Certifikáty    
> Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Dobrý den, Mám na Vás dotaz ohledně ochranných rukavic proti pořezání řetězovou pilou. Na rukavicích jsou dva štítky. Jeden uvádí EN381-7:1999 CLASS1-20M/S Design “A“, na druhém je uvedeno EN388:2003 Level 3331, jedná se skutečně o rukavice s ochranou proti pořezání řetězovou pilou? Děkuji za odpověď a Váš čas. S pozdravem Jindřich Otta

Jindřich, 21.4.2017
Dobrý den,
EN 388 se týká obecně rukavic proti mechanickým rizikům, norma EN 381-7 se týká specificky rukavic proti pořezání řetězovou pilou.
Ing. Svatava Horáčková, TZÚ

Dobrý den, potřebovala bych zjistit informaci, zda již bylo schváleno nařízení EP o povinnosti uvádět informaci o zemi původu ("Made in...). Pokud ano, je nutné aby toto bylo uvedeno na štítku našitém na výrobku nebo postačí na obale nebo v příručce atd.? Předem děkuji za Vaši odpověď, Waszková

Małgorzata, 29.3.2017
Dobrý den,
jednotlivé země EU toto řeší rozdílně v rámci svojí národní legislativy. U textilních výrobků taková povinnost v ČR neplatí. Pokud ale označení použijete, což není zakázáno, musí se jednat o pravdivou informaci. Jinak by se mohlo jednat o klamání spotřebitele.
Ing.Petr Nasadil, AZL, TZÚ

Dobrý den,chci se zeptat zakoupila jsem jeansy u značkového prodejce.Mám je 23 měsíců, vada - prodřeno mezi nohami, ale jako důvod nepříjetí reklamace, mě prodejce upozornil nevyprání zboží, z hygienických důvodů.Chci se zeptat, zda je to důvod nepřijetí reklamace, děkuji

nikarony, 24.3.2017
Dobrý den,
reklamace na „jeansové“ (denimové) výrobky se vyskytují velmi často. Jedná se zejména o prodření či roztržení tkaniny ve švu nebo při zesílené úpravě, která již nedokáže zajistit požadované užitné vlastnosti v rámci očekávané životnosti a dochází k zeslabení až k roztržení tkaniny běžným užíváním. Je zapotřebí si uvědomit, že tento oděv je zařazen jako oděv pro volný čas, tzn. že musí vydržet zvýšenou námahu při  aktivitách provozovaných ve volném čase (zrychlená chůze, krátký běh, čupnutí, sed apod.). Je běžné, že očekávaná životnost těchto výrobků se může, při běžném způsobu užívání, pohybovat mezi 8 až 12ti měsíci. Při celkovém posouzení vady je nutno vždy vycházet z toho, zda výrobek již nepřesáhl dobu životnosti a teprve následně posoudit zda reklamovaná vada je vadou výrobku a nebo zda vznikla běžným užíváním po dobu životnosti výrobku. V žádném případě ale není možné vyžadovat pro běžný textilní výrobek typu kalhot, saka či oděvu druhé nebo třetí vrstvy provedení údržby před jeho použitím. Tento předpoklad se využívá pouze v případě spodního prádla a nebo výrobků používaných přímo na kůži, ale není to přímým požadavkem a prodejce by tuto činnost neměl vyžadovat ale pouze očekávat. Běžný textilní výrobek musí být prodáván tak aby jej bylo možné okamžitě po rozbalení používat. Zdůvodnění odmítnutí reklamace prodejcem s uvedením důvodu „nevyprání výrobku před použitím“ není adekvátní a nemůže být také použito jako hlavní argument pro odmítnutí reklamace. Pokud je odmítnutí reklamace zdůvodněno nevypráním zboží z hygienických důvodů je nutné tento argument doložit hygienickou závadností výrobku a nikoliv pouze pocitem technika přebírajícího věc k reklamaci. Každý textilní výrobek by měl být převzat do reklamačního jednání a ve zdůvodnění musí být uveden důvod odmítnutí reklamace např. tím, že nebylo možné posoudit reklamovanou vadu z důvodu významného ušpinění na základě kterého není možné stanovit příčinu vady. Někdy se stává, že provedením údržby se reklamovaná vada stane neopravitelnou a nebo se zvýrazní natolik, že ji není možné odstranit tak jak vyžaduje občanský zákoník 89/2012. Pokud máte pocit, že nemůžete souhlasit s vyjádřením prodejce doporučujeme vyhledat soudního znalce a dohodnout se na tom zda se jedná o vadu materiálu a nebo zda byla reklamovaná vada způsobena nevhodným užíváním spotřebitele. Můžete kontaktovat naše znalce, kteří Vám s určením vady poradí. Za TZU s.p., Václavská 237/6, 60300 Brno, Bc. Vladimír Štork, soudní znalec v oboru textil
stork@tzu.cz

Dobrý den, je možné označit výrobek materiálovým složením 95% bambusové vlákno (s odkazem na č. 48 přílohy 1 Nařízení? Děkuji za odpověď.

Martina, 23.3.2017
Dobrý den,
ne, takto se odkázat nemůžete!!! Bambus není vlákno, je to pouze surovina, ze které bylo vyrobeno vlákno - viskóza!
Ing. Ivana Halamová

Dobrý den, potřeboval bych vědět, jestli je možné specifikovat, zda je finální vlákno modalu a bambusu svým složením přírodní, nebo chemické, když obě vychází z přírodní suroviny. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Florian, 16.3.2017
Dobrý den,
doporučuji přečíst Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 http://www.tzu.cz/narizeni-ep-o-novem-znaceni-textilnich-vlaken.
Příloha č. 1 uvádí seznam názvů textilních vláken, která se mohou používat.
Bambus není vlákno, je to pouze surovina, ze které bylo vyrobeno vlákno - viskóza. Viskóza se řadí mezi chemická vlákna z přírodního polymeru.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Dobrý den , naše firma dodává na trh spodní prádlo mimo jiné z materiálu ve složení bambus/elastan . Na jedné z prodejen kam prádlo dodáváme , vytkla kontrola z ČOI , že není možné používat název materiálu BAMBUS , ale VISKÓZA . Je možné na etiketě uvádět složení materiálu VISKÓZA(BAMBUS) / ELASTAN nebo je nutné striktně uvádět VISKÓZA / ELASTAN ? Děkuji za odpověď .

Pavel, 13.3.2017
Dobrý den,
Doporučuji přečíst Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 http://www.tzu.cz/narizeni-ep-o-novem-znaceni-textilnich-vlaken.
Příloha č. 1 uvádí seznam názvů textilních vláken, která se mohou používat.
Bambus je pouze surovina, ze které bylo vyrobeno vlákno - viskóza.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Dobrý den, rádi bychom prodávali recyklované oblečení, přešívané second-handové. Mohli byste nám, prosím, poradit jak je to se značením složení, u některých kousků k přešití chybí etikety a tak je nám složení neznámé. Děkujeme za pomoc Zuzana

Zuzana, 5.3.2017
Dobrý den,
Doporučuji přečíst Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 http://www.tzu.cz/narizeni-ep-o-novem-znaceni-textilnich-vlaken.
Příloha V. říká, co se značit nemusí. Je to uvedeno i ve FAQ.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Dobry den, chtela bych objednavat kojenecke obleceni ze zahranici. Je to mimo EU. Chtela jsem se zeptat, zda-li jako prodavajici jsem povinna zajistit testy veskerych pouzitych materialu vcetne potisku? Nebo tyto testy si zajistuje vyrobce a uvadi na cedulce? Ptam se kvuli hygienickym predpisum (ttp://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-84) Dekuji za odpoved :)

Nikola, 24.2.2017
Dobrý den,
vy jako prodejce dodáváte tyto výrobky na trh a tudíž vy ručíte za to, že budou splňovat všechny požadavky zákonů - v tomto případě Vyhlášky 84/ 2001Sb.
Pokud budete potřebovat poradit s testováním, obrattě se na nás, rádi vám poradíme.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

prosím kde najdu znění-harmonizační norma EN 71-xx,nic jsem nenašla,děkuji

radka, 15.2.2017
Dobrý den,
přístup k normám se kupuje - www.unmz.cz

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Dobry den, kamarad si koupil docela drahou zimni bundu na stitku je znazorneno ze je mozno prat v pracce. Protoze je to clovek ktery vse dodrzuje tak dle rad ji vypral,ale po vyndani z pracky mel na ostatnim pradle nitky z vyplne. To same mel na obleceni kdyz si ji vzal na sebe. Prosim je nejaky zpusob jak zabranit aby se to opakovalo? Dekuji za odpoved.

Jans, 4.2.2017
Dobrý den,
pokud Váš kamarád vypral bundu přesně dle symbolů pro ošetřování na etiketě a poté bunda vykazuje Vámi popsané závady, je to důvod k reklamaci. Nebyl pravděpodobně použitý vhodný materiál pro tento výrobek.
Doporučuji,ať jde kamarád výrobek reklamovat.
Přeji pěkný den
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: