Certifikáty    
> Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Dobrý den, šiju na zakázku ruzné oblečení pro děti - i do 3 let, mám v nabídce látky, které jsou označeny - pro děti nad 3 roky věku, ale maminky si z nich přesto přejí ušít i pro děti mladší 3 let. Uvedená látka ale nemá potřebný certifikát, je to problém? Neměla bych i přes to, že maminka ví, že látka není pro její dítě určena věci ušít nebo v tomto případě ušití nic nebrání? Moc děkuji za odpověď.

Kateřina, 17.10.2016
Dobrý den, Z právního hlediska se domnívám, že pokud váš zákazník ví o této skutečnosti a souhlasí s tím, pak je toto jeho odpovědností a vy pouze provedete ušití z vybraného materiálu. Doporučuji ale, aby toto bylo rovněž uvedeno ve smlouvě (že výrobek není vhodný pro děti do 3 let). Prakticky vzato je ale otázkou, proč je toto na materiálu uvedeno. Buď se chce výrobce předem vyvarovat možným problémům a označení použil "preventivně", nebo materiál skutečně nesplňuje vlastnosti, které by pro děti do 3 let splnit měl. V takovém případě bych ale jeho použití opravdu nedoporučoval, protože může být příčinou rozvoje alergií nebo kožních reakcí! Rovněž je třeba vzít v úvahu, že některé škodlivé látky, pokud jsou přítomny, se mohou uvolňovat i po vyprání.
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ    

Dobrý den, prosím , na koho se obrátit o znalecký posudek závadnosti výrobku /péřová deka/. Děkuji za odpověď

Marcela, 1.10.2016
Dobrý den,
soudní znalec Vladimír Štork, stork@tzu.cz, 604 235 058.
Pěkný den
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Dobrý den, chtěl bych prodávat dekorační polštáře vlastní výroby. Vím že je nutné povinné označení složení výrobku na etiketě (výplň, látka vnitřní, vnější). Chtěl bych se ale zeptat, jak je to v případě, že na polštář budu ručně malovat (samozřejmě barvami na textil) je nutné uvádět na etiketě informace o tom, že je použitá barva na textil (popř. její složení) ? Dále bych chtěl na polštář přišívat různé ozdoby (šperky, řetízky) je v tom nějaký problém? Nebude se jednat v žádném případě o výrobky pro děti do 3 let. Dále pokud budu k polštáři dodávat bylinkový sáček (látkový) je nutné uvádět i obsah bylin na sáčku nebo stačí když tyto informace o obsahu poskytnu přímo u výrobku na eshopu? Děkuji

Ariplaz, 15.9.2016
Dobrý den, Nařízení 1007 se týká textilních výrobků a zaměřuje se na označení jejich složení. Barvy ani netextilní nášivky či netextilní výplně nijak neřeší. Je třeba pouze posoudit, zda je z hlediska hmotnost daný výrobek stále ještě "textilním výrobkem". Pokud by nebyl, není obecně vzato třeba značit materiálovým složením (z praktických důvodů bych ale doporučoval výrobek označit). Dále je třeba zohlednit i zákon 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele a vybavit takový výrobek informacemi o doporučené údržbě, správném používání, nebezpečích, atd... např. jak správně používat polštář s řetězem :-)
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Dobrý den, šijeme zakázkově věci pro miminka - závěsné textilní kolébky, ergonomická nosítka a oblečení. Když budu v budoucnosti chtít našité zboží prodávat i v kamenném obchodě, stačí, když bude šité z látek s certifikací do 3 let a žádný další certifikát k tomu nepotřebuji, nebo musí být každá jednotlivá barevná kombinace výrobku otestována? A druhá otázka, kdybych chtěla použít látku, která certifikát nemá, kolik přibližně stojí certifikace výrobku jedné barevné kombinace, když jsou na výrobek použity 2 různé látky? Děkuji

Alžběta, 12.9.2016
Dobrý den,
je třeba si ověřit, zda-li na výrobky typu nosítek a kolébek neexistují specifické normy, které by stanovovali požadavky na výrobek jako celek (s ohledem na pevnost, nosnost, vlastnosti příp. výztuh a karabin ....)- nemáme zkušenost, nezabýváme se touto problematikou. Z hlediska použití textilních materiálů musí být tyto zdravotně nezávadné (viz vyhl. MZ ČR č. 84/2001 Sb.). Pokud je toto doloženo certifikátem/ osvědčením/ zkušebním protokolem, na základě kterého výrobce vydá prohlášení, že materiály nebo výrobky jsou ve shodě s vyhláškou 84/2001 Sb., je to v pořádku. Speciální certifikát na výrobek z hlediska nezávadnosti není vyžadován. Při testování nezávadnosti materiálů musí být zohledněny materiálové kombinace (různá materiálová složení) a různé barevné varianty. Při testování v naší laboratoři testujeme průřezově - cenovou kalkulaci stanovíme na základě popsaného rozsahu materiálů a barevnosti. Kontaktujte přímo naši laboratoř nebo certifikační oddělení pro výrobky.
Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV, TZÚ

Dobrý den, chtěla bych prodávat dámské oblečení vlastní výroby. Jedná se především o sukně trička, topy, šaty, kalhoty.... Stále tápu v povinném značení textilu. Ze zákona a jeho odkázání na různé vyhlášky mi už jde hlava kolem. Prosím o informaci, které ůdaje jsem jako výrobce povinna uvést, které údaje musí být na pevně např. přišité etiketě a které stačí uvést na přibaleném návodu nebo jinak. Děkuji

Markéta K., 8.9.2016
DObrý den,
prosím napište na halamova@tzu.cz
Odpověď by byla příliš dlouhá a nevešla by se sem.
Ing. Ivana Halamová, TZÚ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na koho se mám obrátit v případě potřeby znaleckého posudku sportovního oděvu z důvodu reklamace. Předem děkuji za odpověď.

Jana Burianová, 5.9.2016
Dobrý den,
ano, jsme soudně znalecký ústav. Obraťte se na stork@tzu.cz

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová

Dobrý den, prosím Vás, obracím se na Vás s prosbou,jsme začínající prodejci bot, a nyní chceme objednávat obuv také ze zahraničí - také ze zemí mimo EU. Určitě musí obuv splňovat některé povinné certifikace např. CE? Děkuji Vám za odpověď

Lenka S., 1.9.2016
Dobrý den,
u nás se na obuv nespecializujeme. Obraťte se, prosím na firmu Toma, a.s., Otrokovice, Ing. Štachová.
S pozdravem
Ing. Ivana Halamová

Dobrý den, vyrábím ručně háčkovaná zvířátka a dekorace.Musí mít i tyto ruční výrobky štítek se složením použitého materiálu? Kontaktoval mě zájemce o prodej těchto výrobků, ale požaduje označení. Děkuji za odpověď.

Martina, 26.8.2016
Pokud se jedná o malé výrobky, je možné k nim dodat informaci o materiálovém složení i jinak než na štítku, třeba formou nálepky na obal apod. Informace musí být při prodeji „spojena s výrobkem“, toto je věcí toho, kdo výrobek prodává. Více o značení najdete na našich stránkách ZDE. Materiálové složení bude odpovídat složení příze, ze které vyrábíte, pokud kombinujete příze s různým složením, bylo by toto třeba spočítat podle poměru hmotnosti použitých přízí nebo nechat výrobky otestovat. Pozor, jak budete výrobky deklarovat! Pokud by se jednalo o hračku, musí být při uvedení na trh provedeno posouzení shody výrobku (resp. jeho bezpečnosti) a jeho následné označení značkou CE! Bez těchto kroků by vám hrozila vysoká pokuta.  Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ

Dobrý den, vím, že všechno oblečení atd. pro děti do 3 let musí mít platnou certifikaci - tzn., že jako výrobce musím mít certifikáty nebo Prohlášení o shodě. Není mi ale jasné, jestli i jako majitel e-shopu (dětské oblečení) musím tyto papíry fyzicky mít? Musím mít od všech výrobců, od kterých zboží na e-shopu mám, prohlášení o shodě? Nebo stačí, že ho má výrobce u sebe? Kdo nese odpovědnost za nezávadnost daného výrobku? Výrobce nebo i já jakožto přeprodávající? Děkuji mnohokrát,

Otaznicek, 10.8.2016
Povinnou certifikaci musí mít tzv. stanovené výrobky ve vazbě na evropskou legislativu - v oblasti textilu se jedná o ochranné oděvy, textilní hračky, geotextilie. Na ně pak musí výrobce vydat prohlášení o shodě dle příslušné směrnice/ nařízení a označit výrobek CE. Výrobky pro děti do 3 let musí dle české legislativy (vyhláška MZ ČR 84/2001 Sb. v platném znění) splnit hygienické limity a výrobce na ně vydává prohlášení o shodě s touto vyhláškou. Prohlášení se vydává na všech úrovních prodeje, vyjma prodeje konečnému uživateli. Ten, kdo uvádí výrobek na trh, musí mít výše uvedená prohlášení k dispozici jako součást dokumentace k výrobkům a poskytuje je kontrolním orgánům při dozoru, dalším obchodním subjektům (není povinnost je poskytovat konečnému uživateli - ale i zde jsou výjimky, vždy je to uvedeno v příslušné smětnici/nařízení. Co se týká zodpovědnosti za výrobek, prezentuji vlastní názor - Zodpovědnost za výrobek vůči uživateli má ten, kdo mu jej poskytl. V případě problémů se prodejce řeší zodpovědnost vůči výrobci nebo tomu, od koho výrobek získal. Proto by se měl subjekt na všech úrovních obchodní činnosti (dovozce, distributor, prodejce ...) ujistit, že je mu dodán výrobek, který splňuje všechny náležitosti.
Ing. Svatava Horáčková, vedoucí Certifikace oddělení výrobků  

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda se na dovoz látek ze zahraničí (EU i mimo EU) vztahuje prohlášení o shodě. Děkuji za odpověď!

Petra, 19.7.2016
Dobrý den,
textilní materiály nejsou stanovenými výrobky a nevztahuje se na ně povinné vydání prohlášení o shodě. Materiály umístěné na trhu ČR však musí být bezpečné (u textilu se jedná zejména o zdravotní nezávadnost) - to by měl být schopen každý výrobce/ dovozce/ distributor prokázat. Určitou podobu povinného prohlášení stanovuje vyhláška MZ ČR č. 84/2001 Sb. (zdravotní nezávadnost výrobků prom děti do 3 let), která vyžaduje při uvedení na trh vydání prohlášení o shodě s touto vyhláškou.

Ing. Svatava Horáčková, vedoucí COV,TZÚ  

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka:
Kontrolní text: CAPTCHA Image
Opište prosím kontrolní text: