Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Dobrý den, jsme malí a šijeme oblečky na panenky, prokousáváme se legislativou dle vyhl.86/2011Sb. a budeme zadávat na TZU k testování abychom mohli zpracovat techn.dokumentaci a vydat prohlášení o shodě a označit výrobky CE atd... S ohledem na charakter našich výrobků oblečků na panenky mne zajímá chápání normy EN71-3.Máme za to, že když obleček na 43cm velké panenky není určen (nepředpokládá se) riziko dlouhodobého olizování, cucání, spolknutí atd...(účelem je zejména oblékání panenky)a jakožto výrobci doporučujeme že výrobek není vhodný pro děti do 3 let, nemusíme nechat testovat materiály na obsah těžkých kovů a formaldehyd. Co je nanejvýš nezbytné nechat v této oblasti otestovat? Bereme v potaz hořlavost a posouzení dle EN71-1. U normy EN 71-3 která je tolik přísná a finančně náročná na testy, si to nedovedeme představit. Děkuji Leona

Leona Nováková, 30.12.2020
Dobrý den,

norma EN 71-3 předpokládá věkovou hranici, kdy je riziko kontaktu s kůží a sliznicemi, 6 let. Materiály by tedy testovány být měly.

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová, Centrum dalšího vzdělávání TZÚ

Dobrý den, dotaz se týká produktu pro děti s diabetem typu 1. Jde o náplast, která je vyráběna a je zdravotně nezávadná firmou Zarrys. Otázka zní, když potiskneme motivem náplast na eco solventní tiskárně motivem pro děti. Je potřeba mít certifikát o zdravotní nezávadnosti ? Náplast slouží pro přelepení senzoru, který měří hladinu cukru v krvi. Náplast je vhodná pro děti starší věku 3 - 99 let. Vlastně jen upravujeme již hotový výrobek, který ale díky barvě z tiskárny zkrášlujeme. Moc děkuji za odpověď.

Vladimír, 18.11.2020
Dobrý den,
dle mého názoru se jedná o zdravotnický prostředek (zřejmě kategorie I) a ten musí být zdravotně nezávadný. Pokud někdo jen upraví stanovený výrobek, stává se z hlediska legislativy výrobcem s příslušnými zodpovědnostmi. Uvádění zdravotnického výrobku na trh obnáší více požadovaných náležitostí. Asi by bylo vhodné komunikovat s reálným výrobcem. Barvením se určitě mění hygienické parametry výrobku.

S pozdravem
Ing. Svatava Horáčková, Vedoucí Certifikace výrobků, TZÚ s.p.

Dobrý den, na textilní korbičce kočárku nám v okolí zipu začala praskat látka. Kočárek byl sice používán jen 3 měsíce, ale zakoupen před 7 měsíci, proto se nejedná o výrobní vadu. S kočárkem zacházíme dobře a rozhodně se nejedná o poškození z naší strany. Myslíte si, že je to normální, nebo že je možnost uspět, i když byla reklamace zamítnuta? Podle mě je materiál v okolí zipu nekvalitní.

Věra, 12.11.2020
Dobrý den, 

Pokud máme posoudit vadu na materiálu kočárku potřbujeme určitě výrobek vidět. Pokud bude možno i pouze korbičku. Je možné dohodnout schůzku s prohlídkou (pro brněnské) a nebo zaslat poštou. Předem je ale dobré zaslat veškerou korespondenci od nákupního paragonu až po odpověď na uplatněnou reklamaci včetně fotodokumentace reklamované vady elektronicky. Podíváme se a sdělíme zda a za jakých podmínek doporučujeme pokračovat.

S pozdravem
Vladimír Štork, soudní znalec TZÚ, s.p.

Dobrý den, ráda bych šila podložky na ležení pro děti, přikrývky, zavinovačky atp. 0-? let. Použité materiály budou pouze přírodní - len, ovčí vlna, peří. Jak mám postupovat v případě, že vlnu a peří budu odebírat z lokálních zdrojů od bio farmářů. Každou novou "várku" musím nechat otestovat, nebo je to tak, že pokud se nebude přímo dotýkat těla test nepotřebuje? Četla jsem již tolik názorů a trochu se v tom ztrácím. A je nutné mít atesty když neprodávám ve velkém, ale pouze jednotlivcům? Mýžete mě nasměrovat někam kde najdu více informací? Děkuji Kamila

Kamila, 8.11.2020
Dobrý den,

Všechny výrobky pro děti do 3 let a velikosti 110 musí v ČR splňovat Vyhlášku 84/2001 Sb. I když je materiál použitý na výplň a přímo se nedotýká těla, tak musí být také testován.

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová, Centrum dalšího vzdělávání TZÚ

Dobrý den. Ráda bych se informovala, zda Váš ústav nabízí testování hraček pro psy - konkrétně by se jednalo o tzv. čmuchací koberečky. Výrobek se skládá s plastové mřížky vyrobené na míru výrobku a na to navázaných pruhů látky microfleece micromoss (nabízíme až 9 barev, proto bychom potřebovali otestovat všechny). Pokud tuto službu nabízíte, prosím o informaci, jak je tato služba zpoplatněna. Velice Vám děkuji. Petra

Petra Křížová, 23.10.2020
Dobrý den,
hračky určené pro zvířata nepotřebují žádné konkrétní zkoušky, nepodléhají, třeba jako hračky pro děti, povinné certifikaci.
Pokud máte na mysli nějakou určitou vlastnost výrobku, kterou bychom mohli prověřit zkouškami, bude vhodnější domluvit se telefonicky.

Před časem se v souvislosti se psy řešily ftaláty, u kterých se nedbá dlouhodobé účinky. Např. obojek ochrání psa před klíšťaty, tím je mine řada ošklivých nemocí, ale mají celý rok kožich plný chemických látek, které jsou rizikem jak pro psa tak pro lidi (zejména děti, které si je pohladí).
Více info zde: http://bavorskacesta.cz/jedovate-psi-hracky/

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p

Dobrý den, ráda bych prodávala textilní šité postavičky. Všechny materiály použité při jejich výrobě mají certifikaci OEKO TEX tř. 1 (pro děti do 3 let), výrobky jsou řádně označené (část označení je na textilním štítku přišitém na produktu, část na papírové kartičce přivázané k výrobku). Výrobky jsou označeny jako DEKORACE (do pokojíčku například). Mám možnost je nabízet v obchodě který neprodává přímo „hračky“ nebo produkty pro děti, ale spíš rukodělné produkty. Oslovilo mě ale již i hračkářství… Můj dotaz tedy zní - je můj postup správný? Můžu za těchto podmínek a s tímto označením mé produkty prodávat? Děkuji Anna

Anna, 21.10.2020
Dobrý den, 
Legislativa pro hračky – nařízení vlády č. 86/2011 Sb. v platném znění (směrnice EU 2009/48) a navazující harmonizované normy EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3. Pro hračky není dostačující oeko tex standard 100, tř. 1, je třeba mít doložen obsah těžkých kovů dle EN 71-3 pro každou barevnou variantu materiálu.

Deklarace výrobku je na výrobci – on říká, zda-li výrobek je nebo není hračkou a podle toho zajistit náležitosti pro řádné uvedení na trh. Pro definici hračky je třeba zohlednit více parametrů – velikost, herní hodnota, místo prodeje, cena...

Etiketa – pokud chcete na etiketě k vyjádření způsobu údržby používat symboly údržby, je potřeba mít licenci k používání symbolů – více info na www.sotex.cz

S pozdravem
Ing. Svatava Horáčková, Vedoucí Certifikace výrobků, TZÚ s.p.

Dobrý den, pročetla jsem jak Nařízení tak asi 20 stránek dotazů zde, ale stále si nejsem jistá. Vyrábím cestovní nosiče na kelímek (k zavěšení na řídítka, deštník nebo madlo kočárku). Materiál převážně 100% bavlna, softshell, koženka, zatepleno filcem (vlněným i směsným) nebo vatelínem, s různými ozdobami (lemovka, vzorovka, kovové přívěsky, ozdobné knoflíky). Vše kupuji v galanterii a každý kus je jiný. Počítá se takový výrobek do "látkových cestovních potřeb" a tudíž nemusím nijak označit (ani složení ani údržba)? Pokud musím označit složení, můžu to udělat odhadem 50 % bavlna a 50 % filc? S ohledem na kombinace materiálů (filc neprat - zkoušeno doma a buď pouští nebo se zdrcne) mohu doporučit vůbec neprat? Děkuji za odpověď.

Zuzana, 20.10.2020
Dobrý den,
v tomto případě bych se držel výjimky týkající se cestovních pomůcek (případně pouzdra na toaletní potřeby) a materiálové složení bych neuváděl, protože si neumím dost dobře představit, jak by se to dělalo, když je každý vyrobený kus jiný.
Jiná otázka ovšem je údržba. Na tu se vztahuje zákon 634/1992 Sb o ochraně spotřebitele, té se Nařízení 1007 netýká. Nějak specifikována by být měla i s ohledem na možné reklamace, kdy si praním uživatel výrobek dejme tomu poškodí. Nemusí se jednat o praní, může jít jen o očištění houbičkou apod., údržbu je možné i zcela zakázat, pokud praní výrobek poškodí. Zákaz praní je plně v souladu s platnou legislativou.

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p

Dobry den, kde prosim dohledam, jak dlouhe muzou byt snurky pri siti pro deti do tri let? Jedna ae mi o snurky v teplackach v pase a snurky protazene kapuci na mikinach. Predem moc dekuji

Barbora, 1.10.2020
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz.

Délku šňůrek u dětského oblečení naleznete v normě ČSN EN 14682 Bezpečnost dětského oblečení - Šňůry a šňůrky na stažení u dětského oblečení - specifikace.

Normu můžete zakoupit v agentuře čas – vice info http://www.agentura-cas.cz/

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová, Centrum dalšího vzdělávání TZÚ 

Dobrý den, s manželem bychom rádi uvedli do prodeje dřevěné dětské hrazdičky. Dlouhé měsíce jsme koumali nad vším možným a snažili se hrazdičky vyladit k dokonalosti a k naprosté bezpečnosti. Rádi bychom je nabízeli v několika barevných provedeních. Jedná se vlastně o celý dřevěny výrobek, který je spojen dvěma nábytkářskými šrouby a na bočnicích opatřen přírodním lanem. Barvy , které bychom používali mají atesty na dětské hračky. Ráda bych se zeptala, co před uvedením do prodeje zařídit. Zda musíme testovat hrazdičku na každou barvu zvlást a zda se u té hrazdičky bude posuzovat jen hořlavost - ostré hrany ani jiné poranění u ní nehrozí. Předem děkuji za odpověd :)

Lucie P., 27.8.2020
Dobrý den, 
dětskou hrazdičku je nutné ocertifikovat, že je ve shodě s aplikovatelnými požadavky na daný výrobek podle norem ČSN EN 71, č.1–3 z pohledu nezávadnosti a bezpečnosti a v souladu s Vyhláškou MZ ČR č.84/2001 Sb. Každá barva (odstín) musí splňovat požadavky normy EN 71. Pokud máte atesty k barvám je potřeba posoudit jejich správnost, pokud nebudou odpovídat požadavkům, tak se musí odzkoušet.
Pro více informací nás prosím kontaktujte.

S pozdravem
Ing. Vítězslav Gaja, Ph.D., TZÚ s.p.

Dobrý den, náš nový dodavatel ochranných prostředků, oblečení do terénu, se nás táže, jakou certifikaci na nezávadnost barev požadujeme, zda nám stačí OEKOTEX. Jsou i jiné normy, přísnější? Nebo naopak méně přísne? Kterou tedy máme vybrat a požadovat? Dále se ptají, jaký stupeň stálobarevnosti požadujeme a dle jakou normu požadujeme na stálobarevnost praní. Mužete , prosím poradit jaké normy u nás máme a kterou nejlépe vybrat? Děkuji moc za odpověď a Vaší pomoc. Martin Činčár

Martin Činčár, 31.7.2020
Dobrý den, pracovní oděvy jsou dle Nařízení evropského parlamentu a rady (EU) 2016/425 ochranné oděvy I. kategorie. Výrobce musí vydat „EU prohlášení o shodě“, že výrobek splňuje požadavky tohoto nařízení. Parametry Oeko-Tex Standard 100, třídy II jsou téměř shodné s Metodickým doporučením SZÚ č. 1/2000, Tabulka č. 1. Je potřeba ověřit si u dozorového orgánu, zda budou toto akceptovat - Oeko-Tex je zahraniční soukromá značka. Na stálobarevnost v praní existuje stará podniková požadavková norma: PNs 47451963/014/80/96 Bavlnářské a hedvábnické textilie. Stálobarevnost, která definuje požadavky na stálobarevnosti jednotlivých typů výrobků/ materiálů (tyto odpovídají na jakost obvyklou). Popřípadě může mít výrobce vlastní specifikace.

S pozdravem
Bc. Ivana Lustigová, Certifikace výrobků, TZÚ s.p.

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka: