Dobrý den, chtěl bych prodávat dekorační polštáře vlastní výroby. Vím že je nutné povinné označení složení výrobku na etiketě (výplň, látka vnitřní, vnější). Chtěl bych se ale zeptat, jak je to v případě, že na polštář budu ručně malovat (samozřejmě barvami na textil) je nutné uvádět na etiketě informace o tom, že je použitá barva na textil (popř. její složení) ? Dále bych chtěl na polštář přišívat různé ozdoby (šperky, řetízky) je v tom nějaký problém? Nebude se jednat v žádném případě o výrobky pro děti do 3 let. Dále pokud budu k polštáři dodávat bylinkový sáček (látkový) je nutné uvádět i obsah bylin na sáčku nebo stačí když tyto informace o obsahu poskytnu přímo u výrobku na eshopu? Děkuji
Dobrý den,
Nařízení 1007 se týká textilních výrobků a zaměřuje se na označení jejich složení. Barvy ani netextilní nášivky či netextilní výplně nijak neřeší. Je třeba pouze posoudit, zda je z hlediska hmotnost daný výrobek stále ještě "textilním výrobkem". Pokud by nebyl, není obecně vzato třeba značit materiálovým složením (z praktických důvodů bych ale doporučoval výrobek označit). Dále je třeba zohlednit i zákon 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele a vybavit takový výrobek informacemi o doporučené údržbě, správném používání, nebezpečích, atd... např. jak správně používat polštář s řetězem :-)
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ