Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu ohledně sražení materiálu. Je možné, aby mi byla zamítnuta reklamace košile, která se srazila po prvním vyprání na 30°C o 2 až 3 cm? Odůvodnění je takové, že bavlna se sráží o 3 až 5%, tudíž je toto sražení v toleranci. Existuje norma na jejímž základě mi může být tato reklamace zamítnuta? Neměl by prodejce tuto skutečnost na výrobcích uvádět?
Děkuji
L.

Lucie , 2.7.2018
Dobrý den,
S určitým sražením se u textilních výrobků počítá, ale je třeba toto posuzovat podle konkrétního případu. U košil je doporučená maximální změna ±2%. Slušný prodejce by na to měl upozornit. Pokud je změna rozměrů vyšší, je možné to považovat za vadu výrobku. Změnu rozměrů je potřeba zkoušet na novém nepraném výrobku.

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p.

Dobrý den,
jak si mohu jako zákazník ověřit, zda objednané zboží skutečně splňuje materiálové složení (výrobce udává 100ºvlna, přijde mi, že se jedná o umělou příměs) a zda je použita látka s certifikací pro děti do 3 let? Výrobce mi na můj dotaz odeslal certifikát Oeko-TEX STANDARD 100 (jak mohu vědět, že daná látka prošla certifikací) a protokol o zkouškách z vašeho ústavu, ale k úplně jinému výrobku. Můžete mi poradit, jaké dokumenty od výrobce žádat?Velmi děkuji. S pozdravem Hanka

Hanka, 2.7.2018
Dobrý den,
Materiálové složení lze ověřit laboratorní zkouškou. V případě zájmu zavolejte do zkušebny a lze domluvit další postup. Z hlediska nezávadnosti výrobků pro děti do 3 let – prodejce by měl být schopen prokázat, že výrobek toto splňuje. V opačném případě bych zvážil nákup v jiném obchodě… obecně certifikát OEKO-TEX 100 musí být pro třídu „class 1“ (class 2 a class 3 jsou pro dospělé). Protokoly či jiné dokumenty se musí vztahovat k prodávanému výrobku. S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p.

Existují v ČR požadavky z hlediska požární bezpečnosti na textilní materiály v bytových domech?

Jakub, 1.6.2018
Dobrý den, 
Existuje vyhláška č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb. Ta obsahuje požadavky požární bezpečnost na rodinné a bytové domy, ubytovací zařízení, zdravotnická zařízení, shromažďovací prostory, atd. Stanovuje i požadavky na textil v aplikaci čalounických materiálů a v aplikaci závěsů a záclon. Nicméně požadavky na hořlavost textilu jsou stanoveny až pro ubytovací zařízení a výše, pro rodinné a bytové domy nejsou stanoveny (zodpovídá si majitel sám za sebe). Pokud chce být uživatel ujištěn, lze závěsy a čalounické materiály testovat a hodnotit dle ČSN EN 13773 nebo ČSN EN 1021-1,2.
S pozdravem
Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV, TZÚ s.p.

Dobrý den,používáme jako pracovní oděvy trička, legíny, vesty (pracovní oděv pro učitelky v MŠ a kuchařky). Musí být tyto oděvy označeny značkou CE?

Jarka, 23.5.2018
Dobrý den,
Pokud jsou pracovní oděvy výrobcem deklarovány jako OOP (tj. chrání proti nějakému riziku – předpokládám proti ušpinění, běžné povětrnosti, mírným mechanickým rizikům – což je OOP jednoduché konstrukce, kategorie I) – předpokládám OOP kategorie I, pak by měly být výrobcem posouzeny - vystaveno EU prohlášení o shodě a označeny CE. Pokud tyto výrobky (lze je určitě chápat i jako běžné oděvy bez ochranné funkce) nejsou výrobcem deklarovány jako OOP, označení CE na nich nebude a nemusí plnit uvedenou legislativu. Zodpovědnost za určení výrobku (jeho funkce) má výrobce.
S pozdravem
Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV, TZÚ s.p.

Dobry den, ktery vyrobce metrazi ma certifikaci latek pro styk s potravinami? Kolik stoji test na suche potraviny a na bazi vody? Dekuji.

Jana, 14.5.2018
Dobrý den, 

děkujeme za váš dotaz, kontaktujte prosím přímo naší zkušební laboratoř. Tel. číslo je 543 426 730.

Ing. Ivana Halamová, Centrum dalšího vzdělávání TZÚ

Dobrý den, zakoupila jsem rifle s elastanem. Po cca 4 vypráních se na stehnech materiál "zkrabatil". Reklamace byla zamítnuta z důvodu nevhodné údržby. Je to prosím možné, když ostatní části oděvu jsou v pořádku? Děkuji laskavě za zpětnou reakci. Hezký den, Filoušová

Lenka Fil., 10.5.2018
Dobrý den,
takto se projevuje materiál, který byl mimořádně zatížen v místech "zkrabacení" a v ostatních místech nebyl. Např. formou oděru nebo chemické úpravy. Bez podrobné prohlídky není možné rozhodnout o vadě materiálu a nebo vadě vzniklé na základě nevhodného zacházení s výrobkem.
Vladimír Štork, soudní znalec TZÚ

Dobrý den, je ulpívání nečistot ( prach, smítka...) na tmavých kalhotách ( složení materiálu je 98% bavlna a 2% elastan ) důvodem k reklamaci? Děkuji za odpověď

Romana, 9.5.2018
Dobrý den,
Pokud se jedná o ochranný pracovní oděv tak by to mohla být (v ojedinělých případech) vada. Pokud se jedná o běžný oděv není možno tuto skutečnost reklamovat jako vadu. V případě údržby je nutno, s ohledem na použitý materiál, používat odpovídající aviváž, aby se eliminovaly zejména negativní elektrostatické vlastnosti, které bývají hlavní příčinou ulpívání ostatních vláken na výrobku.

S pozdravem
Vladimír Štork, soudní znalec TZÚ, s.p.

Dobrý den, ráda bych se zeptala , zda je možné v e-shopu, nebo na prodejně prodávat oděvy, které byly vyčištěny v čistírně? Pokud se ušpiní od make-upu během zkoušení. Děkuji Denisa

Denisa, 11.4.2018
Dobrý den,
Ano, je možné takové výrobky prodávat. Je ale nutné tyto výrobky označit jako použité, se snížením ceny na tuto skutečnost. Doporučuji uvádět jako vzorek nebo výrobek nenošený, pouze po údržbě. Doporučuji též tyto výrobky nabízet zvlášť v oddílu např. slevy a to jak v e-shopu tak i na prodejně. S pozdravem

Vladimír Štork, soudní znalec, TZÚ

Dobrý den, chtěla bych na trh uvést autorské hračky, které jsou z části i látkové. Chci se zeptat na dvě otázky: 1) stačí, když budu používat látky s certifikátem Oeko Tex Standard 100, tř. 1, nebo je třeba tyto látky dotestovat? Dostávám v této oblasti rozporuplné odpovědi. 2) označování výrobků pracími symboly - je třeba označit hračky pracími symboly? I v této oblasti dostávám rozporuplné odpovědi. Děkuji za odpověď.

Tereza H., 10.4.2018
Dobrý den,
1. Pokud se týká materiálů použitých na hračky, musí být z hlediska zdravotní nezávadnosti splněny požadavky EN 71-3 = obsah těžkých kovů. Rozsah a limity pro těžké kovy vyžadované v Oeko-Tex Standard 100 nebo v české vyhlášce MZ č. 84/2001 Sb. nejsou dostatečné, norma EN 71-3 vyžaduje vice těžkých kovů a má přísnější limity. Dále by měla být splněna norma EN 71-9 s ohledem na obsah formaldehydu, retardérů hoření, aromatických aminů apod.
2. Dle Zákona č. 634/1992 Sb.o ochranu spotřebitele musí prodávající informovat spotřebitele o způsobu údržby výrobku. Můžete informovat slovním vyjádřením nebo použít piktogramy symbolů údržby. Symboly údržby jsou chráněny ochrannou známkou. V České republice je delegována pravomoc spravovat symboly údržby na Sotex GINETEX CZ. V případě zájmu o legálním používání symbolů údržby nás neváhejte kontaktovat na sotex@sotex.cz.

Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV
Ing. Ivana Halamová, Centrum dalšího vzdělávání


Dobry den, nedavno jsem si koupila plavky od jedne ceske firmy z Prahy a na jejich stitku je pouze oznacena velikost a nazev jejich firmy.Dost me to zarazilo, co vse musi stitek obsahovat? Setkala jsem se s tim poprve, nevim slozeni materialu, ani praci symboly. Dekuji

VercaPerca, 19.3.2018
Dobrý den,
Informace, které májí být uvedené na etiketě výrobku jsou obsahem paragrafu Informační povinnosti Zákona na ochranu spotřebitele č. 634/1992 Sb. v aktuálním znění. Dále Nařízení evropského parlamentu a rady č.1007/2011.
Ano, máte pravdu, materiálové složení a způsob údržby na etiketě chybí. Je to porušení Zákona na Ochranu spotřebitele a je to důvod k vrácení výrobku.

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová, Centrum dalšího vzdělávání, TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka: