Certifikáty    

Uvedením piktogramů a konkrétními informacemi o vlastnostech výrobků se snažíme pomoci zákazníkovi při rozhodování o koupi textilního výrobku a je na dodavatelích, jak budou tuto obrázkovou řeč využívat. Zákony například neukládají výrobci, aby označil výrobek vhodný pro děti do 3 let, ale dodatečné informace zákazníkovi usnadní výběr. Pro představu nabízíme některé příklady často prodávaných druhů textilních výrobků a jejich nejdůležitější užitné vlastnosti znázorněné piktogramy.

Dětské ošacení a výrobky pro děti do 3 let:

Děti

U této skupiny výrobků považujeme za nejpodstatnější označení zdravotní nezávadnosti pro děti do 3 let dané vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 84/2001. Pro děti do 3 let tato vyhláška stanoví přísnější limitní hodnoty škodlivých látek. Piktogramem s označením zdravotní nezávadnosti se ubezpečíte o tom, že daný výrobek splňuje nařízení daná legislativou. Dětské oblečení bývá často práno, a proto je důležité, aby se výrobky po vyprání nesrážely. Vyhledáme tedy piktogramy s označením stálosti rozměrů a piktogramy s označením mechanických vlastností. Piktogram stálobarevnosti v praní nás ubezpečí, že použité barvy, zejména potisky, vydrží praní.

Osobní prádlo a plavky:

Osobní prádlo

Zdravotní nezávadnost je zajímavá také na výrobcích pro větší děti a dospělé, zvláště pak se to týká prádla. Na těchto výrobcích se kontroluje pouze obsah formaldehydu a jsou pro ně stanoveny mírnější limity. Kontroluje se samozřejmě také stálost vybarvení, která bývá příčinou reklamací. Piktogram s paletkou označuje celkovou stálobarevnost výrobku, zahrnující všechny zkoušky stálobarevností, podle druhu výrobku a jeho účelu použití. Nejde jen o to, aby se neměnila barva výrobku během užívání nebo při údržbě, ale také o to, aby barvy do sebe vzájemně nezapouštěly.

Plavky:

Plavky

Plavky by měly navíc vykazovat vysokou stálobarevnost v mořské i chlorované vodě a v potu při současném působení slunce. Proto doporučujeme vybrat zboží s touto sadou piktogramů.

Vrchní oděvy (obleky, kostýmy, kalhoty, sukně, pláště, saka, košile, halenky):

Svrchní ošacení

Vrchní oděvy tvoří nejrozsáhlejší skupinu textilních výrobků. Použití konkrétních symbolů bude především určováno účelem použití. Jiné vlastnosti budeme požadovat od obleků vhodných do zaměstnání - ze směsi vlna/polyester, jiné naopak od obleků vhodných do společnosti - vyrobených ze 100% vlny. U častěji nošených výrobků oceníme dobré mechanické vlastnosti, jako je odolnost proti žmolkování nebo oděru, vzhled po praní a posuvnost nití ve švu. U velké většiny vrchních oděvů oceníme informaci o stálobarevnosti, především v praní/chemickém čištění.

Pletené svetry, oblečení z pletenin pro volný čas:

Pletené 
Pleteniny mají rozsáhlé pole využití pro výrobu svetrů, triček a různých pulovrů vhodných pro volný čas a sporty. Požadované označení piktogramy u sportovních oděvů bude záležet na druhu sportovní aktivity, na použitém materiálu a technologii pletení. Z hlediska stálobarevností jasně převládá potřeba stálobarevnosti v potu, praní a na světle. Protože pleteniny mají všeobecně vyšší sráživost, bude tedy spotřebitele jistě zajímat, zda se výrobek po doporučeném praní nepřiměřeně nesrazí.

Punčochové zboží:

Punčochy

Zdravotní nezávadnost u ponožek a punčoch je dána nejen obsahem škodlivých látek, ale i technologií zakončení špičky, popř. zdravotního lemu. Označení piktogramem se zdravotní nezávadností, společně s piktogramy stálosti rozměrů a barev v praní a stálobarevnosti v potu, bude zajisté mnohými spotřebiteli žádané.

Vzhledem k tomu, že se objevují stále nové materiály a výrobky velmi specializovaného účelu použití, uvedlo Sdružení pro označování textilních, oděvních a kožedělných výrobků SOTEX další piktogramy. Jejich užitím je možné dále rozčlenit textilní výrobky podle toho, pro jaké aktivity je výrobek doporučen:

Aktivity 2

Pomocí piktogramů je možné sdělit informace i v podrobnějším členění, např. v poslední době populárních sportovních aktivit:

Aktivity 1

Podrobnosti najdete na www.sotex.cz.