Certifikáty    
> Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Dobrý den. Můj dotaz je ohledně normy EN 71-3. Četla jsem obsah normy a nejsem z toho nijak chytrá. Je to norma týkající se dětských hraček a přijde mi, že je to natolik přísné, že by materiál měl spňovat i podmínky pro šití na miminka. Pokud mám doloženo od výrobce, že teplákovina splňuje tuto normu, lze z ní šit oblečení pro miminka? Jsem malý podnikatel. Děkuji za odpověď.

Sladkovská, 22.1.2017
Dobrý den,
Norma EN 71-3 je určena pro hodnocení zdravotní nezávadnosti (obsahu těžkých kovů) pro hračky, které mohou přijít do styku s dětskou pokožkou a sliznicemi (riziko olizování, cucání, spolknutí dětmi). Limity jsou opravdu přísné. Pro dětské oblečení platí rovněž limity na obsah těžkých kovů (např. dané v systému EU certifikace dle Oeko-Tex Standard 100 nebo dle české vyhlášky MZ č. 84/2001 Sb.) Tyto předpisy definují menší počet těžkých kovů a stanovují méně přísné limity (u oblečení se nepředpokládá riziko dlouhodobého olizování, cucání, spolknutí). Pokud tedy materiál splňuje EN 71-3, měl by být vhodný i pro oděvy pro děti. Jen ještě doplňuji, že norma EN 71-3 ve starší verzi nebyla tak přísná (řešila méně prvků a méně přísné limity), současná verze obsahuje cca 19 těžkých kovů a přísnější limity.
Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV, AZL

Dobry den, prosím o radu, je údaj (pravděpodobně na funkčnost výrobku) u zimního oblečení "o propustnosti zevnitř a nepropustnosti z venku" odpovídající dle legislativy (např. povinný atd.), musí výrobce doložit toto tvrzení na vyžádání spotřebiteli, popř. dozorovému orgánu a/nebo jsou to jen technická data, která neodpovídají realitě, třeba i blamáž, vždyť papír snese vše (nechci, abych jako zákazník byla uváděna v omyl) děkuji Ester

ester, 19.1.2017
Dobrý den,
ano, tyto informace nejsou povinné. Jsou to technická data a záleží na výrobci, co na etikety uvede.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Dobrý den, chtěl bych se zeptat,jak je to se značkovým textilem v případě že jej upravime a poté jej chceme prodávat? Je tato úprava vůbec možná nebo ji firmy nepřipouští?

Adam, 16.1.2017
Dobrý den, bylo by vhodné obrátit se na zástupce konkrétní značky a požádat ho o stanovisko. Dále záležítaké na tom,jak máte nastaveny mezi sebou podmínky ve smlouvách... Ing. Petr Nasadil, TZÚ

Koupil jsem přítelkyni tričko s flitry a kamínky. Mohu reklamovat, když jich část opadala? Děkuji

Martin, 10.1.2017
Dobrý den,
ano to je důvod k reklamaci.
Přeji pěkný den
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Dobrý den, prosím co vše podle zákona má obsahovat etiketa? Složení matriálu, údržbu a zemi, kde byl výrobek ušit? Děkuji.

Linda, 5.1.2017
Dobrý den,
je potřeba prostudovat Zákon na ochranu spotřebitele a dále Nařízení 1007 EU.
Ing. Ivana Halamová

Dobry den, chtel bych se zeptat zda u textilnich vyrobku pro deti do 3 let staci certifikat GOTS, nebo dana latka musi mit certifikaci Oeko tex 100. Dekuji

Jan Seidenglanz, 4.1.2017
Dobrý den, Certifikát GOST značí pouze, že se jedná o biobavlnu. Pokud chcete vyrábět a prodávat výrobky pro děti do tří let, je potřeba mít v ČR zkoušky podle Vyhlášky 84/2001 Sb.
Ing. Ivana Halamová

Dobrý den, ráda bych se informovala, zda/li je mozne prodavat latky s obrazky jako je Mickey, Marvel apod, musi mit prodejce licenci?. Látky pochází z Polska. Spousta obchodu je v Ceske Republice prodava a licenci nema.

Martinus, 11.12.2016
Dobrý den, Z hlediska autorských práv je třeba ověřit, zda se jedná o grafiku či obrázek, chráněný ochranou známkou. Jedná se o poměrně složitou problematiku z hlediska, co ještě je a co už není autorsky chráněno... Hledat můžete např. zde: http://www.upv.cz/cs/sluzby-uradu/databaze-on-line/databaze-ochrannych-znamek.html Použití obrázku pro daný účel by pak měl schválit majitel nebo "správce značky" (v opačném případě se totiž může domáhat náhrady škody).
Prosím, kontaktujte mě přímo na halamova@tzu.cz
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Dobrý den, diskuzi jsem poměrně důkladně prostudoval, nicméně pár věcí bych si rád objasnil. Vyrábíme jako OSVČ textilní doplňky a dekorace do dětských pokojů + dětské oblečení včetně oblečení pro děti do 3 let, mimo jiné také vánoční dekorace ( věnce, ozdoby na stromek atp.) vše ušito z látek, plněné dutým vláknem. U oblečení pro děti 3 let máme našité štítky s označením použitých materiálů + označení určená pro vhodnou údržbu. I přes to, že dodavetelé mají na svých obchodech uvedeno, že látky splňují dané normy a mají certifikaci - jsem povinen jakožto výrobce a ten kdo výrobek uvádí na trh tyto certifikace mít fyzicky u sebe pro případnou kontrolu? Tzn. mám si je od dodavatelů vyžádat?? A pokud ano, jejich povinnost je mi je bezplatně poskytnout?? Další otázku zde již nakousla paní, která vyrábí háčkované zvířátka a dekorace. Z toho co jsem se dočetl je označení výrobku "hračka" spojeno s poměrně složitou právní normou a procesy schvalování. Vyrábíme látková zvířátka z materiálů, které opět splňují normy pro děti do 3 let plněné dutým vláknem. To samo osobě však nestačí k tomu, abychom mohli tento výrobek prodávat jako hračku do 3 let. Od 3 let by "mělo" stačit aby hračky splňovaly nařízení vlády zák. 258/2000 o ochraně veřejného zdraví a zák 350/2011 o chemických látkách a směsích? Pokud ano, stačí že tyto zákony plní výrobní materiál, nebo i tak je potřeba získat status "hračky" až po schválení ústavem a nálsedným označením CE,m které si prodejce sám přidelit nemůže. Celé mi to přijde poměrně komplikované a z principu věci mi přijde mnohem vhodnější A) látková zvířátka buďto raději vůbec nevyrábět B) vzhledem k povaze zvířátek, je deklarovat/označit jako "dekorativní zvířátka" - což ve své podstatě vlastně jsou, nicméně dá se očekávat že děti si s nimi budou i hrát. Stačilo by tedy výrobek označit jako dekorativní předmět, s tím že by mělo štítek s označením materiálů a údržby? U dětského oblečení zvažujeme "zkrášlit" některé oděvy ozdobnými kamínky/krystaly. Ty se na oděvy nažehlují pomocí speciálních žehliček. Je takto upravený oděv z hlediska prodeje pro děti do 3 let brán jako nevhodný vzhledem k přítomnosti kamínků či jiných doplňků na oděvu, které se při nevhodném zacházení mohou uvolnit a tím by třeba hrozilo pozření atd. Mám za to, že výrobci oblečení používají na dekorace oděvů pro děti do 3 let i "horší" tzn. rozměrově větší doplňky, nicméně zde se asi vychází z toho, že oděv je brán z povahy užití čistě k nošení. Žádný další účel vlastně neplní, nevím tedy jestli na oblečení uvádět nějakou doložku o tom, že při neopatrném zacházení může dojít k uvolnění kamínků apod... Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za délku textu :-)

Jeník, 15.11.2016
Dobrý den, Když zobecním první dotaz - každý kdo uvádí výrobek na trh, odpovídá za jeho bezpečnost. U legislativou "stanovených výrobků" (kde je třeba označit značnou CE), je postup jak to zajistit bezpečnost jednoznačně popsán. Jedná se o výrobky, které mohou představovat riziko nebo mají určitou funkci, kterou je nutné prokázat a zajistit (např. hračky, ochranné oděvy apod.). Takže jak zajistíte bezpečnost je na vás. Určitě je vhodné mít všechny podklady k dispozici, pokud vám dodavatel odmítne dát například certifikát, jakým způsobem ověřujete, že vám opravdu prodává to, co deklaruje? Jak to budete následně deklarovat vy, jako prodejce, pokud nemáte žádný dokument osvědčující vlastnosti výrobku? Pak vzniká otázka, zda od takového dodavatele odebírat zboží, ale to už je věcí obchodního vztahu. I prodejce si může ověřit bezpečnost a kvalitu výrobků sám, bez ohledu na to co mu dodavatel deklaruje... Hračka se musí posuzovat vždy jako hotový výrobek. Pokud máte doklady o tom, že byla vyrobena z materiálů u nichž byla otestována zdravotní nezávadnost, pak není nutné tyto zkoušky opakovat a budou se ověřovat jen zbývající vlastnosti podle povahy výrobku. Třeba hořlavost, snadnost oddělení malých částí, atd… Záleží co je to za hračku, jak je velká, atd. Z hlediska toho kdo může hračku posoudit mohou připadají v úvahu varianty. Pokud vyrábíte hračku podle harmonizovaných norem (tj. ve všech požadavcích splní požadavky norem řady EN 71-xx), pak si můžete posouzení udělat sám a sám vystavit prohlášení o shodě. Pokud v některém parametru přímo nevyhovíte normě, ale zajistíte splnění požadavku jinak (např. použijete jiný typ výplně, než uvádí norma, a zajistíte ji proti vysypání nějakým svým vhodným způsobem), pak musí Notifikovaná osoba posoudit, zda je toto vyhovující a je dodržena bezpečnost hračky. V takovém případě musí udělat posouzení shody Notifikovaná osoba. Máte pravdu, že vyrábět jen pár kousků nějakého typu hračky se nemůže vyplatit, protože zkoušení a posuzování shody je časově a finančně náročný proces. Na druhou stranu podívejte se na to z pohledu rodiče, který koupí svému dítěti hračku. Určitě nebude předpokládat, že se nevyplatilo díky malé sérii zkoušet její bezpečnost, a proto se mu dítě udávilo po spolknutí třeba utržené medvídkovy nožičky…
Ing. Pet Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Dobrý den, ve značkovém obchodě jsem před 1,5 měsícem zakoupila péřovou bundu. Z lícní strany je materiál složen 63%vlna, 24% acryl a 13% polyester, podšívka je 100% polyamid. Bunda okamžitě při nošení zažala na rukávech a (vnitřní strana) silně žmolkovatět. Opravdu jsem měla pouze 2x na sobě cca 4 hodiny. Je špatný materiál? Bunda byla dost drahá 4500,-- kč. Děkuji Za odpověď, Mohu v případě zamítnutí reklamace požadovat test ve Vašem ústavu? Děkuji. Pex.

Ana, 7.11.2016
Dobrý den, Pokud by výrobek silně žmolkoval, je to určitě vada, kterou lze reklamovat, protože kazí estetický vzhled výrobku. Po takto krátké době by neměl být s reklamací problém a prodejce by ji měl uznat (těžko může argumentovat nadměrným nošením, apod.). Uplatněte reklamaci a v případě jejího zamítnutí si vyzvedněte výrobek a všechny dokumenty (zejména reklamační list se zdůvodnění zamítnutí reklamace) a zavolejte. Domluvíme se jak postupovat dál.
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Dobry den, pokud mi dodavatel da certifikátu AZO Free, staci mi to pro textilní výrobky, ktere jsou určeny pro deti do 3 let? Dekuji.:)

Karoli, 18.10.2016
Dobrý den,
ne, nestačí. Azo barviva jsou jen jedna zkouška ze sedmi,které musí výrobek pro děti do 3 let splňovat.
Pro bližší info kontaktujte Ing. Nasadila, vedoucího laboratoře. nasadil@tzu.cz

Ing. Ivana Halamová,TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: