Certifikáty    
> Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Dobrý den. Zajímá mě, co všechno musím splňovat, pokud chci šít patchworkové deky a soupravy do postýlky pro miminka? Atesty zdravotní nezávadnosti potřebuji mít např. na všech 10-20-30 použitých bavlněných látek pro jeden výrobek - přestože se třeba jedná o kousek látky bez atestu velký jen pár cm? Výplňový polyesterový vatelín? Polyesterové nitě? Polyesterové tkaničky na přivázání mantinelu do postýlky? Dokonce jsem někde četla, že atest musí mít i textilní štítek s pracími symboly? Z jiného zdroje jsem vyčetla, že atest se vyžaduje pouze tam, kde se výrobek dotýká kůže a hrozí kontakt s potem, slinami. (takže vesměs oblečení, hračky) Znamená to, že horní strana deky (která není v kontaktu s kůží) může být zčásti bez atestů - případně nějaké procento látek v ploše je tolerovatelné bez atestu? Je nějaké procento položek ve výrobku, u kterých je nepřítomnost atestu tolerovatelná? Například ty nitě? Každou koupenou látku, ať už s atestem nebo bez, osobně vysrážím v horké vodě s pracím gelem a pokud mi pustí barvu, nepoužívám ji. Minimálně tímto jednoduchým testem vyřadím látky zjevně špatné a pro mé účely nepoužitelné. (Což ale nic nevypovídá o obsahu škodlivin, vím...) Jsem velice ráda, že jsem na tuto stránku narazila a řadu příspěvků jsem pročetla. Nicméně odpovědi na mé otázky jsem nenašla. Budu za odpověď vděčná. S pozdravem Alžběta

Alžběta, 14.6.2019
Dobrý den,
výrobky pro děti do 3 let musí splňovat požadavky na zdravotní nezávadnost dle vyhlášky 84/2001 Sb. Sama posuďte, jaké riziko může příslušná plocha přinést. Šicí nitě se obvykle nezkoušejí, zkouší se materiál z plochy výrobku, tj. použité materiály. Testují se jednotlivé barvy z pohledu stálobarevnosti. Splnit požadavky by měla i výplň.
Pokud obsahuje výrobek i tkanice, je třeba zvážit i další rizika, např. uškrcení. U malých částí by se mělo provést posouzení odolnosti proti odtržení. Stejně tak případně otvory (pokud tam nějaké jsou, kde může uvíznout prst). Doporučuji vycházet z legislativy pro hračky tj. z norem ČSN EN 71-xx. Tyto zkoušky nejsou definovány ve vyhlášce 84, ale obecně platí odpovědnost výrobce za výrobek. Měla by jste proto zvážit všechny potenciální rizika, které může výrobek přinášet.
Posouzení můžeme samozřejmě nabídnout jako službu, ale má to smysl zejména u sériové výroby. U individuálních „patchworků“ by se měl posoudit každý výrobek samostatně, protože zřejmě bude unikátní. To nevidím jako úplně průchozí z pohledu ceny a prodejnosti. Tak jako tak, by měly být všechny použité materiály zdravotně nezávadné a doporučuji mít od nich o nezávadnosti pro děti doklad od výrobce. Pak už budou zbývat jen rizika vyplývající z konstrukce.

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p

Dobrý den, jak je to s nepropustností vlhkosti zimní bundy když je vodní sloupec 10000mm a bunda přesto promokne? Materiál jako takový nepromoká, jen v oblasti švů protože bunda standardně nemá podlepené švy, těmi může voda propustit. Může být v tomto případě reklamace uznaná na nepropustnost? Děkuji za odpověď M.Z.

Martina Z., 10.6.2019
Dobrý den,
Máte pravdu, že vodní sloupec není automatická záruka neprokomavosti výrobku, záleží na celkovém zpracování bundy a na zajištění švů proti průniku vody.
Záleží, jak byl výrobek popsán při prodeji, co bylo uvedeno na etiketách, letácích, v katalogu nebo v další dokumentaci. Pokud byla deklarována „nepromokavost“, pak by průnik vody švy měl být dle mého názoru důvodem k reklamaci. Zkuste toto řešit přímo s prodejcem. Další kroky je možné zvažovat až po jeho reakci na vzniklý problém.

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p.

Dobrý den, prosím vás mám dotaz, zda provádíte posudky i na kožené sedací soupravy.Konkrétně se jedná o vrzání opěradla při opření- Děkuji za odpověď S pozdravem David Jícha

David, 16.5.2019
Dobrý den, 
posudky na kůži neprovádíme. Doporučili bychom Vám paní Ing. Miloslavu Štachovou. 

S pozdravem 
Vladimír Štork, soudní znalec TZÚ, s.p.


Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda certifikát GOTS odpovídá normám na hračky podle EN 71-3. Tedy zda materiály, které mají certifikát GOTS, mohu použít na výrobu hračky a použít k Prohlášení o shodě. Děkuji

Tereza Jarošová, 5.5.2019
Dobrý den 
GOTS
je specifická značka, která nemá se zdravotní nezávadností mnoho společného. Týká se zejména sociální odpovědnosti a ekologických přístupů k výrobě. Pokud výrobek obsahuje 70% biobavlny, lze značku za konkrétních podmínek a certifikací majitele značky používat. Ale to nic neříká o tom, jak byl výrobek konkrétně zpracováván, čím byl barven, zda není hořlavý, zda nemá malé části, atd. Takže neumím říct. Doporučuji vyžádat si od výrobce konkrétní provedené zkoušky a dle požadavků EN 71-3 pak otestovat zbytek.

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p.

Dobrý den, zakoupila jsem 100º v metráži určenou na hotelové povlečení.Dodavatel mi zaslal materiálový list, kde udává (max%)rozměrovou změnu při praní 60C - 6/4. Dle údajů jsem povlečení ušila a dodala konečnému zákazníkovi. Za provozu se však materiál ve skutečnosti srazil po 3cyklech praní na 40C a doporučeného mandlování o 9% na délku již u hotového povlečení. Zákazník povlečení reklamuje. Stalo se mi to poprvé a nevím, jak přesně postupovat. Mám šanci veškerý materiál /hotové povlečení/ u dodavatele reklamovat a požadovat vrácení peněz? Děkuji předem za odpověď. Anna

Anna, 29.4.2019
Dobrý den,
záleží, jak máte nastaveny podmínky ve smlouvě s dodavatelem materiálu, pokud byla rozměrová stálost součástí kupní smlouvy, neměl by být problém její nedodržení reklamovat. Doporučili bychom kontaktovat dodavatele a začít s ním řešit vzniklý problém. K potvrzení vady (nadměrné sráživosti) bude zřejmě potřeba odebrat vzorek materiálu a nechat ho otestovat v akreditované laboratoři (například v naší zkušebně). Pokud vám vznikla nedodržením kupní smlouvy škoda, měl by ji dodavatel uhradit spolu. Záleží na dalších okolnostech, které neznáme. Např. zda se toto týká celé dodávky nebo jen konkrétní šarže.
V případě, že se nedohodnete s dodavatelem na řešení, můžeme nabídnout zpracování znaleckého posudku.

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p.

Dobrý den, čistírna mi zničila drahé šaty, reklamaci mi zamítla se zdůvodněním, že čistila oděv v souladu s etiketou od výrobce. Je možné obrátit se na TZÚ ohledně vyjádření k provedenému čištění? Děkuji.

Renata, 25.4.2019
Dobrý den,
určitě ano. Kontaktujte prosím přímo laboratoř. Tel.:543 426 730.

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová, Centrum dalšího vzdělávání TZÚ

Dobrý den, Zajímalo by mě, zda jste zkoušeli, jak se rozkládají materiály na dětské separační pleny, které jsou typicky z celulózy nebo z viskózy a výrobci o nich tvrdí, že se můžou splachovat do záchodu. Viděla jsem reportáž o ucpaných čističkách z vlhčených ubrousků a napadlo mě, zda se z velké části nemůže jednat i o tyto materiály? Je vůbec nějaký materiál, který se na tento účel dá použít a ve vodě se rozloží? Děkuji

Zuzka, 18.4.2019
Dobrý den, Pleny jsme nezkoušeli. Zkoušeli jsme toaletní papír i vlhčené toaletní ubrousky. Rozdíly mezi nimi byly obrovské. Toaletní papíry se opravdu dokážou rozložit na malé části, které projdou potrubím, na konci je pak musí zachytit aktivní kal v čistírně odpadních vod. Naopak vlhčené ubrousky se po namočení prakticky nerozkládají – ani nemohou, protože by nemohly plnit svůj účel. Neměly by se proto splachovat! Doporučuji vložte plenu do mísy s vodou a míchejte ji vařečkou. Uvidíte sama, jak se bude vzorek chovat, pokud se po minutě nestane vůbec nic, troufnu si tvrdit, že plena není vhodná ke splachování. Na odkazu ZDE jsou naše videa z reportáže. Dekompozice je úplně na konci.

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p.


Dobrý den, jak uvést v soulad s platnou legislativu výrobu oblečení pro děti do 3 let, když výrobky vznikají upcyklací z použitého oblečení? Přešívám textilie z druhé ruky, žádný z materiálů nemá žádné atesty. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Daniela, 13.2.2019
Dobrý den, Přiznám se, že o takovém prodeji nevím. Výrobek z druhé ruky (musí být takto jasně označen) nemusí mít dle nařízení 1007 (příloha V) etiketu s materiálovým složením. Použité výrobky mají výjimku. V případě pochybností může stav věcí prověřit pouze ČOI. U výrobků pro děti musí být k dispozici Prohlášení o nezávadnosti. Prodejce by ho měl mít k dispozici a ČOI může zkontrolovat i podklady a provedení zkoušek. Nikdo jiný se k dokumentaci oficiálně nedostane. S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p.

Dobrý den. Potřeboval bych, prosím, poradit, ohledně WC, které je ucpané vlhčenými ubrousky. Složení ubrousků dle výrobce: Aqua, Caprylyl/Capryl Glucoside, Phenoxyethanol, Parfum, Benzoic Acid, Dimethicone, Dehydroacetic Acid, Allantoin, Tocopheryl Acetate, Citric Acid. Vyrobeno v Turecku. Jedná se mi o to, je-li možné, např. louhem (kyselinou), takovéto ubrousky rozpustit a WC tak zprůchodnit, (bez poškození potrubí), nebo je nutné jejich odstranění mechanickou cestou? Dotaz zde pokládám proto, že jste se v některých novinách k problematice ucpání WC ubrousky zabývali. Mnohokrát děkuji za odpověď! Jan.

Jan, 25.12.2018
Dobrý den,

vlhčené ani jiné ubrousky do WC nepatří, protože způsobují ucpání potrubí – nerozkládají se mechanicky tak snadno, jako klasický toaletní papír. Pokud WC vůbec neprotéká, bude nutné mechanické protažení trubek, protože se k ucpávce žádný roztok nedostane. Po chemické stránce bych doporučil kyselinu sírovou, která celulózu rozkládá. Bez znalosti stavu potrubí a konkrétní situace se ale jedná o poměrně riskantní zásah. Může dojít k poškození těsnících hmot a vývoji plynu. Obojí může být zdrojem úrazu poleptáním... Na Vašem místě bych zvolil mechanické pročištění.

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p.

Prosím, jak ošetřovat ručníky z materiálu " modal " ? Děkuji.

Alena, 6.12.2018
Dobrý den,
při údržbě všech textilních výrobků musíte postupovat dle informací na etiketě přišité na výrobku.

S pozdravem 
Ing. Ivana Halamová, Centrum dalšího vzdělávání TZÚ

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka: