Certifikáty    
Úvodní strana > Dotazy > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Dobrý den, chtěla bych šít a následně prodávat rekvizity a dekorace pro fotografy. Nejčastěji by to měly být rekvizity - oblečení na novorozence, které použije fotograf na jednorázové focení. Musí toto zboží (nebude nabízeno jako dětské zboží) splňovat náležitosti vyhlášky MZ ČR 84/2001 sb. případně jiné hygienické limity a certifikace? Do jaké kategorie by mohlo toto zboží spadat? Předem Vám děkuji za odpověď

Kristyna Štohandlová, 31.12.2021
Dobrý den, všechno oblečení, které přijde do styku s dítětem do věku 3 let a do velikosti 110 musí splňovat Vyhlášku MZ ČR 84/2001 Sb.. Ing. Ivana Halamová Marketing a vzdělávání

Dobrý den, přemýšlím o certifikaci svých háčkovaných hraček, abych je mohla prodávat. Vím, že je to složité a komplexní těma. Pro začátek mě zajímá jedna věc. Pokud bych k výrobě používala výhradně přízi, která již má certifikát TZÚ (deklaruje výrobce, pro použití pro děti do 3 let), musel by být tento materiál v rámci certifikace hračky znovu testován, nebo by pak stačilo už jen ostatní testování hračky jako celku na mechanické vlastnosti (plus test materiálu výplně)? Děkuji předem za odpověď.

Marie, 27.11.2021
Dobrý den,
Bohužel testy zdravotní nezávadnosti pro účely výrobků pro děti do 3 let nejsou dostatečné pro účely posouzení hračky. Tam je vyžadováno plnění normy EN 71-3 (z hlediska obsahu těžkých kovů).

Ing. Svatava Horáčková, certifikace výrobků

Dobrý den, mám možnost uspět s reklamací závěsů, které se mi po vyprání na 40 srazily z původních 235 cm na 214 cm? Prodejce nikde na srážlivost látky neupozorňuje, předpokládala jsem tedy, že pracuje s předem vysráženou látkou. Praní doporučuje max na 60. V údržbě jsem tedy chybu neudělala. Objednávala jsem závěsy na míru, nyní o 21 cm kratší už mi jsou bohužel k ničemu. Jde o normální změnu rozměrů, u níž s reklamací neuspěji? Prodejce mi po telefonu sdělil, že pracují s nevysráženými látkami (nikde není uvedeno) a že jsem s tím měla počítat (ale upozornění nikde). Předem děkuji za odpověď.

Barbora Poláková, 1.11.2021
Dobrý den,
Bohužel, zde jsou hned dvě problematické části. Jedna  se týká teploty praní a druhá předeprání textílie před vlastním šitím na míru. I když je předpoklad, že sráživost údržbou by neměla být vyšší než 8% je to pořád pouze odkaz na jakost obvyklou a tedy očekávanou nikoliv o povinnost. Asi bych spor nedoporučil. Hlavně z důvodu prokazování viny o informování při nákupu.

Vladimír Štork, soudníznalec,TZU

Dobrý den, chtěla bych se ujistit. Při výrobě oděvů pro děti do 3 let musí mít atesty i nitě a vše co se používá? Pro starší děti už žádných testu není třeba ani pro látky? Doplňky ke kočárkum, kterých se dítě přímo nedotýká, musí také splnovat podmínky pro děti do 3 let? Napr. Ozdoba na stříšce apod. A poslední dotaz, jsou nějaké podmínky pro výrobu spodního prádla? Nebo opět jen v případě ze jsou pro děti do 3 let? Dekuji za odpověď.

Leona, 29.3.2021
Dobrý den, 

výrobek musí být při uvedení na trh bezpečný a splňovat předepsané požadavky. Toto platí pro všechny výrobky na trhu a je to odpovědnost toho, kdo výrobek na trh uvádí. Určité kategorie výrobků pak mají stanoveny konkrétní požadavky a spadají povinnost pod CE značení (např. hračky, ochranné oděvy apod.).

Domnívám se, že šicí nitě nemohou za obvyklých okolností ovlivnit bezpečnost výrobku. Pokud by takové riziko hrozilo, pak by bylo třeba je otestovat podle vyhlášky 84, alespoň na určité vlastnosti. Nelze to proto úplně zobecnit do odpovědi ano/ne. Stejně jako v případě kočárku je třeba ozdobu posoudit z pohledu bezpečnosti. Lze aplikovat požadavky ČSN norem pro kočárky a možná by připadaly v úvahu i případné požadavky na hračky – záleží na celkovém provedení.

Spodní prádlo pro děti do 3 let musí splnit rovněž požadavky vyhlášky 84/2001, pro starší děti a dospělé uživatele platí co uvádím výše, tj. obecná odpovědnost výrobce za výrobek. Není povinnost zkoušet, ale odpovídáte za bezpečnost výrobku. Takže je vhodné prověřit ty vlastnosti, kde by u vás mohla vzniknout nějaká pochybnost (např. stálobarevnost, atd…). Je vhodné si vyžádat dokumentaci od výrobce nebo dodavatele, materiálové listy, certifikáty, zkušební protokoly, všude tam, kde existují.

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p

Dobrý den, je prosím možné použít na dětské oblečení do 3 let magnet, který nemá certifikaci Oeko-tex? Magnet je určen k zapínání textilu, je umístěný v plastovém obalu a pevně zašitý v oblečení. Podle výrobce magnetu je jeho užití bezpečné, ale chtěla bych se zeptat na legální stránku věci. Děkuji moc za odpověď. Táňa

Táňa, 17.3.2021
Dobrý den,
není nám známo, že by magnet, zapouzdřený v plastu a všitý do oblečení, mohl mít nějaké negativní účinky na zdraví dítěte. Legislativa toto neřeší. Samozřejmě dejte si pozor i na technické provedení oděvu, aby se pouzdro nedalo z oděvu ukroutit, vdechnout, spolknout, atd…

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p

Dobrý den, jsme malí a šijeme oblečky na panenky, prokousáváme se legislativou dle vyhl.86/2011Sb. a budeme zadávat na TZU k testování abychom mohli zpracovat techn.dokumentaci a vydat prohlášení o shodě a označit výrobky CE atd... S ohledem na charakter našich výrobků oblečků na panenky mne zajímá chápání normy EN71-3.Máme za to, že když obleček na 43cm velké panenky není určen (nepředpokládá se) riziko dlouhodobého olizování, cucání, spolknutí atd...(účelem je zejména oblékání panenky)a jakožto výrobci doporučujeme že výrobek není vhodný pro děti do 3 let, nemusíme nechat testovat materiály na obsah těžkých kovů a formaldehyd. Co je nanejvýš nezbytné nechat v této oblasti otestovat? Bereme v potaz hořlavost a posouzení dle EN71-1. U normy EN 71-3 která je tolik přísná a finančně náročná na testy, si to nedovedeme představit. Děkuji Leona

Leona Nováková, 30.12.2020
Dobrý den,

norma EN 71-3 předpokládá věkovou hranici, kdy je riziko kontaktu s kůží a sliznicemi, 6 let. Materiály by tedy testovány být měly.

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová, Centrum dalšího vzdělávání TZÚ

Dobrý den, dotaz se týká produktu pro děti s diabetem typu 1. Jde o náplast, která je vyráběna a je zdravotně nezávadná firmou Zarrys. Otázka zní, když potiskneme motivem náplast na eco solventní tiskárně motivem pro děti. Je potřeba mít certifikát o zdravotní nezávadnosti ? Náplast slouží pro přelepení senzoru, který měří hladinu cukru v krvi. Náplast je vhodná pro děti starší věku 3 - 99 let. Vlastně jen upravujeme již hotový výrobek, který ale díky barvě z tiskárny zkrášlujeme. Moc děkuji za odpověď.

Vladimír, 18.11.2020
Dobrý den,
dle mého názoru se jedná o zdravotnický prostředek (zřejmě kategorie I) a ten musí být zdravotně nezávadný. Pokud někdo jen upraví stanovený výrobek, stává se z hlediska legislativy výrobcem s příslušnými zodpovědnostmi. Uvádění zdravotnického výrobku na trh obnáší více požadovaných náležitostí. Asi by bylo vhodné komunikovat s reálným výrobcem. Barvením se určitě mění hygienické parametry výrobku.

S pozdravem
Ing. Svatava Horáčková, Vedoucí Certifikace výrobků, TZÚ s.p.

Dobrý den, na textilní korbičce kočárku nám v okolí zipu začala praskat látka. Kočárek byl sice používán jen 3 měsíce, ale zakoupen před 7 měsíci, proto se nejedná o výrobní vadu. S kočárkem zacházíme dobře a rozhodně se nejedná o poškození z naší strany. Myslíte si, že je to normální, nebo že je možnost uspět, i když byla reklamace zamítnuta? Podle mě je materiál v okolí zipu nekvalitní.

Věra, 12.11.2020
Dobrý den, 

Pokud máme posoudit vadu na materiálu kočárku potřbujeme určitě výrobek vidět. Pokud bude možno i pouze korbičku. Je možné dohodnout schůzku s prohlídkou (pro brněnské) a nebo zaslat poštou. Předem je ale dobré zaslat veškerou korespondenci od nákupního paragonu až po odpověď na uplatněnou reklamaci včetně fotodokumentace reklamované vady elektronicky. Podíváme se a sdělíme zda a za jakých podmínek doporučujeme pokračovat.

S pozdravem
Vladimír Štork, soudní znalec TZÚ, s.p.

Dobrý den, ráda bych šila podložky na ležení pro děti, přikrývky, zavinovačky atp. 0-? let. Použité materiály budou pouze přírodní - len, ovčí vlna, peří. Jak mám postupovat v případě, že vlnu a peří budu odebírat z lokálních zdrojů od bio farmářů. Každou novou "várku" musím nechat otestovat, nebo je to tak, že pokud se nebude přímo dotýkat těla test nepotřebuje? Četla jsem již tolik názorů a trochu se v tom ztrácím. A je nutné mít atesty když neprodávám ve velkém, ale pouze jednotlivcům? Mýžete mě nasměrovat někam kde najdu více informací? Děkuji Kamila

Kamila, 8.11.2020
Dobrý den,

Všechny výrobky pro děti do 3 let a velikosti 110 musí v ČR splňovat Vyhlášku 84/2001 Sb. I když je materiál použitý na výplň a přímo se nedotýká těla, tak musí být také testován.

S pozdravem
Ing. Ivana Halamová, Centrum dalšího vzdělávání TZÚ

Dobrý den. Ráda bych se informovala, zda Váš ústav nabízí testování hraček pro psy - konkrétně by se jednalo o tzv. čmuchací koberečky. Výrobek se skládá s plastové mřížky vyrobené na míru výrobku a na to navázaných pruhů látky microfleece micromoss (nabízíme až 9 barev, proto bychom potřebovali otestovat všechny). Pokud tuto službu nabízíte, prosím o informaci, jak je tato služba zpoplatněna. Velice Vám děkuji. Petra

Petra Křížová, 23.10.2020
Dobrý den,
hračky určené pro zvířata nepotřebují žádné konkrétní zkoušky, nepodléhají, třeba jako hračky pro děti, povinné certifikaci.
Pokud máte na mysli nějakou určitou vlastnost výrobku, kterou bychom mohli prověřit zkouškami, bude vhodnější domluvit se telefonicky.

Před časem se v souvislosti se psy řešily ftaláty, u kterých se nedbá dlouhodobé účinky. Např. obojek ochrání psa před klíšťaty, tím je mine řada ošklivých nemocí, ale mají celý rok kožich plný chemických látek, které jsou rizikem jak pro psa tak pro lidi (zejména děti, které si je pohladí).
Více info zde: http://bavorskacesta.cz/jedovate-psi-hracky/

S pozdravem
Ing. Petr Nasadil, vedoucí AZL, TZÚ s.p

Nový dotaz

Jméno nebo přezdívka:
Email: (Nebude zveřejněn)
Otázka: