Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Dobrý den. Potřeboval bych, prosím, poradit, ohledně WC, které je ucpané vlhčenými ubrousky. Složení ubrousků dle výrobce: Aqua, Caprylyl/Capryl Glucoside, Phenoxyethanol, Parfum, Benzoic Acid, Dimethicone, Dehydroacetic Acid, Allantoin, Tocopheryl Acetate, Citric Acid. Vyrobeno v Turecku. Jedná se mi o to, je-li možné, např. louhem (kyselinou), takovéto ubrousky rozpustit a WC tak zprůchodnit, (bez poškození potrubí), nebo je nutné jejich odstranění mechanickou cestou? Dotaz zde pokládám proto, že jste se v některých novinách k problematice ucpání WC ubrousky zabývali. Mnohokrát děkuji za odpověď! Jan.

Jan, 25.12.2018
Dobrý den,

vlhčené ani jiné ubrousky do WC nepatří, protože způsobují ucpání potrubí – nerozkládají se mechanicky tak snadno, jako klasický toaletní papír. Pokud WC vůbec neprotéká, bude nutné mechanické protažení trubek, protože se k ucpávce žádný roztok nedostane. Po chemické stránce bych doporučil kyselinu sírovou, která celulózu rozkládá. Bez znalosti stavu potrubí a konkrétní situace se ale jedná o poměrně riskantní zásah. Může dojít k poškození těsnících hmot a vývoji plynu. Obojí může být zdrojem úrazu poleptáním... Na Vašem místě bych zvolil mechanické pročištění.

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p.

Prosím, jak ošetřovat ručníky z materiálu " modal " ? Děkuji.

Alena, 6.12.2018
Dobrý den,
při údržbě všech textilních výrobků musíte postupovat dle informací na etiketě přišité na výrobku.

S pozdravem 
Ing. Ivana Halamová, Centrum dalšího vzdělávání TZÚ

Dobrý den, prosím o radu. Zakoupila jsem si v nábytku kika pohovku ale po jejím umístění v ob. pokoji mě začal svědit obličej a po několika dnech i ruce a nohy, vždy když jsem na pohovce seděla a pak ijenom byla v místnosti. je možné udělat test na potah , protože si myslím, že alergii mám z něj.Při reklamaci mi bylo řečeno,že ji mám přivézt a vybrat si jinou. Podle smlouvy mám nárok na vrácení peněz,ale to odmítli.Za radu děkujirnZahradníková Alena

Alena zahradníková, 10.7.2018
Dobrý den, domnívám se, že by výměna nebo koupě nové pohovky bylo nejjednodušším řešením. Co se týká vrácení peněz, tak bohužel neznáme okolnosti nákupu ani podrobnosti smlouvy. Pokud nárok na peníze ze smlouvy vyplývá, pak doporučuji řešit věc písemnou cestou a postupovat podle podmínek smlouvy. Pro případné porušení tak budete mít písemné podklady, se kterými se dá postupovat dále. S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p.

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu ohledně sražení materiálu. Je možné, aby mi byla zamítnuta reklamace košile, která se srazila po prvním vyprání na 30°C o 2 až 3 cm? Odůvodnění je takové, že bavlna se sráží o 3 až 5%, tudíž je toto sražení v toleranci. Existuje norma na jejímž základě mi může být tato reklamace zamítnuta? Neměl by prodejce tuto skutečnost na výrobcích uvádět?
Děkuji
L.

Lucie , 2.7.2018
Dobrý den,
S určitým sražením se u textilních výrobků počítá, ale je třeba toto posuzovat podle konkrétního případu. U košil je doporučená maximální změna ±2%. Slušný prodejce by na to měl upozornit. Pokud je změna rozměrů vyšší, je možné to považovat za vadu výrobku. Změnu rozměrů je potřeba zkoušet na novém nepraném výrobku.

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p.

Dobrý den,
jak si mohu jako zákazník ověřit, zda objednané zboží skutečně splňuje materiálové složení (výrobce udává 100ºvlna, přijde mi, že se jedná o umělou příměs) a zda je použita látka s certifikací pro děti do 3 let? Výrobce mi na můj dotaz odeslal certifikát Oeko-TEX STANDARD 100 (jak mohu vědět, že daná látka prošla certifikací) a protokol o zkouškách z vašeho ústavu, ale k úplně jinému výrobku. Můžete mi poradit, jaké dokumenty od výrobce žádat?Velmi děkuji. S pozdravem Hanka

Hanka, 2.7.2018
Dobrý den,
Materiálové složení lze ověřit laboratorní zkouškou. V případě zájmu zavolejte do zkušebny a lze domluvit další postup. Z hlediska nezávadnosti výrobků pro děti do 3 let – prodejce by měl být schopen prokázat, že výrobek toto splňuje. V opačném případě bych zvážil nákup v jiném obchodě… obecně certifikát OEKO-TEX 100 musí být pro třídu „class 1“ (class 2 a class 3 jsou pro dospělé). Protokoly či jiné dokumenty se musí vztahovat k prodávanému výrobku. S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p.

Existují v ČR požadavky z hlediska požární bezpečnosti na textilní materiály v bytových domech?

Jakub, 1.6.2018
Dobrý den, 
Existuje vyhláška č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb. Ta obsahuje požadavky požární bezpečnost na rodinné a bytové domy, ubytovací zařízení, zdravotnická zařízení, shromažďovací prostory, atd. Stanovuje i požadavky na textil v aplikaci čalounických materiálů a v aplikaci závěsů a záclon. Nicméně požadavky na hořlavost textilu jsou stanoveny až pro ubytovací zařízení a výše, pro rodinné a bytové domy nejsou stanoveny (zodpovídá si majitel sám za sebe). Pokud chce být uživatel ujištěn, lze závěsy a čalounické materiály testovat a hodnotit dle ČSN EN 13773 nebo ČSN EN 1021-1,2.
S pozdravem
Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV, TZÚ s.p.

Dobrý den,používáme jako pracovní oděvy trička, legíny, vesty (pracovní oděv pro učitelky v MŠ a kuchařky). Musí být tyto oděvy označeny značkou CE?

Jarka, 23.5.2018
Dobrý den,
Pokud jsou pracovní oděvy výrobcem deklarovány jako OOP (tj. chrání proti nějakému riziku – předpokládám proti ušpinění, běžné povětrnosti, mírným mechanickým rizikům – což je OOP jednoduché konstrukce, kategorie I) – předpokládám OOP kategorie I, pak by měly být výrobcem posouzeny - vystaveno EU prohlášení o shodě a označeny CE. Pokud tyto výrobky (lze je určitě chápat i jako běžné oděvy bez ochranné funkce) nejsou výrobcem deklarovány jako OOP, označení CE na nich nebude a nemusí plnit uvedenou legislativu. Zodpovědnost za určení výrobku (jeho funkce) má výrobce.
S pozdravem
Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV, TZÚ s.p.

Dobry den, ktery vyrobce metrazi ma certifikaci latek pro styk s potravinami? Kolik stoji test na suche potraviny a na bazi vody? Dekuji.

Jana, 14.5.2018
Dobrý den, 

děkujeme za váš dotaz, kontaktujte prosím přímo naší zkušební laboratoř. Tel. číslo je 543 426 730.

Ing. Ivana Halamová, Centrum dalšího vzdělávání TZÚ

Dobrý den, zakoupila jsem rifle s elastanem. Po cca 4 vypráních se na stehnech materiál "zkrabatil". Reklamace byla zamítnuta z důvodu nevhodné údržby. Je to prosím možné, když ostatní části oděvu jsou v pořádku? Děkuji laskavě za zpětnou reakci. Hezký den, Filoušová

Lenka Fil., 10.5.2018
Dobrý den,
takto se projevuje materiál, který byl mimořádně zatížen v místech "zkrabacení" a v ostatních místech nebyl. Např. formou oděru nebo chemické úpravy. Bez podrobné prohlídky není možné rozhodnout o vadě materiálu a nebo vadě vzniklé na základě nevhodného zacházení s výrobkem.
Vladimír Štork, soudní znalec TZÚ

Dobrý den, je ulpívání nečistot ( prach, smítka...) na tmavých kalhotách ( složení materiálu je 98% bavlna a 2% elastan ) důvodem k reklamaci? Děkuji za odpověď

Romana, 9.5.2018
Dobrý den,
Pokud se jedná o ochranný pracovní oděv tak by to mohla být (v ojedinělých případech) vada. Pokud se jedná o běžný oděv není možno tuto skutečnost reklamovat jako vadu. V případě údržby je nutno, s ohledem na použitý materiál, používat odpovídající aviváž, aby se eliminovaly zejména negativní elektrostatické vlastnosti, které bývají hlavní příčinou ulpívání ostatních vláken na výrobku.

S pozdravem
Vladimír Štork, soudní znalec TZÚ, s.p.

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka: