Certifikáty    
> Projekty aktuálně běžící > MUFTEX–Multifunkční textilie pro speciální použití

MUFTEX–Multifunkční textilie pro speciální použití

MUFTEX – Multifunkční textilie pro speciální použití

Doba řešení: 1.1.2016 – 31.6.2018

CZ01.1.02/0.0/0.0/15_007/0002114

clutexeuRozvoj

Hlavním cílem podprojektu č. 1 klastru CLUTEX je výzkum a vývoj textilií s novými funkčními vlastnostmi (funkčních vzorků) založený na kombinaci řešení cestou výběru materiálového složení, konstrukce a zušlechťovacích postupů (ověřených technologií), rozšíření nabídky pro specifické požadavky uživatelského výboru a trhu a prohloubení konsorciální spolupráce v rámci klastru.

Řešení bude sledovat možnosti aplikace výsledků bez zásadní investiční podmíněnosti, tj. využitím dostupných technologií ke zvýšení jejich efektivního využití.

Tematické oblasti projektu

Tematická oblast č. 1 - Predikce komfortu textilií pro extrémní klimatické podmínky

Tematická oblast č. 2 - Multifunkční bariérové textilie

Tematická oblast č. 3 - 3D textilní struktury pro speciální aplikace

Tematická oblast č. 4 - Textilní materiály odolné opakované radiační sterilizaci

Tematická oblast č. 5 - Vývoj nových vazebních 3D struktur určených pro sportovní a volnočasové funkční ošacení

Řešení projektu pokročilo do závěrečné 5. Etapy. Hlavním cílem čtvrté etapy bylo optimalizovat a modifikovat textilních struktury v návaznosti na výsledky testování. Podařilo se ověřit technologii permanentní nehořlavé úpravy směsných textilií 50/50 BA/PES s hmotností 140-240 g/m2 a také technologii permanentní úpravy materiálů s optimalizovanou konstrukcí pro spodní ochranné oblečení ochranou splňující požadavky na vysokou viditelnost. Tyto úpravy jsou určeny pro tkaniny určené pro zařízení  - lůžkoviny, oblečení zdravotnického personálu a pacientů.

Také byla vyvzorována dámská, pánská a dětská kolekce funkčního oblečení (triko s krátkým rukávem a souprava s dlouhým rukávem), která bude prezentována pro logem „Clutex - antibacterial underwear“.

Těsně před dokončením jsou také další funkční vzorky multifukčních textilií. Jsou připraveny poslední sady testů pro ověření zejména stálosti úprav a barevných odstínů, ověření odolnosti proti radiační sterilizaci a vše směřuje k finálním výstupům projektu a jejich zdokumentování formou materiálových listů a protokolů.