Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Věra | 13.6.2016


Dobrý den, prosím o vysvětlení zkoušky nehořlavosti, potřebuji sehnat na ušití sedáků látku, která má tyto parametry BS 5852 cnb 5 Děkuji za odpověď Kaňkovská

Dobrý den,
jedná se o specifickou zkoušku, kdy se na potahovou látku umístí hranička ze dřeva a zapálí se. Detaily provedení popisuje Britský standard BS 5852. Definován je druh dřeva, velikost hraničky (podle použití potahovky), způsob zapálení i provedení za určitých klimatických podmínek. Hodnotí se hoření resp. potenciální "rozšíření požáru". Požadavek není až tak neobvyklý, výrobce buď má některé typy látek v katalogu vyzkoušené podle této normy, nebo může zkoušku provést dodatečně. Naše zkušebna zkoušku provádí.
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Macecha | 9.6.2016


Dobrý den, šiju a vyrábím různé tetilní výrobky- pohankové polštáře, levandulové pytlíky,drobné textilní dekorace, třeba zápichy, andělíčky vycpané dutým vláknem,zvířátka, věnečky na dveře,jehelníčky, prostírání, nákupní tašky, plstěné výrobky ... Většinou používám různé zbytky látek nebo recykluji použitý textil. Nebo kombinuji s novými látkami. Jak mám správně své výrobky označovat, abych je mohla prodávat? Zákon jsem četla, ale moudrá z něho tedy nejsem... Děkuji, M.Jurčová

Dobrý den,
nevím, zda zákonem myslíte Nařízení EU 1007/2011? Bylo by asi dobré, kdybyste se nám ozvala přímo na halamova@tzu.cza uvedla na sebe i telefonní kontakt.
Ing. Ivana HalamováAnna | 5.6.2016


Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda pod ČSN EN14682 Bezpečnost dětského oblečení -Šňůry a šňůry na stažení u dětského oblečení spadají zavinovačky pro novorozence a kojence. Pokud ne, čím se řídí? Pokud spadají pod tuto normu, lze na takové zavinovačce použít šnůrku na zkrácení v oblasti hlavy, kdy se po stažení vytvoří okolo hlavičky kapucka? Případně za jakých podmínek to lze? Např. musí být konce šňůry uschovány v kapsičce na suchý zip...takže by byly pro kojence schované. Kam se mohu obrátit pro detailnější informace? Z normy není toto zcela jasné. Děkuji

Dobrý den,
zavinovačky nepatří do působnosti normy EN 14682 (CEN/TC 248) nejde o oděv a neplatí na ně tedy limity pro délky a provedení šňůr dle této normy. Spadají do oblasti výrobků určených dětem a k péči o dítě (CEN/TC 252) – existuje předpis CEN/TR 13387-3:2015 „Child use and care articles – General safety guidelines – Part 3: Mechanical hazards“.
Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV,TZÚ
horackova@tzu.cz

Jana | 30.5.2016


Dobrý den,prosím Vás o radu,zda mám reklamovat triko,které při prvním praní velice pouští a to v několika lázních..Triko stálo 1290kč,čekala jsem jinou kvalitu.Prala jsem jej dle pokynů na 30st. a pouze v ruce,šetrným pracím prostředkem.Moc Vám děkuji za radu,Jana.

Dobrý den,
pokud Vám výrobek pouští i při druhém praní, je to rozhodně důvod k reklamaci - výrobek může být zdravotně závadný.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Olga | 12.5.2016


Dobrý den, ráda bych prodávala háčkované hračky. Pročetla jsem toho už hodně, ale nikdo mi nebyl schopen jasně a jednoduše vysvětlit, co taková hračka, která NENÍ určena pro děti mladší 3 let musí splňovat a jak být označena. Zatím mám jen visačky s označením složení použitého materiálu a jak hračku udržovat. Co vše dále musím na visačce uvést? Děkuji

Dobrý den,
je jedno, jestli je hračka pletená, háčkovaná, šitá, platí pro ně stejná pravidla (viz přiložený soubor). Normy ČSN EN 71-1,2,3 platí v přiměřeném rozsahu na všechny hračky, ne jen pro ty do 3 let (do 3 let je požadavků více a jsou přísnější). Hračka ba měla být označena etiketou s uvedením označení výrobku, výrobce, CE, odkazu na normu EN 71-1 (samozřejmě za předpokladu, že požadavky normy hračka plní), informacemi o údržbě, materiálové složené (nepovinně).
Ing. Svatava Horáčková, vedoucí AZL, TZÚ


Antonin Petz | 2.5.2016


Dobry den, koupil jsem ridicske bezpodsivkove rukavice od firmy Napa Dobris, podobne temto http://www.e-rukavice.cz/rukavice/eshop/0/0/5/449-Ridicske-rukavice-1325-BP-cerna-kontra , bohuzel po jizde mam cerne ruce a barvivo jde dost tezce umyt (3-5min drhnuti katackem a Solvinou ho zcela neodstrani), je to duvodem k reklamaci? prodejce se reklamaci brani, pry mu ji neuznaji, protoze mam zrejme agresivni pot, jaky je Vas nazor, osobne se domnivam, ze to je duvod k reklamaci. Dekuji za odpoved AP

Dobrý den,
Myslím že se to týká kožených rukavic. Potom se musíte obrátit na znalce v oboru kůže.
Pokud jsou textilní tak by v žádném případě neměli zabarvovat kůži, protože to hraničí se zdravotní závadností a to je zdravotní problém.
Pokud jsou textilní (svršek) potom zaslat rukavice a kopie všech dokladů s požadavkem na vypracování posudku, adresu a telefon na adresu Textilní zkušební ústav s.p., Václavská 6, 65841 Brno.
My se podíváme a sdělíme výsledek na základě kterého se dohodneme jakou formou bude požadavek vyřízen. Zda posudkem a nebo pouze informací.
Vladimír Štork, soudní znalec TZÚ

Daniela | 2.5.2016


Dobrý den,zakoupila jsem si v butiku halenku, materiál viskóza. Měla jsem ji jen jednou na sobě,pak ji vyprala podle doporučení na visačce(i podle slov prodavačky) na 30 stupnů v pračce a halenka se o dost strazila. Nyní je pro mne nenositelná, protože sražení je opravdu velké. V obchodě mi nechtějí uznat reklamaci, že prý nikdo tuto halenku nereklamovat a není dokázatelné, jak jsem halenku prala. Jak mohu postupovat, když s tímto verdiktem nesouhlasím???Děkuji Macichová

Dobrý den,
bohužel tato vlastnost - sražení po údržbě - se jen velmi obtížně prokazuje. Zpětně z výrobku nedostaneme informaci na kolik stupňů byla halenka prána. Jediná možnost jak prokázat vinu materiálu je mít k dispozici dva shodné výrobky původní a jeden vyprat kalibrovaným zařízením v akreditované zkušebně podle doporučených symbolů údržby a srovnat zda došlo ke sražení (změně rozměru) a nebo nikoliv.
Zpětné prokazování viny je pouze slovo proti slovu a nedá se prokázat.
Jediná rada (nemusí být úspěšná) je znovu výrobek namočit a pokusit se vytáhnout na původní velikost a v této podobě usušit. Je to pouze poslední rada co udělat před tím než to úplně vzdám.
Vladimír Štork, soudní znalec, TZÚ

Helena | 28.4.2016


Dobrý den, při nákupu tmavě modrých džínů v řetězci Lindex jsem bohužel přehlédla cedulku s nápisem: "V suchém stavu může pouštět barvu. Tento oděv může způsobit skvrny na jiných vláknech. Buďte obezřetní při kontaktu s oděvy, botami a nábytkem světlých barev." Cedulky jsem bohužel již odstřihla a džíny vyprala (pouštěly poměrně hodně barvy). Překvapuje mne, že oděvy s výše uvedenými vlastnostmi je vůbec možné prodávat. Chtěla bych se zeptat, zdali nošení takovýchto kalhot představuje zdravotní riziko. Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,
Výrobek na trhu musí být zdravotně nezávadný. Prodejce nemůže omezit „obvyklé a běžné používání“ výrobku prohlášením, že pouští nadměrně barvu. Pouštění barvy v suchém stavu tj. nízká stálobarevnost v otěru, je problematická věc, kde by se v případě zapuštění např. do světlé bundy, spodního prádla či světlé kabelky muselo přihlédnout ke konkrétním okolnostem. Obecně vzato by takové chování měl prodejce uznat jako vadu výrobku se všemi důsledky. Na druhou stranu riflovina má nižší stálobarevnost a obecně se doporučuje výrobek před prvním použitím vyprat. Pak už ale musí mít vlastnosti „srovnatelné s podobnými výrobky tohoto typu“ a musí splňovat určitou míru stálobarevnosti, která neomezí jeho používání. Jinými slovy řečeno – rifle po vyprání světlý oděv při nošení běžně nezabarví a pokud ano, je to důvod k reklamaci.
Pokud by byla stálobarevnost nízká, bude představovat zdravotní riziko při kontaktu s pokožkou.
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL

Jarmila | 27.4.2016


Dobrý deň, prosím Vás o radu a informáciu. Chcem overiť kvalitu poťahovej textílie, ktorou je potiahnutá sedacia súprava. Pri používaní sa začala veľmi odierať až do diery. Taktiež sa hlavne v spojoch prešitia sedačiek začala úplne oddeľovať vrchná vrstva. Akú skúšku by Ste doporučili a aká by bola cena. Mám aj odstrižok pôvodnej poťahovky a taktiež aj mierne používanú poťahovku asi 1/2 roka. Ďakujem

Dobrý den, doporučujeme zkoušku oděru na přístroji Martindale. Pro domluvu a další postup prosím zavolejte 543 426 730.
Ing. Petr NAsadil, vedoucí AZL, TZÚ

Zdeňka Novotná | 22.4.2016


Dobrý den,
jsme firma zabývající se výrobou cyklistických dresů a ostatních sportovních oděvů sublimačním tiskem. Musíme při výrobě produktů pro dětské velikosti 104, 110 a 116 nechat materiály otestovat, že jsou zdravotně nezávadné, před aplikací barvy anebo po aplikování barvy. Nebo je můžeme je bez problémů nabízet na svém e-shopu nebo je nějaká vyhláška, kterou bychom se měli řídit? Velmi moc děkuji za vaši odpověď.

Dobrý den,
Pokud prodáváte výrobky pro děti do 3 let, je třeba splnit požadavky vyhlášky č. 84/2001Sb. Výrobek se musí zkoušet určitě obarvený nebo s potiskem/ aplikacemi, ze všeho se mohou uvolňovat zdraví škodlivé látky. Jako prodejce odpovídáte za bezpečnost výrobku na trhu.
Také doporučuji pohlídat si legislativu spojenou s označením na etiketě na výrobku.
Ing. Ivana Halamová, halamova@tzu.cz

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: