Dobrý den, stále více se setkávám v obchodech se zbožím, na které nesmím použít aviváž. Ráda bych se zeptala, jak je to tedy s prášky, tekutými prášky a avivážemi. Na bílá prádlo kupuji prášek (Persil nebo Ariel),protože se mi zdá, že lépe pere a bělí, na barevné prádlo Whoolite. Jak působí aviváž na prádlo? Stejně jako kondicionér na vlasy, že vlákno uzavře a je chráněno nebo se více opotřebovává, tím že je hladké a prádlo tolik nevydrží? Mnohokrád děkuji.
Aviváž skutečně působí na vláknech jako "obal", vytvoří slabý film, který vlákno chrání před další špínou a také snižuje elektrostatický náboj. Celkově dělá textilii měkčí a hebčí. Ale nesmí se používat ve velkém množství, pak zalepuje textilii. Proto se aviváž nedoporučuje zejména na speciální textilie (třeba s membránou - outdoor), aby tyto nebyly zalepené a měly deklarovanou propustnost, prodyšnost apod..
Elen Klašková, vedoucí chemické zkušebny TZÚ