Děkuji

Dobrý den,
Nařízení 1007 se týká textilních výrobků a zaměřuje se na označení jejich složení. Barvy ani netextilní nášivky či netextilní výplně nijak neřeší. Je třeba pouze posoudit, zda je z hlediska hmotnost daný výrobek stále ještě "textilním výrobkem". Pokud by nebyl, není obecně vzato třeba značit materiálovým složením (z praktických důvodů bych ale doporučoval výrobek označit). Dále je třeba zohlednit i zákon 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele a vybavit takový výrobek informacemi o doporučené údržbě, správném používání, nebezpečích, atd... např. jak správně používat polštář s řetězem :-)
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Alžběta | 12.9.2016


Dobrý den, šijeme zakázkově věci pro miminka - závěsné textilní kolébky, ergonomická nosítka a oblečení. Když budu v budoucnosti chtít našité zboží prodávat i v kamenném obchodě, stačí, když bude šité z látek s certifikací do 3 let a žádný další certifikát k tomu nepotřebuji, nebo musí být každá jednotlivá barevná kombinace výrobku otestována? A druhá otázka, kdybych chtěla použít látku, která certifikát nemá, kolik přibližně stojí certifikace výrobku jedné barevné kombinace, když jsou na výrobek použity 2 různé látky? Děkuji

Dobrý den,
je třeba si ověřit, zda-li na výrobky typu nosítek a kolébek neexistují specifické normy, které by stanovovali požadavky na výrobek jako celek (s ohledem na pevnost, nosnost, vlastnosti příp. výztuh a karabin ....)- nemáme zkušenost, nezabýváme se touto problematikou. Z hlediska použití textilních materiálů musí být tyto zdravotně nezávadné (viz vyhl. MZ ČR č. 84/2001 Sb.). Pokud je toto doloženo certifikátem/ osvědčením/ zkušebním protokolem, na základě kterého výrobce vydá prohlášení, že materiály nebo výrobky jsou ve shodě s vyhláškou 84/2001 Sb., je to v pořádku. Speciální certifikát na výrobek z hlediska nezávadnosti není vyžadován. Při testování nezávadnosti materiálů musí být zohledněny materiálové kombinace (různá materiálová složení) a různé barevné varianty. Při testování v naší laboratoři testujeme průřezově - cenovou kalkulaci stanovíme na základě popsaného rozsahu materiálů a barevnosti. Kontaktujte přímo naši laboratoř nebo certifikační oddělení pro výrobky.
Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV, TZÚ

Markéta K. | 8.9.2016


Dobrý den, chtěla bych prodávat dámské oblečení vlastní výroby. Jedná se především o sukně trička, topy, šaty, kalhoty.... Stále tápu v povinném značení textilu. Ze zákona a jeho odkázání na různé vyhlášky mi už jde hlava kolem. Prosím o informaci, které ůdaje jsem jako výrobce povinna uvést, které údaje musí být na pevně např. přišité etiketě a které stačí uvést na přibaleném návodu nebo jinak. Děkuji

DObrý den,
prosím napište na halamova@tzu.cz
Odpověď by byla příliš dlouhá a nevešla by se sem.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Jana Burianová | 5.9.2016


Dobrý den, chtěla bych se zeptat na koho se mám obrátit v případě potřeby znaleckého posudku sportovního oděvu z důvodu reklamace. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
ano, jsme soudně znalecký ústav. Obraťte se na stork@tzu.cz

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová

Lenka S. | 1.9.2016


Dobrý den, prosím Vás, obracím se na Vás s prosbou,jsme začínající prodejci bot, a nyní chceme objednávat obuv také ze zahraničí - také ze zemí mimo EU. Určitě musí obuv splňovat některé povinné certifikace např. CE? Děkuji Vám za odpověď

Dobrý den,
u nás se na obuv nespecializujeme. Obraťte se, prosím na firmu Toma, a.s., Otrokovice, Ing. Štachová.
S pozdravem
Ing. Ivana Halamová

Martina | 26.8.2016


Dobrý den, vyrábím ručně háčkovaná zvířátka a dekorace.Musí mít i tyto ruční výrobky štítek se složením použitého materiálu? Kontaktoval mě zájemce o prodej těchto výrobků, ale požaduje označení. Děkuji za odpověď.

Pokud se jedná o malé výrobky, je možné k nim dodat informaci o materiálovém složení i jinak než na štítku, třeba formou nálepky na obal apod. Informace musí být při prodeji „spojena s výrobkem“, toto je věcí toho, kdo výrobek prodává. Více o značení najdete na našich stránkách ZDE.
Materiálové složení bude odpovídat složení příze, ze které vyrábíte, pokud kombinujete příze s různým složením, bylo by toto třeba spočítat podle poměru hmotnosti použitých přízí nebo nechat výrobky otestovat.
Pozor, jak budete výrobky deklarovat! Pokud by se jednalo o hračku, musí být při uvedení na trh provedeno posouzení shody výrobku (resp. jeho bezpečnosti) a jeho následné označení značkou CE! Bez těchto kroků by vám hrozila vysoká pokuta.
 Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: